تداوم ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران

به گزارش مرد کوچک، نماینده وزارت امور خارجه از تداوم ممنوعیت صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی بنا بر دستور ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

تداوم ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران

علیرضا سالاریان، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان، در پیش سمپوزیوم صدساله گردشگری ایران از تداوم محدودیت صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی خبر داد. وی با اشاره به اینکه مسئولیت صدور ویزای توریستی مستقیما با وزارت امور خارجه است، محدودیت صدور ویزای توریستی در حال حاضر را در پی دستور ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا دانست.

سالاریان انواع ویزای ایران را شامل گردشگری، درمان، تجاری، کار، تحصیلی یا دانشجویی و وابستگان و خانواده برشمرد و گفت:

در حال حاضر به دستور ستاد ملی کرونا برای اتباع خارجی فقط ویزای تجاری و درمان، پس از بررسی های بیشتر صادر می شود. تعداد ویزای دانشجویی هم خیلی کم است و موردی صادر می شود. در واقع فعلا برای صدور ویزا حکم کلی نمی توان داد، ویزای توریستی که عملا صادر نمی شود و سایر ویزاها نیز موردی و پس از بررسی های بیشتر صادر می شود.

نماینده وزارت امورخارجه در استان اصفهان در رابطه با کوتاه شدن فرایند صدور ویزای درمانی برای اتباع خارجی نیز گفت:

وزارت خارجه در این مورد رأسا تصمیم گیر نیست. در واقع، ما انتقال دهنده تصمیم های دستگاه های مربوطه هستیم. با توجه به شرایط ویروس کرونا اگر کسی برای درمان به ایران مراجعه می کند، حتما در ارتباط با او ملاحظات انتقال ویروس را در نظر دارند که چنین تصمیم می گیرند.

این موضوع در حالی است که ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از صدور مجدد ویزای توریستی برای گردشگران خارجی از نیمه دوم تیرماه 1400 خبر داده بود.

بنا بر گفته مقامات وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، موافقت ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با ازسرگیری صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی از اسفندماه 99 اعلام شده است؛ اما صدور مصوبه و اجرای این امر، هربار به علت شروع پیک یا سویه نو کرونا در کشور به تعویق افتاده است.

امیدواری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بارگشایی مرزها از تابستان 1400 تا این اندازه بود که در جلسه های استانی این وزارت خانه بر اقدام مدیران استانی برای معرفی ایران به عنوان مقصد امن بین المللی و نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در تاسیسات گردشگری تاکید شده بود .

در حال حاضر تنها مجوز صدور ویزای تجاری، تحصیلی و درمانی صادر شده است و بنابر آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سه ماه نخست امسال، 27 هزار تبعه خارجی به انگیزه درمان به ایران سفر کرده اند.

شایان ذکر است که به رغم بازگشایی مرزها و انجام پرواز به 20 مقصد بین المللی، صدور ویزای توریستی برای گردشگران خارجی هم زمان با همه گیری ویروس کرونا از فروردین ماه سال 1399 متوقف شده است.

آمار گمرگ حاکی از این است که در سال گذشته با وجود محدودیت های صدور ویزا، 4,343,163 مسافر به کشور وارد شدند که البته 3,030,464 نفر از آن ها ایرانی و فقط 512,699 نفر دیگر خارجی بوده اند. از انگیزه سفر این اتباع خارجی نیز به صورت تفکیکی، اطلاعاتی در دسترس نیست.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1999

به "تداوم ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید