آغاز طرح واگذاری پورت های فیبر نوری در کشور طی هفته آینده

به گزارش مرد کوچک، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه بهره برداری شرکت ایرانسل از لایه نو فرکانسی پهن باند 2300 مگاهرتز منجر به افزایش کیفیت، سرعت و پایداری شبکه و در نهایت رضایت مندی مردم شود، خطاب به سایر اپراتورها تأکید کرد که آن ها نیز به سرعت به سمت استفاده از این محدوده فرکانسی حرکت کنند.

آغاز طرح واگذاری پورت های فیبر نوری در کشور طی هفته آینده

به گزارش خبرنگاران، عیسی زارع پور، امروز در آیین افتتاح پروژه های ارتباطی شرکت ایرانسل به مناسبت دهه مبارک فجر شامل راه اندازی پروژه توسعه مرکز سوئیچینگ اصفهان و لایه نو فرکانسی پهن باند 2300 مگاهرتز با تکنولوژی 4G، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم دو موضوع ارتقا کیفیت و توسعه ظرفیت شبکه ارتباطی و همچنین تکمیل شبکه ملی اطلاعات را به طور ویژه دنبال می کند و یکی از مهم ترین بخش های تحقق این اهداف توسعه لایه دسترسی است.

وی افزود: بنابراین برای افزایش لایه دسترسی علاوه بر اینکه توسعه زیرساخت های ارتباطی ثابت در کشور را به عنوان یک راه حل اصلی و اساسی در دستور کار قرار داده ایم، درعین حال در پی افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی همراه کشور هم هستیم. به همین منظور سازمان تنظیم و مقررات و ارتباطات رادیویی به طور منظم کیفیت شبکه ارتباطی کشور را پایش و موانع سر راه را در تعامل با سایر حوزه ها رفع می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اپراتورها برای توسعه شبکه ارتباطی با مسائلی ازجمله نصب سایت های ارتباطی روبرو هستند. بخشی از این مشکل مربوط به شهرداری هاست که با رایزنی هایی که در این مدت با برخی از شهرداران به ویژه شهردار تهران انجام داده ایم برای به حداقل رسانده این مسائل در تلاشیم.

زارع پور شرح داد: مردم نسبت به نصب دکل های تلفن همراه حساسیت هایی دارند که این از جنس مسائل فرهنگی اجتماعی است. برای رفع این مشکل باید با اطلاع رسانی های مکرر بر بی خطر بودن این دکل ها تأکید کنیم تا این فضای روانی مانع توسعه شبکه ارتباطی همراه در کشور نشود.

وی تأکید کرد: برای توسعه ظرفیت شبکه اپراتورها توسعه محدوده های فرکانسی یکی دیگر از اقدامات مهمی است که از سال گذشته شروع شده اما از امسال اجرایی شده است. در اولین گام واگذاری فرکانس 2300 محقق شد و در اختیار اپراتورها قرار گرفت و امروز شاهدیم که شرکت ایرانسل به عنوان نخستین اپراتور از این محدوده فرکانسی استفاده می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: امیدواریم سایر اپراتورها هم به سرعت از این محدوده فرکانسی استفاده کنند و شرکت ایرانسل هم تجهیز سایت های خود برای بهره برداری از این محدوده فرکانسی را تسریع کند و مجموعه تلاش های اعضای خانواده ارتباطات و فناوری اطلاعات در سراسر کشور در نهایت منجر به افزایش رضایت مندی مردم در استفاده از خدمات ارتباطی شود.

زارع پور در پایان از کلید زدن طرح بزرگ و ملی واگذاری پورت های فیبر نوری در کشور طی هفته آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت سیزدهم 20 میلیون پورت فیبر نوری آماده واگذاری شود و افزایش کیفیت و سرعت و پایداری شبکه و در نهایت رضایت مندی مردم را در پی آورد.

بر اساس گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، واگذاری باند فرکانسی 2300 مگاهرتز با استناد به مصوبه شماره جلسه شماره 316 اسفندماه 99 کمیسیون تنظیم مقررات و بر اساس مزایده مردادماه 1400 به شرکت های مخابرات ایران و خدمات ارتباطی ایرانسل اجرا شده است.

این افزایش پهنای باند فرکانسی با هدف توسعه خدمات پهن باند کشور، پاسخ به تقاضای روزافزون ظرفیت انتقال داده و اینترنت در شبکه های سیار در شرایط همه گیری بیماری کرونا و نیز در راستای تحقق اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات و استفاده بهینه از منابع محدود طیف فرکانسی بوده است.

شرکت ایرانسل راه اندازی لایه نو فرکانسی باند 2300 مگاهرتز با تکنولوژی 4G را با سرمایه گذاری به ارزش 18200 میلیارد ریال محقق کرده است. راه اندازی این لایه منجر به بهبود تجربه مشترکان به میزان 5 مگابیت بر ثانیه در شبکه ایرانسل، افزایش ظرفیت رادیویی شبکه ایرانسل به میزان 1000 ترابایت روزانه، بهبود کیفیت شبکه ایرانسل در مراکز استان ها به خصوص کلان شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، قم و اهواز خواهد شد.

در فاز نخست تعداد 700 سایت از بهمن ماه 1400 تا اردیبهشت 1401 و در فاز دوم تعداد 1109 سایت از تیرماه 1401 تا آبان ماه 1401 به لایه نو فرکانسی باند 2300 مگاهرتز متصل خواهند شد. همچنین پروژه توسعه سایت سوئیچینگ اصفهان شرکت ایرانسل نیز به منظور افزایش ظرفیت و بهبود خدمات ارتباطی در مرکز کشور با سرمایه گذاری بالغ بر 6500 میلیارد ریال راه اندازی شده است. این سایت در مساحت 1260 مترمربعی با ظرفیت 80 رک آماده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1984

به "آغاز طرح واگذاری پورت های فیبر نوری در کشور طی هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز طرح واگذاری پورت های فیبر نوری در کشور طی هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید