جهش های ویروس کرونا در مبتلایان ایرانی

به گزارش مرد کوچک، نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده 44 تفاوت در سطح نوکلئوتید ها و 26 تفاوت در پروتئین حاصل بود که به علت جهش (موتاسیون) ایجاد شده بودند.

جهش های ویروس کرونا در مبتلایان ایرانی

نتایج پژوهش گروهی از محققان پژوهشگاه رویان نشان می دهد ویروس کووید-19 در جامعه ایرانی جهش داشته است. با توجه به همه گیری سارس- کووید19 در سراسر جهان، شناخت و بررسی ژنوم (ماده ژنتیکی) آن برای یافتن روش های درمانی و کنترل بیماری ضروری است.

در این میان توجه به این نکته که ماده ژنتیکی ویروس به سرعت دچار جهش شده و تغییر می کند، بسیار مهم است.

با هدف شناسایی جهش های ایجاد شده در ویروس کووید- 19 در مبتلایان ایرانی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر نجمه صالحی، دکتر امیر امیری یکتا و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، به مقایسه ژنوم این ویروس در 20 بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداختند.

نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده 44 تفاوت در سطح نوکلئوتید ها و 26 تفاوت در پروتئین حاصل بود که به علت جهش (موتاسیون) ایجاد شده بودند.

مقایسه این داده ها با داده های جهانی نشان داد که برخی از این جهش ها تنها در جامعه ایرانی دیده می گردد. بررسی محل جهش ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده های سلول انسانی، که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول های انسانی باعث آلوده شده آن ها می گردد، فاصله دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش برای طرحی روش های تشخیصی اختصاصی، بررسی تغییرات ژنوم ویروس در ایران، پژوهش در خصوص روش های درمانی و تولید واکسن برای جامعه ایرانی ارزشمند خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1190

به "جهش های ویروس کرونا در مبتلایان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش های ویروس کرونا در مبتلایان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید