سگ های ولگرد باعث تخریب زیست بوم می شوند

به گزارش مرد کوچک، فرجی گفت: سگ های ولگرد به عنوان گونه جانوری مهاجم برای زیستگاه های طبیعی محسوب و موجب رقابت با گونه های بومی، انتقال بیماری و تخریب زیست بوم می شوند.

سگ های ولگرد باعث تخریب زیست بوم می شوند

خبرنگاران - سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت : با توجه به گزارش های فراوان مستند در سازمان حفاظت محیط زیست، سگ های بدون صاحب و رها شده در طبیعت منجر به حمله گروهی و شکار گونه های حیات وحش کم توان از جمله بره های قوچ، میش، آهو و جبیر و بعلاوه بزغاله های کل و بز و بعضی از گونه های بزرگ جثه از جمله مرال می شوند.

به گفته فرجی گزارش های متعددی از حمله گروهی و کشتن گونه های شاخص گربه سانان از جمله یوز، پلنگ، کاراکال، سیاه گوش، گربه پالاس، گربه شنی، گربه جنگلی و گربه وحشی و سایر گونه ها به وسیله حملات گونه های مهاجم در محیط زیست کشور وجود دارد.

او گفت: اختلالات ژنتیکی با سگ سانان حیات وحش از مهم ترین آسیب های سگ های ولگرد و بدون صاحب در طبیعت است و این اختلالات ژنتیکی می تواند منجر به تهدید خلوص ژنتیکی گرگ خاکستری و شغال طلایی و از طرفی به هیبرید خطرناک گرگاس گردد که بر خلاف خصوصیات رفتاری حیات وحش، انسان گریز نیستند و با نزدیکی به جوامع انسانی منجر به آسیب و حتی مرگ و میر بچه ها می شوند.

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: وجود سگ های بدون صاحب موجب افزایش بیماری های مشترک از قبیل هاری، سالک، کیست هیداتیک و انواع بیماری های عفونی و انگلی در جامعه می گردد و این در حالی است که در اغلب کشور های پیشرفته در دنیا نسبت به کنترل جمعیت این حیوانات آسیب رسان تمهیدات ویژه ای اتخاذ شده و در بعضی کشور های اروپایی نظیر هلند و آلمان جمعیت آن ها به صفر رسیده است.

به گفته فرجی، افزایش جمعیت این حیوانات با غذارسانی، عدم جمع آوری و کنترل جمعیت، باعث افزایش بیماری هایی نظیر هاری که چرخه انتقال آن ها بین حیات وحش و سگ ولگرد مشترک است، می گردد غذارسانی به عنوان یک عمل نادرست و مخرب منجر به افزایش سایرگونه های ناقل بیماری ازجمله موش های شهری می گردد که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به شرایط سلامت انسان در شهر ها و روستا ها وارد سازد.

انتهای پیغام /

خبرنگاران اجتماعی محیط زیست

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2021

به "سگ های ولگرد باعث تخریب زیست بوم می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ های ولگرد باعث تخریب زیست بوم می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید