این سازه غول پیکر را از فضا می توان دید!، عکس

به گزارش مرد کوچک، در این سازه حیرت آور 1.2 میلیون لامپ LED، 64 هزار برد مدار چاپی و یکی از بزرگترین جرثقیل های دنیا به کار رفته است.

این سازه غول پیکر را از فضا می توان دید!، عکس

غزال زیاری: سازه کروی شکل تازه لاس وگاس، چیزی فراتر از یک سالن آمفی تئاتر با 17600 صندلی است. این سازه در عین حال میزبان اقامتگاه U2 نیز به شمار می رود و در زمینه های مختلف رکورددار است. بعد از افتتاح این سازه در اواخر ماه گذشته، سازه لاس وگاس حالا بزرگترین ساختار کروی شکل دنیا نام گرفته که 157 متر عرض و 111 متر ارتفاع دارد.

در عین حال سطح کروی این سازه با مساحتی در حدود 15 هزار مترمربع، با لامپ های LED وقتی کامل روشن گردد با رزولوشن 16K تبدیل به پررزولوشن ترین صفحه LED روی کره زمین می گردد. در عین حال این سازه بزرگترین سیستم صوتی beamforming دنیا نیز هست که صدایی شبیه هدفون بدون هدفون را ایجاد می نماید و تجربه ای کاملا خاص را در اختیار حضار قرار می دهد.

این کره حیرت آور، از سه لحاظ در دنیا اولین است و به خاطر شکل، منظر و تجربه خاص صدایی، یک تجربه تازه و بی نظیر در دنیا به شمار می رود که برای ساخت آن حداقل 60 اختراع به ثبت رسیده است (البته در جریان این پروژه، اختراعات دیگری هم به ثبت رسیده و انتظار می رود که این عدد از 100 نیز پیشی بگیرد)

دیوید دیبل، مدیرعامل MSC Ventures که مسئولیت فناوری ساختمان را برعهده دارد، در این رابطه گفته: این سازه دنیای دیگری است و برای ساخت آن اتفاقات درخشان زیادی اتفاق افتاده.

کره ای در دل یک کره

به گفته پل وستبری، معاون اجرایی توسه و ساخت شرکت Sphere Entertainment، که خواهرخوانده Madison Square Garden درنیویورک است، آنها در پی آن بودند تا مردم را به تجربه تازهی دعوت نمایند. او در این رابطه گفت:یک صفحه نمایشگر کروی، روشی عالی برای متصل کردن مردم به محیط تصویری واقع گرایانه است. برای یک نمایشگر کروی، شما به یک ساختمان کروی و یک تجربه کروی احتیاج دارید. ما یک کره هستیم.

ساختار این سازه از جنس فولاد و سقف دهانه شفاف آن 121 متر است. طراحی این سازه کروی به وسیله شرکت بین المللی معماری Populous صورت گرفته و دارای هفت طبقه سالن، یک دهلیز 25 متری با ستون هایی دو برابر ارتفاع ستون های پانتئون رم و هندسه ای کاسه ای با صندلی های رو به صحنه است. چهار طبقه صندلی و دو طبقه سوئیت در سطح غوطه ور کره تعبیه شده اند.

طبق گفته دیبل، برای داشتن یک تجربه واقعی سه بعدی، این مکان به احساس و عمق احتیاج داشت: زمین گرد است؛ بنابراین برای آنکه ما تجربه ای همه جانبه و قابل لمس برای مخاطبان ایجاد کنیم، باید محیطی که مردم در آن زندگی می نمایند را تقلید می کردیم.

از سوی دیگر، احتیاجی به یک تابلو برای معرفی این ساختمان وجود ندارد. دیبل در این باره گفت: شما به ساختمان نگاه می کنید و دقیقا متوجه می شوید که داستان چیست. ما می خواهیم شکل ساختمان مان نمادین باشد. آنچه خیره نماینده است این است که وقتی وارد ساختمان می شوید، حس می کنید این سازه کاملا صمیمی است و دلیلش هم این است که کاملا هدفمند ساخته شده است.

ساخت این سازه درسی از استقامت و مقاومت بود. برای آماده سازی نمای بیرونی کروی فولادی آن ، به یکی از بزرگترین جرثقیل های دنیا احتیاج بود که90 درصد ظرفیت خود را برای بلند کردن تاج 120 تنی کره تا ارتفاع 152 متری به کار گرفت. بدین ترتیب یک کره دوتایی ایجاد شد که یک ساختار مستقل بیرونی، مستقل از کره داخلی دارد که به وسیله یک محفظه نمایش خارجی سیاه، پوشیده شده است. وستبری دراین باره گفت: ما ساختمانی را در داخل یک ساختمان داریم.

  • نوع تازهی از اینترنت در راه است!
  • چرا نباید موبایل را از شب تا صبح به شارژ بزنید؟

هر دوی این مراحل به برنامه ریزی های پیچیده ای برای ساخت با پشتیبانی در طول توالی یابی احتیاج داشتند. وستبری دراین رابطه ادامه داد: تطبیق قطعات آنقدرها هم که به نظر می رسید ساده نبود.

اعضای تیم می بایست برنامه ریزی برای نصب را با توجه به میزان گرمای خورشید انجام می دادند (باید در نظر داشت که گرما باعث انبساط فولاد می گردد). از سوی دیگر چالش های ساخت نیز پیش رو بود. او ادامه داد: شما لایه به لایه به ساختن ادامه می دهید، تا اینکه در نهایت قطعه نهایی کلاهک را در محل خود قرار می دهید. هرچه بالاتر می روید کار حساس تر می گردد. در نهایت اعضای تیم مجبور بودند تا کره را از داخل پشتیبانی نموده تا مطمئن شوند که بارهای بالایی سر جایشان قرار خواهند گرفت و طبق گفته وستبری این بخش کار بسیار مشکل بوده .

سازه ای که از فضا دیده می گردد

این کره تجربه ای به یادماندنی را ایجاد می نماید، حتی برای افرادی که هرگز به آن وارد نمی شوند. بخش بیرونی سازه 54 هزار مترمربعی کاملا با لامپ های LED قابل برنامه ریزی پوشانده شده و این نور آن را شبیه بوم روشن و درخشانی متشکل از 256 میلیون رنگ می نماید که از فضا دیده می گردد.

وستبری در این باره گفت: ساختن یک سازه بزرگ، گرچه چالش بزرگی است ولی منحصر به فرد نیست. یک توپ غول پیکر به قطر 157 متر در وسط بیابانی با سقف فولادی با دهانه شفاف 122 متری برای محصور کردن ساختمان که یک چالش بزرگ به شمار می رود ولی کار سخت، ادغام این فناوری ها بود.

1.2 میلیون لامپ LED در اگزوسفر (که در میان 400 مگا پنل LED متصل به یک دیاگرید فولادی مونتاژ شده اند) با فاصله 23 سانتی متری از یک صفحه نمایش با وضوح بالا در فضای باز که دارای رزولوشنی ایده آل است، طراحی شده اند.

کل این سیستم به صورت سفارشی طراحی و ساخته شده است. طبیعتا دیودهای ساطع نماینده نور پیش از این پروژه نیز وجود داشتند ولی توانایی روشن کردن کل ساختمان به رویکرد تازهی برای کنترل انحناها و هندسه احتیاج داشت.

اضافه کردن میلیون ها لامپ LED برروی پنل های بزرگ کافی نبود و اعضای تیم 12 طبقه مسیر بیرونی گربه رو ساخته و سیستمی طراحی کردند که امکان تعمیر و نگهداری لامپ ها را برای کارگران فراهم می نماید.

بهره گیری از تجربیات پیشین

سطح بیرونی کره پوشیده از لامپ های LED است ولی در بخش داخلی هم رزولوشن 16K 16K مخاطبان را احاطه می نماید. بونو دراین باره گفته: اگر دقت کنید، تصویر کاملا واقعی است. در این سطح از رزولوشن شما حتی شکل کروی بودن سازه را تشخیص نمی دهید.

همه صندلی ها در سطح 15 هزار مترمربعی واقع شده اند. صفحه نمایش از طبقه کف آغاز شده و به سمت بالا و فراتر از ردیف صندلی های بالایی با ارتفاع 73 متری به شکل خمیده ادامه پیدا می نمایند.

صفحه نمایشگر به میزان دو زمین فوتبال کامل است و 180 میلیون دیود در هر9 میلیمتر در مرکز صفحه قرار دارند. وستبری در این باره گفت: خیلی سخت است. چشم انسان باورنکردنی است و هر اختلاف کوچکی را هم در موقعیت های هندسی تشخیص می دهد. ما 189 میلیون دیود در دو زمین فوتبال جا داده ایم.

محاسبات ریاضی حیرت آور

این کره یک شگفتی مدرن است که ریشه در ریاضیات باستان دارد. مهندسان از فرمول ها و قوانین چندصدساله ریاضیات در ساخت این سازه بهره بردند.

در ساخت این کره ، یک شرکت سازنده، ساخت تابلوهای مدار چاپی (PCB) که در پنل های آلومینیومی قرار دارند را برعهده داشت. آنها 64 هزار PCB را با استفاده از یک فرآیند رباتیک تازه ایجاد کردند تا از دقت کار مطمئن شوند. وستبری در این رابطه گفت: ما تجهیزات خاصی را برای مرحله نصب طراحی کردیم. برای ساخت این کره، کارهای تازه زیادی صورت گرفته از جمله PCB ها، گیره ها، کادربندی، فرآیند نصب و نگهداری و... . حتی 70% از همه تکنولوژی های به کار رفته در ساختمان، به صورت سفارشی برای اینجا ایجاد شده است.

یک شرکت پیشرو در صنعت دوربین، برای طراحی، ساخت و ارائه صفحه نمایش با بالاترین رزولوشن ممکن به کار گرفته شده است.

صدای احساس

در داخل این کره، 164 هزار بلندگو نصب شده که بازدیدنمایندگان حتی یکی از آنها را هم نمی بینند. تمام این بلندگوها در پشت سطوح قرار گرفته و بزرگترین سیستم صوتی beamforming دنیا را تشکیل می دهند.

در این سیستم صوتی از تکنولوژی سه بعدی صوتی beamforming و سنتز میدان موج استفاده می گردد و به وسیله آن می توان محتوای صوتی منحصر به فردی را با زبان های مختلف و جلوه های ویژه خاص را در مکان های مختلف در محل برگزاری بفرستید.

طبق گفته Edge: هرکجا باشید ، صدایی عالی را خواهید داشت. هیچ چیزی مثل این در دنیا وجود ندارد.

دیبل دراین باره گفته که جادوی سیستم صوتی، پردازش دیجیتال است که در زمان واقعی در پشت صحنه اتفاق می افتد. بلندگوها، مثل یک پرتوی چراغ قوه عمل می نمایند که می تواند نور را تعیین یا پخش کند. او در این باره گفته: این دقیقا همان کاری است که ما در سیستم صوتی مان انجام می دهیم.

طبق گفته دیبل، اگرچه شکل کروی بودن سازه، برای سالن آمفی تئاتر و حتی پخش های ویدیویی عالی است، اما از نظر صوتی به سان یک کابوس است. او در این رابطه گفت: اینجا بحث فیزیک مطرح است. ما هر چقدر هم باهوش باشیم، ولی نمی توانیم فیزیک را تغییر دهیم. او گفته که تنظیمات سنتی می توانست دردسرساز گردد؛ پس اعضای تیم با یک شرکت صوتی با طول موج کوتاه در برلین برای تامین بودجه یک سیستم درجه یک، در حد برگزاری کنسرت ها آغاز به همکاری کردند.

اوادامه داد: هیچ یک از ما نمی دانستیم که چطور می توانیم چنین کاری را انجام دهیم.آنچه ما در نهایت به آن رسیدیم، اولین نسل از یک سیستم سنتز میدان موج است که برترین سیستم صوتی را بدون توجه به شکل محل برگزاری، به ما ارائه می نماید. ما می خواستیم پالت خلاقانه ای برای هنرمندان ایجاد کنیم تا بیایند و از راه هایی که مخاطبان هرگز تجربه ننموده اند، از آن بهره ببرند.

این سازه کروی، در عین حال یک تجربه واقعی چهاربعدی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد؛ چیزی که فراتر از آن چیزی است که مردم در خصوص IMAX فکر می نمایند. با رزولوشن فوق العاده و 10 هزار صندلی لمسی که با محرک هایی برای تنظیم فرکانس ها طراحی شده اند و در صورت احتیاج به عنوان یک باس با فرکانس پائین عمل می نمایند.

گرچه احساس این تجربه ناب در لاس وگاس آغاز می گردد، اما گروه Sphere entertainment برنامه های بیشتری را مدنظر دارد تا کره هایی را با ابعاد مختلف در سراسر دنیا بسازد. وستبری در این رابطه گفت: وقتی تیم های قدرتمندی را دور هم جمع می کنیم، کارهای شگفت انگیزی را می توان انجام داد. ما چیزهای زیادی یاد گرفتیم که چطور می توانیم چیزی منحصر به فرد را ارائه کنیم.

منبع: popularmechanics

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1402 بروزرسانی: 24 مهر 1402 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2272

به "این سازه غول پیکر را از فضا می توان دید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سازه غول پیکر را از فضا می توان دید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید