توزیع هوشمند مرغ و تخم مرغ راهی برای کاهش قیمت

به گزارش مرد کوچک، ساداتی نژاد گفت: مسئولیت داریم بر قیمت 31 هزار تومانی مرغ در بازار نظارت کنیم تا این مرغ در تمام مراکز فروش مرغ به وفور یافت شود.

توزیع هوشمند مرغ و تخم مرغ راهی برای کاهش قیمت

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بخشی از تفکر و نگاه جهاد سازندگی را در روستاها، بدون مزد و منت در بخش های روستایی در جهت محرومیت زدایی انجام می دهد. هرجا پیروز بوده ایم با این نگاه بوده و هرجا خللی وارد شده، نبود این تفکر حس شده است و اگر بعد از دوران جنگ تحمیلی، تفکر و نگاه جهادی بخواهد خدمتی انجام دهد در عرصه کشاورزی خواهد بود که بقای کشور به آن وابسته است.

ساداتی نژاد ادامه داد: امروز خط مقدم جنگ اقتصادی؛ تولید، تأمین و خدمت در عرصه غذایی کشور است که این امر، رسالت بزرگی بر دوش همه ما در وزارت جهاد کشاورزی است.

به گفته او، مقدار تاب آوری بخش غذا کم است و حوزه بسیار حساسی در تمام دنیا است، این مسئولیت در حال حاضر در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و امکان ندارد بدون نگاه و تفکر جهادی به پیروزیت دست پیدا کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در آبان ماه شرایط سختی در تأمین مرغ و تخم مرغ که حساسیت خاصی بر روی آن وجود دارد، داشتیم اما اینکه چرا در این کمبود صف های زیادی تشکیل نشد به دلیل اهتمام ویژه جهاد کشاورزی به این حوزه از ستاد تا استان ها بوده است.

او گفت: در دولت سیزدهم، به دستور رئیس جمهور فرماندهی تمام زنجیره مواد غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد، در سال های گذشته بخشی از مسئولیت های مواد غذایی در دست وزارت جهاد کشاورزی و بخشی به دست وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما در دولت سیزدهم تمام زنجیره تا بازرسی و نظارت بازار محصولات غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: حوزه امنیت غذایی موضوع اصلی کشور است بنابراین باید تحت فرماندهی واحد باشد، هر چند تسلط بر بازار زمان بر است اما به آن دست پیدا خواهیم کرد.

او گفت: در گام اول با ایجاد قرارگاه امنیت غذایی هر روز حوزه غذایی را رصد می کنیم تا ساماندهی و نظارت بر بازار به درستی انجام شود و این تسلط بر حوزه امنیت غذایی باعث عبور بدون مشکل از کمبود در آبان ماه شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از جمله ما مسئولیت داریم بر قیمت 31 هزار تومانی مرغ در بازار نظارت کنیم و در تمام مراکز فروش مرغ به وفور یافت شود.

او بازاررسانی یکی از وظایف ما است که در این راستا توزیع هوشمند در زمینه مرغ و تخم مرغ قیمت را کاهش می دهد و واسطه ها را حذف می کند.

ساداتی نژاد گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی، سازمان تجارت کشاورزی ایران است که باید مزرعه را به سفره متصل کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای ارزان سازی غذا باید بهره وری را افزایش دهیم و راهکار آن کشاورزی قراردادی است که کشاورز قبل از کشت باید خریدار محصول خود را بشناسد و طبق قرارداد تولید انجام دهد، کود، بذر و بیمه در اختیار کشاورز باشد و در پایانی برداشت محصول این بدهی خود را تسویه کند که این اقدام عملکرد را بالا می برد و معیشت کشاورز را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ همچنین با کشاورزی قراردادی ارز کمتر از کشور خواهد خارج خواهد شد.

به گفته او، در این راستا در 17 استان از طریق شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی کار را به صورت پایلوت شروع کرده ایم، در سال اول کود و بیمه محصولات بر عهده این دو سازمان است و از سال آینده بذر هم اضافه خواهیم شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای رسیدن زحمات تحقیقات به مزرعه باید حمایت های لازم از این سازمان و از کشاورزان انجام شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: خرید قراردادی مرغ از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور می تواند بهره وری مرغ افزایش دهد و امیدواریم این اقدام در حوزه افزایش بهره وری و ارزان سازی پیش برود.

او در پایان گفت: همه اقدامات ما برای مردم است و این امکان پذیر نیست مگر با نگاه و تفکر جهادی که این نگاه در کشاورزان ما هم وجود دارد، امروز با تقویت این نگاه و تفکر و اضافه کردن نگاه علمی و فناورانه می توانیم عمق بیشتری به تفکر جهادی بدهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1900

به "توزیع هوشمند مرغ و تخم مرغ راهی برای کاهش قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع هوشمند مرغ و تخم مرغ راهی برای کاهش قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید