بچه ها چطور شاد می شوند؟

به گزارش مرد کوچک، حتی گاهی پنهان کردن اسباب بازی های قدیمی و نشان دادن آن ها پس از چند ماه می تواند برای بچه ها هیجان انگیز باشد و بچه ها با تماشا این اسباب بازی ها به همان میزان خشنود شوند که روز اول این اسباب بازی ها را دیده اند.

بچه ها چطور شاد می شوند؟

یک روانشناس با اشاره به اینکه بعضی والدین تصور می نمایند هرچقدر اسباب بازی های متنوع تر و گرانتری برای بچه ها بخرند آن ها بیشتر شاد می شوند، تاکید نمود: اینکه والدین صرفا به خرید اسباب بازی گران قیمت و متنوع برای بچه ها اکتفا نمایند فقط از سر باز کردن مسئولیت والد گری آن ها در قبال بچه ها محسوب می گردد چراکه اساسا هرچقدر پدر و مادر وقت بیشتری با بچه ها بگذرانند آن ها شادمان تر خواهند بود.

گوهریسنا انزانی همزمان با روز جهانی شادی با بیان اینکه بچه ها به بازی کردن برای تجربه حس شادی احتیاج دارند، اظهار کرد: درست است که در بسیاری از مواقع بچه ها برای تجربه این حس شادی احتیاج به داشتن اسباب بازی دارند، اما مهم تر آن است که والدین نسبت به اینکه چطور بچه ها را با اسباب بازی های مناسب شاد نمایند، مطلع باشند.

وی در این رابطه شرح داد: بسیاری اوقات والدین بر اساس آرزو هایی که از دوران بچگی خود دارند اقدام به خرید بی مهابای اسباب بازی برای بچه ها می نمایند و این بی مهابا خرید کردن باعث می گردد اسباب بازی ها مطابق با سلیقه والدین و نه بچه ها باشد.

به زعم این روانشناس، اسباب بازی مناسب برای بچه ها باید منجر به رشد فکری و شناختی آن ها شده و تمرکز بچه ها را افزایش دهد.

انزانی با بیان اینکه گاهی بعضی اسباب بازی های به ظاهر گران قیمت و متنوع نه تنها به رشد بچه ها یاری نمی نماید بلکه تمرکز آن ها را نیز کاهش می دهد، توضیح داد: از سوی دیگر معمولا بچه های که دارای اسباب بازی های زیادی هستند از بازی کردن و خلاقیت لذت نمی برند چراکه هرچه اسباب بازی بچه ها کمتر باشد خلاقیت کودک بیشتر شده و هیجانات بیشتری را تجربه می نماید.

اسباب بازی های قدیمی را پنهان کنید و پس از مدتی به بچه ها نشان دهید

وی با تاکید بر اینکه والدین باید متناسب با فضای خانوادگی خود اقدام به خرید اسباب بازی نمایند، ادامه داد: حتی گاهی پنهان کردن اسباب بازی های قدیمی و نشان دادن آن ها پس از چند ماه می تواند برای بچه ها هیجان انگیز باشد و بچه ها با دیدن این اسباب بازی ها به همان مقدار شادمان شوند که روز اول این اسباب بازی ها را دیده اند.

این روانشناس در ادامه به بیان تکنیک هایی برای شاد کردن بچه ها پرداخت و توصیه کرد: بازی ها و فعالیت های ساده ای نظیر خمیر بازی، ساخت وسایل ساده با چوب بستنی، دیدن کردن فیلم و سریال و انیمیشن متناسب با سن کودک، انجام بازی های فکری و حرکتی، شرکت در نمایش بازی کردن تئاتر و قرار گرفتن کودک در نقش های متفاوت نظیر دکتر، مهندس و..، انجام ورزش های ساده نظیر توپ بازی، درست کردن کاردستی با مقوا و کاغذ رنگی و حتی وسایل ساده ای نظیر حبوبات و کاموا، بادکنک بازی و کشیدن تصاویر روی بادکنک، ساخت نقاب با مقوا و بازی با آن، نقاشی کردن روی کاغذ، خانه سازی کردن با وسایل ساده و به طور کلی استفاده از وسایل دور ریز برای بازی باعث شادمانی بچه ها می گردد.

انزانی معتقد است که بچه ها از عشق و محبت بی قید و شرط والدین به آن ها و نیز صمیمت و عشق پدر و مادر به یکدیگر شادمان می شوند. به گفته وی، برای داشتن کودکی شاد ابتدا باید والدین خود را دوست داشته و برای رشد و پیشرفت خود در زندگی اهداف متنوعی داشته باشند و این اهداف را عملیاتی نمایند.

این روانشناس تاکید نمود: مادر و پدر شاد و هدفمند باشید که عشق بی قید و شرط به کودک خود می ورزند و در عین حال رابطه شاد و مهربانانه توام با حمایت با خود دارند می توانند انتظار داشتن فرزند شاد هم داشته باشند چراکه کودک مشاهده گر ما شادی را از والدین می آموزد.

انزانی در خاتمه سخنان خود خطاب به والدین خاطر نشان کرد: والدین ممکن است این روز ها استرس های متفاوتی را تجربه نمایند و از این رو خیلی شاد نباشند، اما اولین وظیفه والدین شاد کردن خودشان است. اگر والدین شاد و مطلع باشند و مراحل رشدی بچه ها را بشناسند و بدانند که بچه ها از چیز های ساده لذت می برند، می توانند فرزند خود را شادمان نمایند. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که امکان شادی برای بچه هایی که والدین آن ها افسرردگی، اضطراب و ترس شدید را تجربه می نمایند وجود ندارد؛ بنابراین ابتدا باید خود والدین شاد باشند تا بچه های شاد داشته باشند.

منبع: فرادید
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2199

به "بچه ها چطور شاد می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها چطور شاد می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید