مسقط؛ زیباروی عربی

به گزارش مرد کوچک، چنانچه بخواهید یک شهر زیبای عربی را بینید بی تردید مسقط پایتخت عمان را نباید از قلم انداخت. شهری نظام مند و سامان یافته با خانه هایی کوتاه قامت و به رنگ سفید که از فضای اقلیمی منطقه بهره فراوان برده است. گویا در این شهر همه چیز را همین حالا از کاغذ کادو باز نموده اند. در منطقه ای از مسقط تمامی وزارت خانه ها در یک ردیف متمرکزند. مکان ها و ساختمان ها بوی تازگی می دهد.

مسقط؛ زیباروی عربی

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

عمانی ها مردمانی فروتن هستند که گویا به رنگ سپید خیلی دل بسته اند مردمان هم عموماً لباس های سپید و بلند می پوشند و دستاری بر سر و خانم ها روبنده بر چهره دارند. برخی از مردان کوما یا کلاهی بر سر دارند که از زنگبار آمده است. سیمای مسقط نشان از آن دارد که مدیران شهری تا اندازه زیادی به زیبایی و آراستگی بها می دهند. اما ویژگی شاخص شهر مسقط اقلیم کوهستانی آن است که در جای جای شهر به چشم می خورد. بیش تر بخش های کشور عمان را رشته کوه های بزرگ می پوشاند. این ویژگی کوهستانی حکایت از تنوع در وجود انواع گردشگری دارد که معمولا در دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس کم تر می توان سراغ گرفت.

در عین حال در این سرزمین هم می توان زمین های حاصل خیز را در جنوب شرق یافت و هم مناطقی شبه استوایی مانند صحرای ربع الخالی را. عمان کشوری است که باستان شناسان در آن رگه هایی از قدمت کهن نیز یافته اند. عمان از نظر بوم گردی (اکوتوریسم) از غنای قابل توجهی برخوردار است. از دی تا تیرماه فصل مناسب سفر به عمان است. در این ماه ها پدیده های کم نظیر طبیعی هر گردشگری را غافلگیر می نماید. علاوه بر سیمای نیلگون خلیج عمان، سر برآوردن جوجه لاک پشت های منقاردار Hawksbill از تخم در زیر شن های صاف ساحل هم دیدنی است که دل به امواج ملایم اقیانوس می سپارند.

بیش از ده ها لاک پشت تخم گذار در منطقه ای در جوار هتل های سه گانه و مجلل شش ستاره شانگری لا گزارش شده است. قایق های زیبا در این هتل های ساحلی آماده اند تا گردشگران را به ملاقات چشم اندازهای ساحلی ببرند. در چشم انداز کلی عمان برای گردشگری حساب ویژه ای باز نموده است و از مارینای مسقط باید به عنوان یک الگوی گردشگری دریایی یاد کرد. در بندر الرودا نزدیک هتل قصرالبستان ده ها قایق کوچک و زیبا پهلو گرفته اند که نشان از آن دارد مقامات برای برپایی ورزش های آبی و مسابقات دریایی برنامه ویژه ای تدارک می بینند.

قدمت روابط ایران و عمان به سال های خیلی دور می رسدکه این روابط، ریشه در گذر تاریخ و جغرافیا دارد. نزدیک ترین نگاه به روابط دو کشور نشان می دهد همگرایی به گونه ای بوده است که پیش از انقلاب، سربازان ایرانی به سلطان عمان در سرکوب شورش یاری کردند و پس از انقلاب هم عمان تنها کشور خلیج فارس بود که روابط خوبی با ایران در طول 8 سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران داشت. تا به امروز روابطی متین بین دو کشور برقرار بوده است و سلطان نشین عمان در سیاست خارجی خود، از سیاست موازنه مثبت بهره می برد. از سوی دیگر علاقه مندی عمانی ها به بازدید از مناطق باستانی و گردشگری ایران مثل اصفهان و شیراز و سفر به مناطق شمالی و سرمایه گذاری هایی که در بخش گردشگری در استان خراسان شمالی انجام شده، نشان می دهد این ظرفیت وجود دارد که خطوط منظم هوایی بین دو کشور برقرار باشد. بخش عمده ای از گردشگرانی که از این کشور راهی ایران می شوند، گردشگران درمانی هستند.

مسجد بزرگ سلطان قابوس از دیدنی هایی است که گردشگران به دلیل معماری زیبا آن را فراموش نمی نمایند. در ساعات معینی از روز صحن مسجد برای بازدید عموم باز است به غیر از هنگام اذان و تنها برای مسلمانان و ادای فریضه نماز. مصلای مسجد ظرفیت پذیرش 6500 نمازگزار را دارد. ویژگی شاخص مسجد سلطان قابوس آن است که دومین فرش بزرگ دنیا به ابعاد 70 * 60 متر و به مساحت 4343 مترمربع کار هنرمندان ایرانی را در خود جای داده است. این فرش 1 میلیون و 700 هزار گره و 21 تن وزن دارد و در صحن مصلا هنر ایرانی را به زیبایی به نمایش می گذارد. بافت این فرش 4 سال زمان برد و طرح آن تلفیقی از فرش های نفیس تبریز، کاشان و اصفهان است.

هتل های مجلل این شهر نیز از فضای محیطی و مدیریت ورزیده بین المللی برخوردارند. کراون پلازا، هتلی که به شکل کشتی مشرف به خلیج عمان و کوه بر بلندای صخره ای بنا شده است. کارکنان همه لباس عمانی به تن دارند و سنت میهمان نوازی عمان را به نمایش می گذارند.

هتل ریجنت حیات مسقط نیز از نمادهای عربی بهره برده است و یکی از هتل های 5 ستاره این شهر به شمار می رود که هم برای مسافران تجاری و هم گردشگری عالی است.

از دیگر هتل های مجلل مسقط می توان به هتل شانگری لا (Shangri-La) اشاره نمود. شانگری لا مجموعه ای از سه هتل است که بین خلیج عمان و کوه های اطراف چشم انداز نفس گیری دارد. این جا برای ورزش های آبی مانند غواصی و والیبال ساحلی عالی است و اتاق های ویژه آن برای بچه ها بسیار خاطره انگیز است به طوری که رودخانه ای مصنوعی در طول و عرض این هتل پیچ و تاب دارد و بچه ها سوار بر تیوپ های پلاستیکی از این رودخانه آرام و لذت بخش که به نام رودخانه سست lazy river مشهور است به تنهایی یا همراه والدین می گذرند.

قصر البستان Al Bustan Palace نیز همان طور که از نامش پیداست با 200 اتاق و 50 سوئیت مجلل ترین هتل عمان به جواهر سلطان شهرت دارد. برای اقامت مقامات عالی رتبه اجلاس سران کشورهای حوزه خلیج فارس در سال 1985 ساخته شد. هرچند که حالا گردشگران متمول نیز این بخت را دارند تا چند شبی را احساس پادشاهی نمایند و در این قصر زیبا اقامت گزینند.

گشتی در بازار سنتی یکی از دل انگیزترین زمان های حضور در مسقط، مشاهده بازار سنتی سوق مطرح است. فروشندگان اجناس شان را در مغازه های تو در توی بازار آویزان نموده اند. این بازار پر از هنرهای دستی و پوشاک بانوان است. سوغات عمان خنجر قلاف شده است که آن را خنجر خطاب می نمایند این خنجر ها در نوع ها و قیمت های مختلف در مغازه ها موجود است که حداقل هر مغازه چند مدل از آن ها را دارد و عموماً ساخت هند یا پاکستان هستند که به سفارش عمان ساخته می شوند.

یک نمایه قبیله ایی هم در عمان وجود دارد که آن را ارصا خطاب می نمایند که از نی ساخته شده و در آن یک شمشیر پنهان شده است هنوز هم شمشیر در برخی از کشورها به عنوان نمادی از قدرت قبیله ای است.

بیش تر فروشندگان سوق مطرح، نقره عمانی می فروشند و گردشگران را برای خرید به داخل مغازه دعوت می نمایند. این نوع نقره یک سوغات مشهور است که از آب نقره ساخته می گردد و کوچک است. عموماً روی جواهرات عمانی کلمه عمان حک می گردد که نشان دهنده اعتبار آن محصول است البته محصولاتی بدون این نام نیز یافت می گردد.

غذاهای عمانی با طبع ایرانی ها سازگار است. این غذاها عموماً عربی، لبنانی، ترکی و هندی هستند اما عمانی ها بر این نکته هستند که غذاهای آن ها با غذاهای عربی تفاوت دارد و با غذاهایی که از گذشته در سراسر شبه جزیره درست می شده هم فرق دارد. در سفر به عمان از غذاهای دل چسب دریایی غافل نباشید. خرمای عمان هم در دنیا مشهور است که در بسیاری از مناطق در دسترس است.

البته غذاهای فست فود چون کی اف سی، مک دونالد و برگرکینگ نیز به راحتی در شهرهای بزرگ مانند مسقط و سلاله یافت می گردد.

در یک برخورد اجمالی مردم عمان فروتن هستند خیره شدن بچه ها، زنان و مردان به گردشگران در این کشور امری عادی است و نشان از رفتار صمیمانه و توجه شان به خارجی ها دارد و همین طور لبخندهای کوچک بچه ها خصوصاً اگر بدانند شما به یک دلیل خاص به عمان آمده اید.شرکت هواپیمایی عمان پرواز مستقیم از تهران به مسقط برقرار نموده است.

منبع: زندگی روز
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 814

به "مسقط؛ زیباروی عربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسقط؛ زیباروی عربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید