فراوری لیف گیاهی با لوفا

به گزارش مرد کوچک، طلبه کارآفرین قمی با تسهیلات 50 میلیون تومانی کمیته امداد، با فراوری لیف گیاهی از یک گیاه ناشناس به نام لوفا کارآفرینی کرد.

فراوری لیف گیاهی با لوفا

به گزارش مرد کوچک، محمد مقیمی، با بیان اینکه همیشه از فقر عده ای از مردم به ویژه مناطق محروم رنج می بردم، گفت: چند سال پیش با هدف خدمت به مستضعفین به همراه یک گروه جهادی داوطلبانه به یکی از روستاهای محروم جنوب کرمان به نام عنبرآباد اعزام شدم.

وی با اشاره به اینکه هدف این گروه جهادی محرومیت زدایی اهالی روستا بود اظهار کرد: تصمیم گرفتیم با ایجاد امکانات برای اهالی روستا، مردم آن جا را هم با اشتغال مناسب در زمینه کشاورزی توانمند کنیم.

مقیمی بابیان اینکه پس از مطالعه و تحقیق، معین شد که زمین های منطقه برای کشت گیاهی به نام لوفا مناسب است، گفت: با ایده نوین کاشت و نهایتاً فراوری لیف گیاهی لوفا هم به خواست رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی عمل شد و هم برای محرومیت زدایی از اهالی روستا اقدام موثری انجام گشت.

وی درباره این گیاه گفت: لوفا گیاهی یک ساله، بالارونده و از خانواده کدوئیان است که مناسب آب و هوای نیمه گرمسیری است و میوه آن بعد از بلوغ کامل تبدیل به اسفنج می گردد.

این کارآفرین قمی از کوشش های خود برای راضی کردن کشاورزان منطقه گفت و اظهار کرد: در آن موقع زحمت زیادی برای اقناع کشاورزان منطقه کشیده شد تا این گیاه را کشت نمایند ولی اکنون درآمد هر خانوار برای هر هکتار در طول سال بیش از 10 میلیون تومان است.

این طلبه کارآفرین بابیان اینکه برای توسعه طرح در سال گذشته 50 میلیون تومان تسهیلات اشتغال از کمیته امداد دریافت شد، گفت: در طول این پروژه از کاشت تا فراوری و عرضه محصول علاوه بر اشتغال تمام وقت برای 4 نفر از جوانان قم، برای 25 خانوار نیز در کرمان و قم به صورت تمام وقت و پاره وقت شغل ایجاد شد.

وی گفت: با کوشش شبانه روزی و صبر، یک کارگاه خانگی فراوری لیف گیاهی لوفا به صورت رسمی راه اندازی شد و با نام تجاری نسیما به بازار عرضه شد

مقیمی بابیان اینکه از گیاه لوفا محصولات متعددی از جمله لیف گیاهی، اسفنج ظرفشوئی، کفی صندل، فیلتر، عایق و چند محصول صنعتی و دستی خلاقانه دیگر فراوری می گردد گفت: در صورت حمایت مسئولان، علاوه بر فراوری لیف می توان با فراوری این محصولات نیز اشتغال زایی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 29

به "فراوری لیف گیاهی با لوفا" امتیاز دهید

2 کاربر به "فراوری لیف گیاهی با لوفا" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری لیف گیاهی با لوفا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید