خبرنگاران توجه به اقلیم و مقاوم سازی، راهکاری برای عبور از بحران زلزله

به گزارش مرد کوچک، تهران - خبرنگاران - معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یکی از موفقیت های بازسازی بم را تهیه طرح ویژه و مشارکت ملی و محلی دانست و گفت: جانمایی اصولی، توجه به اقلیم و مقاوم سازی راهکاری برای عبور از بحران زلزله است و بعد از 17 سال پیشرفت در مقاوم سازی حاصل شده است.

خبرنگاران توجه به اقلیم و مقاوم سازی، راهکاری برای عبور از بحران زلزله

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش روز جمعه خبرنگاران از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان با اشاره به زلزله بم بر اهمیت مقاوم سازی ساختمان ها تاکید کرد و اضافه نمود: بم در زمان زلزله 19 هزار و 924 واحد مسکونی، 25 هزار و 222 خانوار اصلی، دو هزار و 400 خانوار فرعی، پنج هزار و 248 مستاجر، هفت هزار و 296 مغازه و واحد تجاری، و 24 هزار و 332 واحدمسکونی روستایی داشت که همه آنها در زلزله صبگاهی پنج دی ماه سال 82 خسارت دیدند.

مهدیان اضافه نمود: در بازسازی بم دولت ستاد راهبری را در 28 دی ماه همان سال تشکیل داد که رییس آن وزیر مسکن و شهرسازی وقت بود و هیات راهبری نیز شامل رییس سازمان برنامه و بودجه، سه نماینده از سوی رییس جمهوری، وزیر کشور، رییس هلال احمر و استاندار کرمان بودند، مصوبات آن ستاد مصوبات هیات وزیران محسوب می شد و قابلیت اجرا داشت.

به گفته معاون بنیاد مسکن، بعد از زلزله بم تصمیم بر درجاسازی واحدها شد و انواع فناوری های ساخت و ساز با حضور شرکت های مختلف عرضه و مجموعه ای به عنوان مشاور انتخاب شدند.

وی گفت: کار بازسازی با استقرار آزمایشگاه های مختلف برای کنترل مصالح انجام شد، همچنین بنیاد مسکن، ستاد کل بازسازی را در بم مستقر کرد، ستادهای مشخص در بن تشکیل و بازسازی ها انجام شد.

مهدیان با بیان اینکه بازسازی کل منطقه بم سه سال و بازسازی واحدهای مسکونی یک سال و نیم به طول انجامید، اضافه نمود: در نقاط شهری 32 هزار و 941 واحد مسکونی، هفت هزار و 387 واحد تجاری، 29 هزار و 953 واحد مسکونی روستایی احداث شد.

معاون بنیاد مسکن گفت: در مجموع 70 هزار و 655 خانوار از تسهیلات دولتی معادل 610 میلیارد تومان بهره مند شدند، برای بازسازی بم معادل 1.7 میلیارد دلار توسط دولت و سازمان های خیریه هزینه شد.

وی یادآور شد: در بازسازی بم علاوه بر واحدهای مسکونی شهری و روستایی و تجاری، 625 هکتار زمین کشاورزی احیا، 192 واحد آموزشی، 120 هزار مترمربع واحد بهداشتی و درمانی، 52 واحد اماکن مذهبی و 81 واحد ساختمان دولتی احداث شد.

به گزارش خبرنگاران، زمین لرزه بم زمین لرزه ای با بزرگی 6.6 ریشتر بود که در ساعت 5 و 26 دقیقه بامداد روز جمعه 5 دی 1382 به مدت 12 ثانیه شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1374

به "خبرنگاران توجه به اقلیم و مقاوم سازی، راهکاری برای عبور از بحران زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توجه به اقلیم و مقاوم سازی، راهکاری برای عبور از بحران زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید