8 مکان غواصی مشهور در تایلند برای عاشقان دنیای زیر آب

به گزارش مرد کوچک، غواصی یکی از ورزش های جذابی است که هواداران خاص خود را دارد. اگر شما هم دوست دارید دنیای زیر آب را بشناسید، می توانید در مشهورترین مکان های تایلند برای غواصی، تجربه منحصربه فردی داشته باشید.

8 مکان غواصی مشهور در تایلند برای عاشقان دنیای زیر آب

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

چه به صورت تفریحی غواصی کنید و چه کاوش زیر آب دریا شغل تمام وقت شما باشد، تایلند مقصد فوق العاده ای برای سفرتان محسوب می گردد. در این کشور بعضی از شناخته شده ترین و برجسته ترین مکان ها برای غواصی در دنیا واقع شده است و گردشگران علاقه مند به غواصی و متخصصان این رشته، هر ساله راهی تایلند می شوند. در ادامه می خواهیم مشهورترین مکان های این کشور برای غواصی را معرفی کنیم تا اگر شما نیز علاقه مند به این رشته بودید، با رزرو تور تایلند، بتوانید برای تفریح یا حتی تمرینات تخصصی، به این بهشت های زیر دریا بروید.

برای انتخاب تورهای ارزان و متنوع تایلند، می توانید به یاری خبرنگاران تورهای آژانس های همکار را مشاهده و قیمت آن ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم نموده ایم تا بتوانید به راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان تر از همه جا برنامه ریزی کنید.

Sail Rock، کو تائو (Koh Tao)

جزیره کوتائو مکانی شگفت انگیز برای غواصی است. بیش از هزار جزیره در این قاره وجود دارد؛ اما این جزیره خاص هنوز هم گزینه بسیاری از گردشگران برای کاوش در دنیای زیر آب است. 3 جزیره از مجمع الجزایر سامویی جایی است که غواصان حرفه ای و همچنین غواصان آماتور به آن سفر می نمایند و پر از مغازه های فروش لوازم غواصی با قیمت های ارزان است.

Sail Rock یکی از برجسته ترین این جزایر است که با نام هین بای (Hin Bai) نیز شناخته می گردد. اینجا حدود 90 دقیقه با قایق از جزیره فاصله دارد؛ اما مقصد قطعا ارزش این سفر را دارد، چون مکانی فوق العاده برای غواصی است. غواصان با صخره ای روبرو می شوند که از خلیج تایلند سر بر آورده و وقتی نزدیک می شوند، می بینند که ارتفاع آن از سطح آب 8 متر است.

عمق این منطقه در بعضی نقاط به 40 متر می رسد. از آنجایی که این منطقه از جزیره دور است، زندگی دریایی گسترده و منحصربه فردی دارد که گویا هنوز از دست گردشگرانی که به کو تائو می آیند، در امان مانده است. این صخره که شکلی شبیه به غار و حتی دودکش دارد، چالش بزرگی برای غواصان حرفه ای نیز محسوب می گردد.

جزایر سورین (Surin Islands)

تنوع موجودات دریایی در دریای آندامان بسیار گسترده است، از سفره ماهی گرفته تا وال کوسه. آب دریا به شفافی شیشه است؛ پس نباید تعجب برانگیز باشد که چرا بعضی از بهترین مکان ها برای اسنورکلینگ و غواصی در این دریا واقع شده است که شامل سواحل جزایر سورین نیز می گردد.

این جزایر در استان Phang Nga و 37 مایلی غرب سواحل تایلند واقع شده اند و یکی از مناطق دورافتاده این کشور محسوب می شوند. چون اینجا از خشکی فاصله زیادی دارد، گردشگران تمایل زیادی برای بازدید از آن ندارند و به همین دلیل هم بسیار خلوت است و هم طبیعتی بکر و دست نخورده دارد.

علاوه بر حیوانات دریایی، غواصان می توانند تپه ها و صخره های دریایی را اینجا ببینند که هم وسعت زیادی دارد و هم اینکه ظاهرا دست نخورده باقی مانده و مرجان های متنوع روی آن ها را کاملا پوشانده اند. شاید دلیل اصلی این باشد که جزایر سورین از سال 1981، به عنوان بخشی از برنامه توسعه یونسکو، به پارک ملی دریایی تبدیل شد.

یکی از مشهورترین جاهای این جزایر برای غواصی صخره Richelieu است. غواصان اگر بین ماه فوریه تا آوریل به این منطقه بیایند، حتما می توانند کوسه وال ها را نیز زیر آب کشف نمایند.

کشتی غرق شده HTMS Chang، کوچانگ

کشتی های غرق شده چرا تا این قدر برای غواصان جذاب است؟ بعضی از غواصان از کشف صخره های دریایی مصنوعی بسیار لذت می برند؛ این ها گاهی از صخره دریایی های طبیعی خیره نماینده تر است. آن ها از جو ترسناکی که یک کشتی غرق شده در دنیای زیر آب ایجاد نموده، خوش شان می آید؛ جایی که کشتی زنگ زده هیچ چیز به جز موجودات دریایی ندارد. این کشتی ها زمانی مردم و کالاها را جا به جا می کردند.

در تایلند چند کشتی غرق شده وجود دارد و غواصانی که عاشق دیدن چنین صحنه هایی هستند، می توانند با سفر به تایلند از آن ها دیدن نمایند، چون ارزشش را دارد. یکی از این کشتی ها HTMS Chang است که در آب های اطراف جزیره کوچانگ غرق شده است. این کشتی در سال های نه چندان دور، یعنی در 22 نوامبر سال 2012، غرق شد.

برای رسیدن به جایی که کشتی HTMS Chang غرق شده است، باید فاصله 4 مایلی از جزیره را بپیمایید. طول این کشتی 100 متر و عمق پایین ترین نقطه آن در زیر آب 30 متر است و همین امر آن را به بزرگ ترین کشتی غرق شده در تایلند تبدیل نموده است.

جزیره کوما (Koh Ma)

غواصان تازه کار از شنیدن نام جزیره کوما که در نزدیکی جزیره کوفانگان (Koh Phangan) واقع شده است، خرسند می شوند؛ چون این جزیره مکانی فوق العاده برای کسانی است که می خواهند برای اولین بار گواهی غواصی دریافت نمایند یا مهارت های خود در این زمینه را بازیابند.

این جزیره از ساحل Mae Haad در کوفانگان دور نیست، با این حال هنوز هم تنوع گسترده ای از موجودات دریایی را دارا است که شامل طوطی ماهی رنگارنگ نیزه ماهی های ترسناک نیز می گردد.

این جزیره به وسیله یک شن تل به کوفانگان متصل است و سبب شده برای رسیدن به آن، به قایق و سایر وسایل حمل و نقل نیازی نباشد. جزیره کوما علاوه بر اینکه مکان فوق العاده ای برای غواصان تازه کار است، چند اقامتگاه نیز دارد که آن را به مکانی آرامش بخش برای فرار از شلوغی جزیره کوفانگان تبدیل نموده است.

هین دائنگ (Hin Daeng) و هین موانگ (Hin Muang)

در خلیج Phang Nga جزایر بکر و دست نخورده ای وجود دارد که شامل جزیره کولانتا (Koh Lanta) می گردد. این جزیره قطعا آرام ترین جزیره در مقایسه با جزایر همسایه اش است. پارک ملی مو کو لانتا (Mu Koh Lanta) نیز در این جزیره واقع شده است که 2 مکان از معروف ترین جاهای مناسب غواصی در تایلند را در خود جای داده است: هین دائنگ و هین موانگ.

بیشتر گردشگران بر این باور هستند که این مکان ها یکی از بهترین ها در دنیا محسوب می شوند و سفر به تایلند بدون بازدید از آن ها، هدر دادن فرصت و شانس بزرگ برای تجربه غواصی است. اینجا می توانید مرجان های نرم متعددی با سایه هایی به رنگ قرمز را مشاهده کنید. علاوه بر مرجان ها، کوسه وال ها و سفره ماهی های بزرگ نیز در این منطقه خانه دارند.

هین موانگ به دلیل داشتن مرجان های بنفش، به صخره بنفش نیز شهرت دارد. دیواره مرجانی این جزیره بزرگ ترین در نوع خود در تایلند است که عمق اش در بعضی نقاط به 60 متر و حتی بیشتر می رسد. ماه های نوامبر تا آوریل بهترین زمان برای غواصی در این جزایر است.

جزایر سیمیلان (Similan Islands)

جزایر سیمیلان حدود 50 مایل از پوکت فاصله دارد. تمامی 11 جزیره در پارک ملی مو کو سیمیلان واقع شده است و دولت تایلند از آن محافظت می نماید. این پارک ملی در سال 1982 تاسیس شد و می توانید مرجان های نرم و سخت، مجموعه وسیعی از موجودات دریایی و آب تمیز و شفافی که ساحل را در آغوش کشیده است، مشاهده کنید. این امر یکی از دلایل وجود بعضی از بهترین مکان ها برای غواصی در این منطقه است و شاید بتوان آن ها را یکی از برجسته ترین ها در دنیا معرفی کرد.

کشتی غرق شده، پوکت

پوکت ممکن است برای گردشگرانی که با کوله پشتی سفر می نمایند جذاب باشد؛ اما مکان های برجسته آن برای غواصی، این جزیره را به مقصدی فوق العاده برای کاوش در دنیای زیر آب تبدیل نموده است. به همین دلیل اگر شما هم دوست دارید در سفر غواصی کنید، می توانید تور پوکت را برای تعطیلات بعدی رزرو کنید. یکی از محبوب ترین مکان ها برای غواصی در تایلند، جایی است که کشتی کینگ کروزر (King Cruiser) غرق شده است. این کشتی اکنون به خانه مرجان ها و موجودات دریایی تبدیل شده است.

کینگ کروزر برخلاف سایر کشتی ها که عمدا به منظور ایجاد صخره مرجانی مصنوعی غرق می شوند، زمانی که بین پوکت و کوفی فی (Koh Phi Phi) تردد می کرد (در تاریخ 4 مه سال 1977) در اثر برخورد با صخره Anemone غرق شد. این کشتی بیش از 500 مسافر داشت که مجبور شدند به آب بپرند و خوشبختانه کسی در این حادثه کشته نشد.

کینگ کروزر هم اکنون بیش از 40 سال است که در زیر آب خفته و به خانه انواع موجودات دریایی تبدیل شده است. مرجان ها هم در داخل و هم در بیرون این کشتی رشد و صحنه زیبای ایجاد نموده اند. خود این کشتی 80 متر طول و 30 متر عرض دارد و در عمق 33 متری کف اقیانوس واقع شده است.

دماغه کوسه، پوکت

از پوکت تا دماغه کوسه حدود 90 دقیقه با قایق راه است. همان طور که نام این منطقه معین است، در دماغه کوسه کوسه های لئوپارد زندگی می نمایند. این موجودات منحصربه فرد بسیار مطیع و آرام هستند و روزانه تورهای زیادی غواصان را برای تماشای آن ها به این منطقه می برد.

علاوه بر کوسه های لئوپارد، دماغه کوسه خانه موجودات دیگری مثل ماهی های رنگارنگ استوایی، مارماهی ها و مرجان های نرم است. خود منطقه وسعت زیادی دارد و غواصان برای اینکه بتوانند به طور کامل دنیای زیر آب دماغه کوسه را کاوش نمایند، باید چند روزی اینجا بمانند.

عمق منطقه از 10 الی 30 متر متفاوت است و این امر سبب شده دماغه کوسه هم برای غواصان تازه کار و هم افراد ماهر در این رشته مناسب باشد.

تایلند بهشت عاشقان طبیعت است. این کشور علاوه بر این نقاط زیبا برای غواصی، جذابیت های زیاد دیگری نیز دارد و شما می توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی تایلند را در خبرنگاران مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق و شماره تماس، تصاویر و همچنین جاذبه های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 663

به "8 مکان غواصی مشهور در تایلند برای عاشقان دنیای زیر آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 مکان غواصی مشهور در تایلند برای عاشقان دنیای زیر آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید