سند توسعه فناوری های آب، خشکسالی و محیط زیست تدوین شد

به گزارش مرد کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، این سند که در چهار بخش آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست تنظیم شده حاصل تلاش چندین ساله فرهیختگان، اساتید و کارشناسان بخش های مختلف دولتی و غیردولتی است و نقشی تأثیرگذار در توسعه اقتصادی، امنیت غذایی، حفظ محیط زیست و اشتغال زایی در کشور دارد.

سند توسعه فناوری های آب، خشکسالی و محیط زیست تدوین شد

طبق آمارهای موجود جهانی، ایران در میان کشورهایی قرار گرفته است که سالانه نزدیک به 80 درصد ذخیره آب در دسترس خود را مصرف می کنند. این یعنی ما با شرایط خیلی بحرانی روبرو هستیم. به همین دلیل مدیران و فرهیختگان این حوزه به این صرافت افتادند که یک سند ملی برای بهینه سازی مصرف آب در کشور تدوین کنند. بر همین اساس نیز سند توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست تدوین شد.

بهینه سازی مصرف آب، حفاظت، پایش مسائل و مسائل زیست محیطی، ریزگردها و کنترل و پایش آنها و افزایش آلاینده ها در محیط های آب، خاک و هوا 4 موضوع اصلی است که در این سند مدنظر قرار گرفته است.

در این سند تاکید شده است که پس از ابلاغ آن باید همه تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها در حوزه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست منطبق با مفاد این سند صورت گیرد و یک هم افزایی میان نقش آفرینان این حوزه اتفاق بیفتد. کاری که تنها با توسعه فناوری و عملکرد دانش بنیان ها امکانپذیر است.

این سند مهم و راهبردی پس از پیگیری های مستمر و جدی کارگروه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و به همه دستگاه های مربوطه ابلاغ شد تا یک مرجع قانونی و مشخص برای تصمیم گیری های این حوزه در دسترس باشد و نقشه راه فناوری و شناسایی اولویت ها منطبق با مفاد مطرح شده در این سند صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1515

به "سند توسعه فناوری های آب، خشکسالی و محیط زیست تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند توسعه فناوری های آب، خشکسالی و محیط زیست تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید