لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی

به گزارش مرد کوچک به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح همایش اکتشاف در عمق فضا بر ضرورت استفاده گسترده تر از توانمندی ها و ظرفیت های دانشگاه های کشور در زمینه فناوری های فضایی ذیل یک برنامه جامع ملی تأکید کرد.

لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی

وی افزود: تلاش های اجرا شده در این حوزه باید در جهت کاربست فناوری های هوا و فضا در کشور باشد.

وزیر علوم بابیان این که هم اکنون جمهوری اسلامی ایران در جایگاه علمی مناسبی در سطح جهان واقع شده است، گفت: ما در علوم و فناوری های جدید جایگاه خوبی داریم و این امر به دلیل تلاش های مستمر استادان دانشگاه ها و محققان در کشور و همچنین ایجاد ارتباطات علمی با سایر کشورهای جهان بوده است.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه هوافضا ازجمله بخش هایی است که وزارت علوم از آن حمایت می کند، افزود: در 10 تا 15 سال اخیر در کاربست فناوری و انتقال آن به جامعه برای تبدیل علم به ثروت وارد شده ایم و در این راستا معاونت پژوهش وفناوری وزارت علوم از تعداد زیادی از مراکز رشد حمایت می کند.

وزیر علوم تعداد مراکز رشد ایجادشده در دانشگاه ها را 197 مرکز بیان نمود و گفت: علاوه بر آن 43 پارک علم و فناوری نیز در سطح کشور راه اندازی شده که حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها را در دستور کار خود دارند.

غلامی با بیان اینکه ما همواره از طرف جامعه با این سوال روبرو هستیم که توانمندی های علمی در سطح جامعه به چه اندازه موجب خلق آسایش و توسعه پایدار شده است، گفت: از زمانی که توسعه فناوری ها را آغاز کرده ایم، دستاوردها و موفقیت های خوبی کسب کرده ایم؛ اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وزیر علوم بابیان اینکه در بعضی از مواقع فناوری ما را به دنبال خود می کشد، افزود: اگر ما در زمینهٔ توسعه فناوری دیر اقدام کنیم، حتماً عقب می مانیم؛ ازاین رو لازم است تا از ظرفیت های علمی موجود در کشور استفاده کنیم و این امر نیاز به تلاش های مستمر دارد.

وی همچنین با اشاره به ورود دانشگاه های کشور به توسعه فناوری های فضایی، ابراز امیدواری کرد که توانمندی های ایجادشده در دانشگاه ها در یک برنامه جامع ملی به کار گرفته شود تا سرعت تحولات فناوری گسترش پیدا کند، زیرا در غیر این صورت بخش قابل توجهی از ظرفیت های کشور کمتر استفاده می شود یا بلااستفاده باقی می ماند.

وزیر علوم گفت: برنامه های کلان ملی می تواند با آوردن امکانات و تجربیات پیشرو زمینه توسعه فناوری ها به ویژه در حوزه هوا و فضا را ایجاد کند.

غلامی در حاشیه این همایش مرکز رشد واحدهای فناور و باشگاه هوافضای پژوهشگاه هوا و فضا را افتتاح کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 454

به "لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید