شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد

به گزارش مرد کوچک، بر اساس قوانین سازمان تأمین اجتماعی شرایط بازنشستگی برای زنان شاغل متنوع است.

شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد

به گزارش خبرنگار ، شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بر اساس قوانین سازمان تأمین اجتماعی متنوع است. در حال حاضر این شرایط بسیار سهل و آسان شده است. از بازنشستگی با 20 سال سابقه بر اساس مشاغل سخت و زیان آور و جانبازان گرفته تا بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه و 42 سال سن، مواردی هستند که زمینه بازنشستگی را در شرایط و موقعیت های مختلف برای متقاضیان فراهم می سازند.

در این میان نکته حائز اهمیت این است که شرایط سنی بازنشستگی برای زنان 5 سال کمتر از مردان است. به این معنی که خانم ها با سن کمتری می توانند بازنشسته شوند. دومین نکته در رابطه با میزان سابقه بازنشستگی است که عموما برای زنان و مردان یکسان است، اما در این باره در چند مورد برای زنان شرایط سهل تری در نظر گرفته شده است. نکته سوم مربوط به وجود شرایط همزمان سن و سابقه برای بازنشستگی زنان است. به این معنا که به غیر از سه مورد (بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، بازنشستگی جانبازان و بازنشستگی با 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه) قاعده اصلی در بازنشستگی تحقق توأمان شرط سن و سابقه در احراز بازنشستگی است.

زنان شاغل درمواردی که دارای شرایط زیر باشند می توانند بازنشسته شوند؛

1) بازنشستگی با 45 سال سن و 30 سال سابقه2) بازنشستگی با 55 سال سن و حداقل 20 سال سابقه3) بازنشستگی با 20 سال سابقه و 42 سال سن برای مشمولان قانون کار4) بازنشستگی با 20 سال سابقه متوالی یا 25 سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان آور5) بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان6) داشتن حداقل 20 سال سابقه و 45 سال سن برای معلولان عادی7) داشتن 35 سال سابقه بدون شرط سنی8) داشتن 55 سال سن با حداقل10 سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه؛ در این حالت بیمه شده می تواند با 10 سال سابقه و بیشتر تا 20 سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود (بین 10 تا 20 روز حقوق). در این صورت ماده 111 قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی یابد.

9) بانوانی که سن آن ها به 55 سال رسیده، اما زیر 10 سال سابقه دارند می توانند با پرداخت حق بیمه سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 120

به "شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد" امتیاز دهید

3 کاربر به "شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد" امتیاز داده اند | امتیاز: 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید