اسلامی: ایران به قطب ساخت نیروگاه های اتمی تبدیل خواهد شد

به گزارش مرد کوچک، رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بحران مواد سوختی در جهان، گفت: باید بتوانیم با اجرای این برنامه در افق سال های آینده، کشور را تبدیل به یکی از قطب های ساخت و طراحی نیروگاه های اتمی کنیم.

اسلامی: ایران به قطب ساخت نیروگاه های اتمی تبدیل خواهد شد

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاح سامانه پرتابل پرتودهی گاما در شهرستان بناب گفت: امروز جهان با بحران مواد سوختی و سوخت روبرو شده است و تقریباً تمامی کشورها به ویژه کشورهای اروپایی همه به احداث نیروگاه های اتمی روی آوردند و ما یک غفلت چندین ساله در این زمینه داریم و باید بتوانیم با اجرای این برنامه در افق سال های آینده، کشور را تبدیل به یکی از قطب های ساخت و طراحی نیروگاه های اتمی کنیم.

وی اضافه نمود: صنعت هسته ای در زندگی و اقتصاد ملی وجود داشته اما با مقیاس محدود بوده است؛ البته امروز و به لطف الهی و همت همکاران توانستیم در بازه زمانی کوتاه این پروژه را به چنین مرحله ای برسانیم. این پروژه شامل طراحی و ساخت سامانه پرتابل پرتودهی گاماست که در جهان و در حوزه پرتودهی مواد غذایی و محصولات کشاورزی استفاده می گردد؛ از تاریخ اول دی 1400 این پروژه کلید خورد و 31 مرداد 1401 آماده رونمایی شد و اکنون در روز پنجشنبه سوم شهریور ماه این سامانه به بهره برداری رسید.

مهار و کنترل ضایعات حوزه کشاورزی و مواد غذایی

وی توضیح داد: کاربرد تعیین سامانه پرتابل پرتودهی گاما این است که با پرتودهی به موادغذایی و محصولات کشاورزی می تواند، آفت پذیری آنها را از بین برده و در مقابل عمر نگهداری و انبارمانی این مواد و محصولات را افزایش دهد و از این طریق حدود 30درصد ضایعات کشور در حوزه کشاورزی و موادغذایی را به طرز چشمگیری، مهار و کنترل خواهیم کرد.

وی اضافه نمود: طرحی را از سوی سازمان انرژی اتمی ایران و بر اساس سند توسعه کاربرد پرتوها عملیاتی نموده ایم که بر اساس آن 12 قطب صنعتی در کشور پیش بینی و طراحی شده و سامانه های در حال طراحی و ساخت در تمام مراکز و با موضوع بخش خصوصی و با پشتیبانی سازمان انرژی اتمی، نصب خواهد شد و بدین ترتیب گستره ملی را انشاالله در 3 سال آینده تحت پوشش این سامانه ها قرار خواهیم داد.

مهندس اسلامی گفت: اکنون در نقطه شروع قرار داریم و ثابت شد اگر اراده نموده و به ظرفیت ملی و به استعداد جوانان اعتماد کنیم، می توانیم طرح ها و برنامه هایی که احتمالا به علت پیچیدگی های تکنولوژیک دور از دستیابی بودند را محقق کنیم و انشالله با توجه و عنایت پروردگار حتما به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

وی تاکید نمود: به ثمر رسیدن طرحی که امروز بهره برداری می گردد، نشان می دهد این تفکر پیروز است و می تواند موجب تداوم موفقیت ها گردد. به تدریج و پس از نصب و بهره برداری سامانه پرتابل پرتودهی گاما، شاهد خدمتی ماندگار برای فعالان مالی در این حوزه و مردم عزیز به عنوان مصرف نماینده نهایی محصولات خواهیم بود.

نصب 12 سامانه پرتابل پرتودهی گاما تا خاتمه سال 1402

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره مقدار احتیاج کشور به این سامانه ها و بعلاوه برنامه های این سازمان در این حوزه شرح داد: قرار است این سامانه ها در 12 قطب پیش بینی شده به عنوان مراکز لجستیک نصب شوند؛ ظرفیت برنامه ریزی شده به این صورت است که بتوانیم تا خاتمه سال 1402 حدود 12 سامانه در 12 منطقه نصب کنیم و با توجه به ظرفیت سرویس دهی روزانه به 20تن محصول، در گام ابتدایی قرار داریم و افزایش ظرفیت، بستگی به مقدار استقبال و مشارکت بخش خصوصی دارد که خوشبختانه این مساله با افق روشن و خوبی روبرو شده و به تدریج ظرفیت خود را متناسب با احتیاج و استقبال، افزایش خواهیم داد.

وی تاکید نمود: پیش بینی می کنم در طول 3 سال آینده بتوانیم شاهد توسعه بسیار خوب این سامانه در سطح کشور باشیم. از کسانی که دارای مراکز لجستیکی و سیستم های سورتینگ بوده و روزانه به ظرفیت قابل ملاحظه ای سرویس دهی می نمایند، دعوت می کنم در این طرح مشارکت نمایند چراکه سفارش این عزیزان سبب می گردد تا ما بتوانیم افزایش تقاضا را مدیریت کنیم تا مردم سراسر کشور از مواهب این سامانه بهره مند شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2104

به "اسلامی: ایران به قطب ساخت نیروگاه های اتمی تبدیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: ایران به قطب ساخت نیروگاه های اتمی تبدیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید