اژد های فراموش شده ایلخانی

به گزارش مرد کوچک، داش کسن به معنای سنگ تراشیده یا بریده سنگ نام معدنی است در نزدیکی روستای ویر در حدود 10 کیلومتری شمال شرقی سلطانیه در استان زنجان. ساخت این معبد در دورۀ ایلخانی و پس از مرگ ارغون شاه مغول، به همت الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده آغاز شد، اما هیچ گاه تکمیل نشد. بی توجهی متولیان به این محوطۀ تاریخی تا آنجاست که هیچ تابلوی معرفی از معبد داش کسن در گنبد جهانی سلطانیه - که نزدیک ترین اثر تاریخی به این محوطه است - وجود ندارد و فقط اطلاعات اندکی در ورودی خود معبد به مخاطب ارائه می شود.

اژد های فراموش شده ایلخانی

سنگ های حجاری شده در بالای سر معبد اصلی و دو اژد های نصب شده در این محوطۀ تاریخی، اکنون ناقص هستند؛ بنابراین یا حجاری آن ها تکمیل نشده و در آن فضا به حال خود رها شده اند، یا به دلیل گذر زمان و نبود هیچ سرپناه، سقف و حفاظی برای جلوگیری از عوامل جوی و طبیعی، دچار فرسایش و آسیب شده اند. همچنین نوع حفاظت از اژدها های ایلخانی در این معبد به حدی نادرست است بوده که تنها یک لایه ایرانیتِ فلزی را برای حفاظت از این آثار منحصربفرد کافی دانسته اند. حتی قرار دادن لایه هایی شبیه به تخته چوب های نازک در کفِ محفظه های اژد ها آن قدر بدون دقت اجرا شده که به راحتی بخشی از آن برداشته شده است.

از سوی دیگر، نفروختن بلیت برای بازدید از این محوطۀ تاریخی و نبود تابلوی معرفی، باعث شده کمتر کسی آن را بشناسد و ببیند و حتی به نظر می رسد افرادی که از این محوطه دیدن می کنند، توجه چندانی به رعایت ضوابط برای حفاظت از این محوطه ندارند؛ چون بازدیدکنندگان نه تن ها به راحتی می توانند به نقوش سنگی تراشیده شده در معبد نزدیک شوند، بلکه بدتر آن که به راحتی می توانند این آثار تاریخی را با دست لمس کنند و هیچ محافظی وجود ندارد یا دست کم نگهبانی برای اینکه به آن ها تذکر دهد.

عکاس: هادی زند

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2062

به "اژد های فراموش شده ایلخانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اژد های فراموش شده ایلخانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید