آشنایی با موارد مصرف داکسی سایکلین

به گزارش مرد کوچک، داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک از دسته تتراسایکلین می باشد. این دارو یک داروی ضد باکتریایی رایج می باشد که برای درمان عفونت های گوناگون از قبیل آکنه (جوش)، عفونت گوش میانی، سایر عفونت های پوست و بافت نرم، برونشیت، سینوزیت، سینه پهلو، عفونت های دستگاه ادراری و نیز عفونت های کلامیدیایی، سیفلیس، و گنوره ای استفاده می شود.

آشنایی با موارد مصرف داکسی سایکلین

موارد استفاده و عوارض داکسی سایکلین

داکسی سایکلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی بکار می رود، ازجمله آنهایی که باعث آکنه می شوند. این دارو همچنین برای پیشگیری از مالاریا نیز کاربرد دارد. این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک تتراسایکلین شناخته می گردد و به وسیله متوقف کردن رشد باکتری ها عمل می کند.

برندهای متداول: Oracea ، مونودوکس، دوریکس

داکسی سایکلین فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و تأثیری روی عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی ندارد. استفاده غیرضروری یا نادرست از هر نوع آنتی بیوتیک می تواند به کاهش اثربخشی آن منجر گردد.

نحوه استفاده از شربت داکسی سایکلین

داکسی سایکلین بهتر است به صورت خوراکی و با شکم خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از یک وعده غذایی معمولا 1 یا 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک تان مصرف گردد.

این دارو را با یک لیوان پر آب (240 میلی لیتر) مصرف کنید مگر آنکه پزشک تان دستور دیگری داده باشد. در صورت بروز ناراحتی معده، مصرف آن با غذا یا شیر می تواند مفید باشد.

با این حال در صورت مصرف داکسی سایکلین با غذا یا شیر (یا هر چیز سرشار از کلسیم - جزئیات بیشتر در زیر) ممکن است بخوبی اثر نکند. بنابراین اگر ممکن است آن را به این روش مصرف کنید، حتما به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید. تا 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید.

این دارو را 2 تا 3 ساعت قبل یا بعد از مصرف هر محصول حاوی آلومینیوم، کلسیم، آهن، منیزیم، زینک، بیسموت سابسیلات مصرف کنید. برخی از نمونه ها عبارتند از آنتی اسیدها، محلول دیدانوسین، کویناپریل، ویتامین ها/ مواد معدنی، محصولات لبنی (مانند شیر و ماست) و آب میوه غنی از کلسیم. این محصولات به داکسی سایکلین متصل می شوند و مانع جذب کامل آن به وسیله بدن تان می گردند.

هنگامی که این دارو برای پیشگیری از مالاریا به کار رود، معمولا روزی یک بار مصرف می گردد. اولین دوز دارو را 1 تا 2 روز قبل از مسافرت یا بر طبق دستور پزشک تان مصرف کنید. مادامی که در ناحیه مالاریایی هستید، به مصرف این دارو به صورت روزانه ادامه دهید.

پس از بازگشت به خانه باید به مدت 4 هفته دیگر نیز این دارو را مصرف کنید. اگر قادر نیستید این دوره از داکسی سایکلین را به انتها برسانید، به پزشک تان اطلاع دهید.

اگر از فرم مایع این محصول استفاده می کنید، بطری را قبل از هر بار استفاده به خوبی تکان دهید. میزان دوز مصرف را به دقت با قاشق یا وسیله مخصوص میزان گیری در داخل جعبه دارو میزان بگیرید. از قاشق معمولی برای این کار استفاده نکنید چون ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی شما و میزان پاسخ دهی تان به درمان مشخص می گردد. برای بچه ها ممکن است دوز مصرف براساس وزن نیز مشخص گردد.

برای آنکه این دارو بهترین اثر ممکن را بگذارد، آن را در فواصل زمانی یکسان مصرف کنید. برای آنکه یادتان نرود، هر روز آن را در ساعات مشخص مصرف کنید.

تا زمانی که میزان داروی تجویزشده به وسیله پزشک به انتها برسد، به مصرف این دارو ادامه دهید - حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شدند. قطع کردن زودهنگام دارو ممکن است به باکتری ها اجازه دهد که همچنان رشد کنند که می تواند به بازگشت عفونت منجر گردد.

اگر شرایط شما تغییری نکرد یا بدتر شد، به پزشک تان اطلاع دهید.

عوارض جانبی
ناراحتی معده، اسهال، تهوع یا استفراغ ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این علائم ادامه یافت یا بدتر شد، بلافاصله به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید پزشک تان این دارو را برای شما تجویز کرده است، چون تشخیص داده که مزایای مصرف آن برای شما بیشتر از ریسک عوارض جانبی اش است. بسکمک از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر کدام از این عوارض جانبی جدی را داشتید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید: بلع دردناک یا اشکال در بلع، علائم مسائل کلیه (مانند تغییر در میزان ادرار).

داروهای تتراسایکلین مانند داکسی سایکلین ممکن است بندرت باعث یک افزایش شدید در فشار خون داخل جمجمه (فشار خون داخل جمجمه ای یا IH) شوند.

خطر ابتلا به این عارضه جانبی برای زنان دارای اضافه وزن که در سنین باروری قرار دارند یا در گذشته IH داشته اند، بیشتر است. اگر IH اتفاق بیفتد، معمولا پس از قطع داکسی سایکلین برطرف می گردد. با این حال احتمال ازدست دادن بینایی یا کوری دائمی نیز وجود دارد.

در صورت داشتن این علائم فورا در پی کمک پزشکی بروید: سردرد مداوم/شدید، تغییرات بینایی (مانند تاری دید یا دوبینی، کاهش بینایی، کوری ناگهانی)، استفراغ/ تهوع مداوم.

در موارد نادر این دارو ممکن است به علت یک نوع باکتری مقاوم باعث یک بیماری روده ای شدید (کلوستریدیوم دیفیسیل به همراه اسهال) گردد. این شرایط ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان اتفاق بیفتد.

اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، از محصولات ضداسهال یا داروهای ضددرد مخدر استفاده نکنید، چون این محصولات ممکن است علائم شما را بدتر کنند. در صورت بروز این علائم فورا به پزشک تان اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، وجود خون یا مخاط در مدفوع.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر ممکن است به برفک دهانی یا یک عفونت قارچی تازه در واژن منجر گردد. اگر متوجه تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشح واژینال یا سایر علائم تازه شدید، با پزشک تان تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال اگر متوجه هر یک از علائم یک واکنش آلرژیک جدی شدید، فورا در پی کمک پزشکی بروید، ازجمله: تبی که پایین نمی آید، متورم شدن غدد لنفاوی یا بدتر شدن تورم آنها، بثورات، خارش/تورم (خصوصا در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، اِشکال در تنفس.

اقدامات احتیاطی
قبل از مصرف داکسی سایکلین در صورتی که به آن یا سایر تتراسایکلین ها (مانند مینوسایکلین) حساسیت دارید یا اگر آلرژی های دیگری دارید، به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.

این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده غیبرطرفالی (مانند سولفیت ها، سویا در برخی برندها) باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مسائل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروسازتان صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی تان خصوصا سابقه اِشکال در بلع، مسائل مری (مانند فتق هیاتال یا ریفلاکس/ سوزش سردل) را به اطلاع پزشک یا داروسازتان برسانید.

داکسی سایکلین ممکن است باعث گردد که واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) به خوبی اثر نکنند. در حین مصرف این دارو هیچ گونه ایمن سازی/واکسیناسیون انجام ندهید، مگر آنکه پزشک تان به شما اجازه این کار را داده باشد.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک تان بگویید که این دارو را مصرف می کنید.

این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. مدت زمان قرارگیری تان در معرض نور خورشید را محدود کنید. از اتاقک های برنزه سازی و لامپ های خورشیدی اجتناب کنید.

در هنگام خروج از خانه، ضدآفتاب بزنید و لباس های محافظ بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی یا قرمزی/تاول های پوستی شدید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید.

بچه ها زیر 8 سال ممکن است نسبت به اثرات جانبی داکسی سایکلین بخصوص تغییر رنگ دندان، حساس تر باشند. تغییر رنگ دندان ممکن است در بچه ها بزرگتر و جوانان نیز اتفاق بیفتد. در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو با پزشک تان مشورت کنید.

این دارو برای استفاده در دوره بارداری توصیه نمی گردد و ممکن است به نوزاد متولدنشده آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک تان مشورت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می گردد اما بعید است که به نوزاد شیرخوار صدمه بزند. قبل از شیر دادن به کودک تان با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی تداخلات دارویی ممکن است نحوه تأثیرگذاری داروها را تغییر دهند یا باعث افزایش احتمال ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند.لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (ازجمله داروهای نسخه ای/غیرنسخه ای و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک یا داروسازتان نشان دهید. بدون تأیید پزشک تان، هیچ دارویی را شروع و قطع نکنید یا دوز مصرف آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای رتینوئید خوراکی (مانند آسیترتین،ایزوترتینوئین)، باربیتورات ها (مانند فنوباربیتال)، رقیق کننده های خون (مانند وارفارین)، دیگوکسین، داروهای ضدتشنج (مانند فنی توئین)، استرانتیوم.

اگرچه بعید که بیشتر آنتی بیوتیک ها از جمله داکسی سایکلین بر روش های هورمونی پیشگیری از بارداری مانند قرص، چسب یا حلقه تأثیر بگذارند اما تعدادی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابیوتین) می توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند.

این امر می تواند به بارداری ناخواسته منجر گردد. اگر از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید.

این دارو ممکن است با برخی تست های آزمایشگاهی (ازجمله سطوح کاتکول آمین ادرار) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج اشتباه گردد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان تان می دانند که شما این دارو را مصرف می کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز
در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس 115 تماس بگیرند.
نکته های مهم
داکسی سایکلین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام گردد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1831

به "آشنایی با موارد مصرف داکسی سایکلین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با موارد مصرف داکسی سایکلین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید