هشت زبان در حال انقراض دنیا

به گزارش مرد کوچک، وبسایت تابناک باتو: زبان یکی از مهمترین اجزای فرهنگ ملت ها و هویت آنها به شمار می رود و ملت ها را از هم متمایز می نماید تا جایی که نام بعضی از آنها را با زبانی که صحبت می نمایند، می شناسیم. اگر بخواهیم تعداد زبان هایی را که در دنیا به آن تکلم می گردد، نام ببریم، به دلیل کثرت زبان ها کار سختی پیش روی خواهیم داشت.

هشت زبان در حال انقراض دنیا

بنا بر گزارش انجمن اتحاد برای تنوع زبانی، بعضی زبان های مردم جهان در سال های اخیر به شکل جدی با خطر فراموشی و زوال روبه رو هستند.

زبان Tsixa

این زبان ارتباط محکم و موثقی با زبان شوآ (Shua) دارد. زبان شوآ زبانی است که مردم بوتساوانا در جنوب آفریقا به آن صحبت می نمایند و فقط مردم یک روستای کوچک در بوتساوانا به زبان Tsixa سخن می گویند و این زبان در خطر انقراض و فراموشی واقع شده است.

زبان آینو (به آینو: アイヌ イタク، به ژاپنی: アイヌ語)

زبان آینو از شاخه های زبان ژاپنی به شمار می رود و امروزه در معرض انقراض است و در تمام جهان فقط 10 نفر به این زبان سخن می گویند.

زبان Krimchak

در شبه جزیره کریمه بعضی مردم به این زبان صحبت می نمایند. شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین و در شمال دریای سیاه واقع شده و 200 تن در حال حاضر به زبان Krimchak صحبت می نمایند.

زبان اکاناگان کول ویل Okanagan Colville

بیشتر مردمی که به این زبان صحبت می نمایند، در استان بریتیش کلمبیا کانادا یافت می شوند. نزدیک به 150 نفر به زبان اکاناگان تکلم می نمایند. این زبان از جمله زبان های مردم بومی آمریکاست و کوشش زیادی برای حفظ آن در حال صورت دریافت است.

زبان راپا نوی Rapa Nui

زبان راپانوی از زبان های مردم جزیره ایستر است؛ هرچند این زبان در حال انقراض است، کوشش های کمرنگی برای حفظ آن انجام شده است. هم اکنون چهار هزار تن به راپانوی صحبت می نمایند. زبان اسپانیایی زبان مشترک مردم جزیره ایستر است.

زبان سامی

زبان سامی از خانواده زبان هایی است که ساکنان نروژ، روسیه، سوئد و فنلاند به آن صحبت می نمایند و تعداد افرادی که به زبان سامی سخن می گویند، کمتر از هزار تن است.

زبان یاگان

زبان یاگان از جمله زبان بومیان در شیلی است که هنوز هم افراد کمی به آن صحبت می نمایند.

زبان گیلیک ایرلند

در جوامع Gaeltachts ایرلند هنوز هم مردمی هستند که با این زبان رو به افول با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. تعداد افرادی که به گیلیه صحبت می نمایند، در سراسر جهان از 40 هزار تن بیشتر تجاوز نمی کند.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 552

به "هشت زبان در حال انقراض دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت زبان در حال انقراض دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید