طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی

به گزارش مرد کوچک، تهران (پانا) - مدیر کل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی خبر داد.

طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی

به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی، محسن تواضع، مدیر کل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در سال های اخیر تلاش های جهاد کشاورزی برای حفظ نژادهای بومی از طریق اصلاحات ژنتیکی، فناوری تولید جوجه های بومی و تخم مرغ های نطفه دار محلی کمک های شایانی به اشتغالزایی، بهبود اقتصاد و تأمین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه کرده است.

وی با بیان اینکه این امر سبب علاقمندی کارآفرینان زیادی به منظور پرورش جوجه و مرغ بومی شده و دسترسی به یک درآمدی قابل قبول را فراهم کرده است، اضافه کرد: در این میان شرکت های تعاونی روستایی تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (به ویژه اعضای شرکت تعاونی روستایی زنان) با دارا بودن امکانات و زیر ساخت های لازم جامعه هدف ما برای اجرای این طرح را تشکیل می دهند.

تواضع شرح داد: در این راستا رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران طرح پرورش مرغ بومی را در سطح شرکت تعاونی روستایی زنان با دارا بودن 342 شرکت تعاونی روستایی زنان و حدود 60 هزار عضو فعال را در دستور کار قرار داده و ضمن مشخص مجری، اجرای کامل طرح فوق الذکر را در شش ماه اوّل سال جاری خواستار شده است.

مدیر کل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی ها گفت: در این طرح از جوجه های واکسینه شده 3 الی 4 هفته پولت (نیمچه) بومی محلی که متحمل به شرایط اقلیمی و بیماری ها بوده جهت پرورش به مدت (حداکثر 16 هفته) در فضاهای مشخص شده شرکت های تعاونی روستایی (به ویژه شرکت تعاونی زنان روستایی) نگهداری و تغذیه می شوند و پس از طی دوره پرورش و رسیدن به وزن مطلوب جهت عرضه به صورت زنده در بازارهای محلی هر منطقه، شهرستان به فروش می رسد.

تواضع ضمن اشاره به اهمّ فعالیت های اجرایی در فرآیند طرح پرورش مرغ بومی اظهار کرد: از جمله این فعالیت ها می توان به هماهنگی با مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی جهت اضافه کردن طرح پرورش مرغ بومی شرکت تعاونی زنان روستایی به عنوان ایجاد اشتغالزایی در صندوق توسعه کارآفرینی، مکاتبه با معاونت تشکل ها و در خصوص اخذ مجوز تخصیص تسهیلات بخشی از هزینه های طرح پرورش مرغ بومی اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در این حوزه گفت: پیگیری دریافت سهمیه خوراک دان مصرفی از طریق معاونت امور تولیدات دامی با نرخ مصوب، تشکیل وبینار به منظور هم افزایی و آمادگی اجرای طرح پرورش مرغ بومی با اولویت در اتحادیه های استانی شرکت تعاونی روستایی زنان و سایر تعاونی ها و مکاتبه با شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی به منظور تخصیص تسهیلات کم بهره به مبلغ 47,000 میلیون ریال برای دوره های سه ماهه و شش ماهه را از جمله این اقدامات دانست.

این مقام مسئول ضمن اشاره به نتایج این فعالیت ها خاطرنشان کرد: حسب گزارش های دریافتی از استان های فارس، سمنان، خراسان جنوبی، کرمانشاه، اصفهان و اردبیل اجرای طرح فوق الذکر، با تهیه، تدارک و تأمین حداقل 30 هزار قطعه پولت در ماه جاری در دستور کار واقع شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1665

به "طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید