نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 21 بهمن ماه اعلام شد

به گزارش مرد کوچک، طی برگزاری سی و هفتمین مرحله از این حراج اوراق بدهی دولتی، 2 بانک و موسسه اعتباری سفارش های خود را به ارزش 3.5 هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند.

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 21 بهمن ماه اعلام شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 14 بهمن ماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست ها با فروش 3.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد و 5.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه شنبه 21 بهمن ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین طی هفته گذشته، 200 میلیارد ریال اوراق اراد60 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 1.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد64 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد، 8.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 8.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد در بورس و 8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد73 به وسیله پذیره نویسی فروخته شد. بنابراین در مجموع، 30.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به 21 بهمن ماه 1399 توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (28 بهمن ماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و هشتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 28 بهمن ماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است.

همچنین در روز سه شنبه 28 بهمن ماه 1399، اولین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به توضیح جدول زیر برگزار می گردد.

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12:00 روز یک شنبه 26 بهمن ماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بینبانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یک شنبه 26 بهمن ماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 28 بهمن ماه 1399 انجام خواهد شد.

تمامی نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت کننده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارشگذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمامی پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1449

به "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 21 بهمن ماه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 21 بهمن ماه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید