پیگیری مرگ نهنگ ها در دستور کار منطقه آزاد کیش

به گزارش مرد کوچک، پیدا شدن دومین لاشه مربوط به یک نهنگ دیگر به فاصله کمتر از دو هفته در آب های ساحلی کیش، عکس العمل مسئولان جزیره را برانگیخت.

پیگیری مرگ نهنگ ها در دستور کار منطقه آزاد کیش

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از فارس از کیش، امروز سه شنبه یازدهم آذر پیدا شدن دومین لاشه مربوط به یک نهنگ دیگر به فاصله کمتر از دو هفته در آب های ساحل مارینای کیش، با عکس العمل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش روبرو شده است که با ارسال نامه ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار اعزام گروهی از متخصصان آن مجموعه جهت بررسی این واقعه غم انگیز شد.

در نامه غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش که خطاب به عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای عالی مناطق آزاد نوشته شده، آمده است: طی دو هفته گذشته، لاشه دو نهنگ در سواحل جزیره کیش رویت شد، که پدیدار شدن لاشه دومین نهنگ در سواحل جزیره کیش در فاصله کمتر از پانزده روز، موجب نگرانی فعالان و علاقمندان محیط زیست شده است.

مظفری با تاکید بر اهمیت بررسی جوانب مختلف وقوع این پدیده کم سابقه در جزیره کیش تاکید کرده است: با عنایت به نامعلوم بودن علت مرگ دو نهنگ در فاصله زمانی کم و همچنین نگرانی دوستداران محیط زیست خواهشمند است نسبت به اعزام گروهی از کارشناسان و متخصصان جهت بررسی علل این پدیده در اسرع وقت اقدام لازم صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نامه عنوان کرده است: لاشه این نهنگ که بعد از ظهر امروز سه شنبه یازدهم آذر در حال نزدیک شدن به ساحل بود و طبق تخمین محیط بانان در ساحل پرتردد شرقی به گل می نشست، با تلاش دست اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش و برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و رفاه حال ساکنان و گردشگران، به ساحل خلوتی انتقال یافت.

وی افزود: با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک، برکیفیت و مقاومت استخوان های نهنگ تاثیر منفی دارد، با هدف ایجاد امکان استفاده از اسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی و با حمایت بخش خصوصی ترتیبی اتخاذ شد تا با اعزام گروهی از کارشناسان حیات وحش ضمن بررسی های اولیه جهت مشخص علت مرگ، اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و سپس در ساحل به هم وصل شود و برای استفاده های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

مظفری در این نامه یادآور شده است که نخستین نهنگ از گونه براید و به طول 14 متر و نیم جمعه 30 آبان در ساحل سیمرغ کیش به گل نشسته بود که در سواحل ماسه ای دفن شد تا پس از پوسیدگی کامل لاشه، اسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی به بخش موزه مرکز آموزش و مطالعات محیط زیست کیش منتقل شود.

همچنین مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این خصوص گفت: امروز حدود ساعت 14 و سی دقیقه مطلع شدیم که لاشه این نهنگ در یک کیلومتری جزیره کیش در حال نزدیک شدن به ساحل شرقی است.

وی افزود: با توجه به اینکه محل به گل نشستن لاشه ساحل پر تردد شرقی تخمین زده شد، با تلاش دست اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش، برای رفاه حال ساکنان و گردشگران و پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع ، ناچار لاشه را به ساحل خلوتی انتقال دادیم.

محمدی عنوان نمود: هنوز اطلاعاتی در خصوص علت مرگ نهنگ در دست نیست اما پس از انجام بررسی های اولیه و نمونه برداری، گونه و علت احتمالی مرگ مشخص خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک برکیفیت و مقاومت استخوان های نهنگ تاثیر منفی دارد ، این بار و با حمایت بخش خصوصی اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و در ساحل به هم وصل می شود تا جهت استفاده های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

محمدی گفت: در این روش مشکل تولید بوی نامطبوع به واسطه دفن لاشه کامل در سواحل ماسه ای نیز برطرف می شود.

رییس اداره محیط زیست کیش با بیان اینکه برای جداسازی لاشه از اسکلت نهنگ در آب دریا، یک گروه متشکل از متخصصان حیات وحش امشب وارد جزیره کیش می شوند، افزود: عملیات جداسازی اسکلت فردا آغاز می شود. در این مدت لاشه نهنگ از طریق یک لنگر در آب های کم عمق ساحل ثابت خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1323

به "پیگیری مرگ نهنگ ها در دستور کار منطقه آزاد کیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری مرگ نهنگ ها در دستور کار منطقه آزاد کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید