اشتباهات متداول در استفاده از ماسک

به گزارش مرد کوچک، یک ماسک 100 درصد قابل اعتماد نیست و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه نمی دارد؛ اما استفاده از ماسک در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است.

اشتباهات متداول در استفاده از ماسک

استفاده اشتباه از ماسک

معین شده است حتی افرادی که هیچ نشانه و علامتی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس باشند و پوشیدن ماسک می تواند احتمال ابتلا به بیماری را برای دیگران کاهش دهد. بر اساس دستورالعمل های جدید مقامات بهداشت و سلامت، به منظور کاهش سرعت انتشار بیماری کووید 19، همه افراد هنگام حضور در مکان های عمومی باید از ماسک یا دیگر پوشش های صورت استفاده کنند. در این مطلب خبرنگاران با اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک آشنا می شوید.

انتقال آلودگی به سطوح دیگر

هنگامی که یک بار از ماسک استفاده می کنید، به هر چیزی آلوده می شود. اگر ماسک را درآورده و روی سطح دیگری قرار دهید، آن سطح نیز آلوده شده است. بهترین گزینه، استفاده از ماسک یک بار مصرف و دور انداختن آن به روش درست پس از استفاده است. اگر از یک ماسک پارچه ای یا دست ساز استفاده می کنید، بین هر بار استفاده باید آن را شسته و ضدعفونی کنید.

تماس ماسک با دست آلوده

اگر ماسک خود را حتی از سطح بیرونی آلوده کرده باشید، این امکان وجود دارد که به راحتی خود را نیز آلوده به ویروس کنید. درآوردن ماسک و پوشیدن دوباره آن با دست های آلوده می تواند باکتری یا ویروس را به سیستم تنفس انتقال دهد.

یک ماسک برای تمام روز

یک ماسک باید هر دو ساعت یک بار تعویض یا ضدعفونی شود؛ در غیر این صورت، ذرات ویروس می توانند روی آن انباشته شده و احتمال تنفس آن ها افزایش یابد.

استفاده از ماسک به روش نادرست

شاید افرادی را دیده باشید که از ماسک فقط برای پوشاندن دهان خود استفاده می کنند و بینی آن ها بدون پوشش است. در شرایطی که این می تواند هنگام سرفه یا عطسه تا حدودی از دیگران محافظت کند؛ اما اگر فردی مبتلا به بیماری کووید-19 در نزدیکی وی عطسه یا سرفه کند، از خود فرد در برابر این بیماری محافظت نخواهد کرد.

پوشیدن دیر هنگام ماسک

بدون ماسک، افراد مستعد استنشاق ذرات موجود در هوا هستند. شما باید پیش از حضور در منطقه ای پر خطر، به عنوان مثال پیش از خروج از خانه، ماسک خود را پوشیده باشید.

اطمینان بیش از حد به ماسک

ممکن است فکر کنید که یک ماسک 100 درصد قابل اعتماد است و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه می دارد؛ اما در واقع این گونه نیست. ماسک زدن در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. یادتان باشد حتی در صورت پوشیدن ماسک، فاصله گیری اجتماعی باید رعایت شود.

اسپری مواد شیمیایی روی ماسک

استفاده از مواد شیمیایی روی ماسک که موجب مرطوب شدن آن می شود، اقدامی نامناسب است. اسپری سبک برای ضدعفونی کردن ماسک و سپس قرار دادن ماسک در کیسه مسئله ای ایجاد نمی کند، اما از اسپری بیش از حد و موادی که موجب مرطوب شدن ماسک می شوند، پرهیز کنید.

پوشیدن ماسک مرطوب

زمانی که ماسک مرطوب می شود، کارایی آن برای پیشگیری از نفوذ ذرات کاهش می یابد و باید آن را با یک ماسک خشک و تمیز تعویض کنید. از لمس ماسک با زبان خود بپرهیزید. این کار می تواند موجب مرطوب شدن ماسک و افزایش میزان نفوذپذیری آن شود.

یکسان دانستن همه ماسک ها

ماسک های مختلف کاربردهای مختلف دارند. یک ماسک N95 اگر به درستی روی صورت قرار گیرد، می تواند تا 95 درصد باکتری ها و ویروس ها را فیلتر کند. بر همین اساس، استفاده از این نوع ماسک برای کادر درمانی که بیشتر در معرض ویروس قرار دارند، توصیه شده است. از سوی دیگر، ماسک جراحی برای مهار قطرات تنفسی و کمک به محافظت از افرادی که اطراف شما هستند، طراحی شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از امکان ابتلا به کرونا از طریق تنفس، تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1229

به "اشتباهات متداول در استفاده از ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات متداول در استفاده از ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید