مستندنگاری آثار تاریخی معبد آناهیتا و محور ساسانی با همکاری دانشگاه ساپیتزا

به گزارش مرد کوچک، مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: این دفتر با همکاری دانشگاه ساپینزای رم، آثار تاریخی معبد آناهیتای کنگاور و محور ساسانی قصر شیرین را سامان دهی و مستندنگاری می کند.

مستندنگاری آثار تاریخی معبد آناهیتا و محور ساسانی با همکاری دانشگاه ساپیتزا

فرهاد عزیزی، امروز یکشنبه 14 مهر با اعلام این خبر در گفت و گو با خبرنگار مرد کوچک، اضافه کرد: در شهریور ماه سال جاری با هدف فراهم آوردن بستر مناسب برای شناخت و معرفی ارزش های فرهنگی، تاریخی و طبیعی آثار حوزه پایگاه میراث فرهنگی معبد آناهیتا کنگاور و به منظور ارتقا همکاری های بین المللی و همچنین تکمیل و بروزرسانی اسناد و مستندات این پایگاه، تفاهم نامه مشترکی میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دانشگاه ساپینزا رم منعقد شد.

او اضافه کرد: در این راستا، اولین فاز از اجرای مراحل این تفاهم نامه، از 26 شهریورماه سال جاری با بازدید هیئت چهارنفری ایتالیایی از آثار تحت پوشش دو پایگاه مذکور شروع شده و در اواسط دی ماه سال جاری با اقدامات اجرایی پیگیری خواهد شد.

عزیزی اضافه کرد: این تفاهم نامه علاوه بر شروع فعالیت های مستندنگاری و سامان دهی در آثار ساسانی استان کرمانشاه به عنوان پایلوتِ پروژه های مرتبط با پایگاه های سراسر کشور، اقدامی در راستای پیشبرد همکاری های حرفه ای بینالمللی علمی خواهد بود. اهمیت این امر در گسترش و تبادل تجربیات حرفهای و فنی در خصوص موضوعات مورد تفاهم، از طریق برگزاری رویدادهای آموزشی و تخصصی است.

او ادامه داد: در جلسات متناوبی که به منظور ارائه اهداف و برنامه های پروژه مذکور برگزار گشت، همچنین، حسن سلیمانی، نماینده مردم کنگاور، صحنه، هرسین، بیستون و دینور در مجلس شورای اسلامی حمایت خود را از انجام این پروژه و پروژه های مشابه در سطح استان کرمانشاه گفت.

عزیزی، علاوه بر شرح ویژگی ها و ظرفیت های استان کرمانشاه و منطقه کنگاور به هیئت ایتالیایی، اولویت فعالیت ها و اقدامات را به منظور بیشینه بهره وری از همکاری ها به ویژه برای جامعه محلی و مردم منطقه، برشمرد.

حسن سلیمانی نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: از آنجایی که موضوع میراث فرهنگی موضوعی است که به تمام مردم ایران بازمی گردد، به شرط حمایت و نگهداری همگانی، ظرفیت های فراوانی را از طریق گردشگری پایدار و مشارکت های فرهنگی به منظور ارتقای اقتصادی و اجتماعی جوامع محلی در اختیار ملت ایران قرار خواهد داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 464

به "مستندنگاری آثار تاریخی معبد آناهیتا و محور ساسانی با همکاری دانشگاه ساپیتزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندنگاری آثار تاریخی معبد آناهیتا و محور ساسانی با همکاری دانشگاه ساپیتزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید