سرویس های ویژه تلفن ثابت

به گزارش مرد کوچک، آقای واتسون بیا اینجا با تو کار دارم! این اولین جمله ای بود که مخترع تلفن گراهام بل از پشت گوشی به همکارش گفت و جهان در آستانه یک اختراع عظیم نهاده شد. شاید اگر گراهام بل می دانست که با این اختراع جهانی ارتباطات را تا چه اندازه متحول خواهد نمود، اولین پیغام خود را با جمله جال تری آغاز می کرد!

سرویس های ویژه تلفن ثابت

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - اگر یک روز تلفن خانه یا محل کارمان قطع گردد تازه به وجود این وسیله ارتباطی پراهمیت پی می بریم. این روزها دستگاه های تلفن و به شکل کلی سیستم های مخابراتی دستخوش تغییرات بسیاری شده است، به طوری که انبوهی از امکانات تازه را پیش روی کاربران خود قرار داده اند. در این مطلب، شما را با سرویس هایی آشنا خواهیم کرد که هم اکنون می توانید با تلفن ثابت خود به آن دسترسی داشته باشید و شاید از آن بی خبر باشید.

پیغامک تلفن ثابت

با راه اندازی سرویس ارسال پیغامک در شبکه تلفن ثابت (Fix SMS)، ارسال و دریافت پیغام متنی از شبکه تلفن ثابت به ثابت و ثابت به سیار (همراه اول و ایرانسل) و بالعکس امکان پذیر شده است. هر پیغامک فارسی 69 کاراکتر و انگلیسی 159 کاراکتر است و در صورتی که متن پیغام بیشتر از حداکثر حروف معین شده باشد، هزینه آن دو برابر می گردد. این قابلیت به روش های زیر قابل استفاده است:

 1. از طریق گوشی هایی که استاندارد بوده و قابلیت ارسال و دریافت پیغامک (SMS) را دارا باشند. تمام مشترکان تلفن ثابت می توانند با تهیه این گوشی ها و وارد کردن شماره 9717000 به عنوان (SMS Center) از این سرویس بهره مند شوند. (احتیاج به ثبت نام و پرداخت وجه اولیه نیست.)
 2. از طریق مراجعه به سایت www.tct.ir می توان با دانلود نرم افزار ارسال پیغامک تلفن ثابت (پیاثا) از طریق مودم بدون احتیاج به اینترنت از طریق رایانه شخصی به تلفن ثابت یا همراه مخاطب پیغامک ارسال کرد.
 3. با مراجعه به سایت www.tct.ir و ارسال پیغامک (غیر انبوه) از طریق سامانه طراحی شده و از طریق اینترنت ارسال و دریافت پیغامک انبوه با مراجعه به سایت www.asanak.ir برای ثبت نام در این سایت و خرید سرویس دلخواه، در این حالت ارسال و دریافت پیغامک ها با شماره تلفن ثابت متقاضی و یا هر شماره خاص دیگر با پیش شماره 021 از طریق اینترنت و با استفاده از صفحه ای که در اختیار مشترکان قرار می گیرد، انجام خواهد شد.

سرویس پرداخت و پیغام رسان ریز مکالمات (1818)

از آنجا که همیشه یکی از مهم ترین علل تردد مشترکان تلفن ثابت به مراکز مخابراتی و بانک ها، دریافت فهرست مکالمات، صورتحساب، قبوض المثنی و پرداخت وجوه بوده است، از سال 84 سرویس پیغام رسان (1818) راه اندازی شد که با استفاده از آن مشترکان می توانند علاوه بر پرداخت غیرحضوری هزینه قبوض، از شرایط ریزمکالمات و صورتحساب خود به شکل شنیداری یا به صورت نمابر آگاه شوند. از مزایا و قابلیت های سرویس 1818 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • امکان پرداخت صورت حساب برای دارندگان کارت های شبکه شتاب، با ارائه رمزدوم کارت و بدون احتیاج به قبض و شناسه قبض و پرداخت.
 • اعلام عدم بدهی مشترک بلافاصله پس از پرداخت توسط وی.
 • پخش صوتی اطلاعات مندرج بر روی صورتحساب.
 • پخش صوتی ریز مکالمات بین شهری، بین الملل و تماس های صورت گرفته از تلفن ثابت به همراه.
 • ارسال ریز مکالمات میان دوره و آخرین دوره مشترک به نمابر وی و اعلام کارکرد و پرداخت مبلغ میان دوره برای مشترکان پرمصرف.
 • امکان پرداخت علی الحساب مبلغ قبض برای جلوگیری از قطع تلفن.
 • اعلام صورتحساب آخرین دوره و نیز دوره های قبل (تا 6 دوره).
 • اطلاع رسانی به مشترکان پرمصرف جهت پرداخت قبوض میان دوره.
 • وصل اتوماتیک تلفن های قطع شده بلافاصله پس از پرداخت از طریق این سامانه.

فون واژه (تماس با استفاده از کلمات)

شاید تا حالا نام فون واژه را نشنیده باشید اما به احتمال زیاد دیده اید که بعضی از شماره تلفن ها علاوه بر اعداد از حرف هم تشکیل شده اند. به این شماره ها فون واژه می گویند. سرویس فون واژه، این امکان را به شما می دهد تا به جای اعلام شماره تلفن از کلمات بهره ببرید. این امر فرد را بی احتیاج از حفظ شماره تلفن ها کرده و بالطبع موجب تسهیل در ارتباطات می گردد. این طرح برای شماره های 4، 5 و 8 رقمی قابلیت اجرا دارد و در آن برای هر کلمه (word) یک شماره تلفن (Telephone number) و برای هر شماره تلفن، یک یا چندین کلمه تعریف می گردد. به عنوان مثال کلمه book را در نظر بگیرید. چنانچه به گوشی های معمولی تلفن ثابت خود توجه کنید، برای هر حرف، معادل عددی آن را می توانید بیابید. به این ترتیب متقاضی این سرویس می تواند به جای اعلام شماره تلفن موسسه یا شرکت خود، کلمه یا نام مورد نظر خود را به وی اعلام کند. یکی از نکات مثبت و قابل توجه این سرویس، معادل یابی بسیار ساده و آسان آن می باشد. با توجه به اینکه روی دکمه های شماره گیر تمامی گوشی ها حروف انگلیسی درج شده، می توان به جای اعداد در شماره تلفن ها از معادل حروفی آنها استفاده کرد و بنابراین شماره تلفن را به جای اعداد با حروف بیان نمود.

سرویس های ویژه مخابراتی

انتظار مکالمه: در این سرویس، مشترک می تواند در حین مکالمه با یک فرد، از تماس فرد دوم نیز آگاه شده و در صورت تمایل با او صحبت کند.

شماره گیری سریع: مشترک دارای این سیستم می تواند به جای دریافت شماره کامل مشترک دیگر فقط با دریافت یک کد یک رقمی با شماره مورد نظر ارتباط برقرار کند. هر مشترک می تواند تا ده شماره را برای خود ذخیره کند.

مکالمه کنفرانس سه نفره: مشترک دارای این سیستم می تواند در یک لحظه با 2 الی 3 مشترک دیگر به طور هم زمان مکالمه کند.

انتقال مکالمه: مشترک این سیستم می تواند هنگامی که در منزل یا محل کار خود حضور ندارد، همه تماس هایی را که قصد ارتباط با تلفن وی دارند به شماره دیگری منتقل کند.

سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر: اگر شخصی با یکی از خطوط تلفن فردی که دارای این سرویس است، تماس بگیرد، بوق اشغال دریافت نکرده و به خطی که آزاد است زنگ خواهد خورد.

بیدار باش: مشترک جهت تنظیم ساعت استراحت خود از این سیستم استفاده می نماید.

ویدئو کنفرانس

با استفاده از این سیستم و به وجود آوردن امکان برقراری جلسات ویدئویی به صورت زنده، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در وقت صورت می گیرد، به طوری که زمان صرف شده برای انجام کار همان زمان اختصاص داده شده به کنفرانس ویدئویی است و زمان هایی برای دریافت بلیت، سفر، اقامت و برطرف خستگی های ناشی از آن مصرف نخواهد شد. همچنین با استفاده از ویدئو کنفرانس و امکان برقراری جلسات بدون احتیاج به جا به جایی فیزیکی افراد، صرفه جویی مناسبی در هزینه ها صورت می پذیرد. درواقع مخارجی نظیر ایاب و ذهاب، تهیه سالن، پذیرایی و ... کاهش می یابد. آموزش از راه دور، نبود محدودیت زمان و مکان، جذب استادانی که به واسطه کمبود وقت امکان حضور در مراکز علمی مختلف را ندارند، برقراری ارتباط زنده با تمام نقاط دنیا، امکان حضور در جلسات متعدد در یک روز کاری و سهولت دسترسی به اعضا و امکان مشارکت بیشتر مدیران، متخصصان و اعضای تصمیم گیرنده در جلسات از جمله مزایای این سیستم است.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1444

به "سرویس های ویژه تلفن ثابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس های ویژه تلفن ثابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید