7 ترفند برای خانه تکانی سالم و راحت

به گزارش مرد کوچک، کمردرد ناشی از خانه تکانی معمولا به این دلیل است که به میزان کافی درباره نحوه انجام کار فکر نمی کنیم. اگر از کمرتان در برابر آسیب، درد یا صدمه مجدد حفاظت کنید، همه چیز عوض می گردد.

7 ترفند برای خانه تکانی سالم و راحت

خانه تکانی بدون کمر درد برای برخی یک رویا است. اگر کمردرد مزمن داشته باشید، تمیز و مرتب نگه داشتن خانه می تواند برای شما سخت باشد. با این حال رعایت برخی نکات به شما یاری می نماید که یک خانه تکانی بدون کمردرد را پشت سر بگذارید. خبرنگاران در این مطلب به آنالیز 7 نکته برای خانه تکانی راحت می پردازد.

استفاده از جاروبرقی

استفاده از جاروبرقی یکی از کارهایی است که می تواند به سرعت موجب خمیدگی همیشگی در پایین کمرتان گردد. این شرایط برای سلامت ستون فقرات مناسب نیست. خم شدن پایین کمر، چه مسمتر باشد و چه برای فعالیتی تکراری مثل استفاده از جاروبرقی، می تواند موجب مسائل دیسک بین مهره ای گردد.

برترین روش استفاده از جاروبرقی

در این روش فقط کافی است یک پا را کمی جلوتر از پای دیگر قرار دهید (شبیه حالت ایستادن شمشیربازان) تا هنگام استفاده از جاروبرقی به جای خم کردن ستون فقرات، با یاری پاهایتان به سمت جلو و عقب تغییر شرایط بدهید. اگر مشکل مفصل ساکروایلیاک دارید، می توانید پایی را جلوتر از دیگری قرار دهید که با آن راحت تر هستید. با درد کار نکنید حالتی را پیدا کنید که با آن راحتید و همان را انجام دهید.

گردگیری و جلا دادن در خانه تکانی

هنگام گردگیری با قراردادن دست غیرفعالتان روی جسمی که تمیزش می کنید، باری را از روی کمرتان بردارید. بعلاوه می توانید آن دست را روی رانتان قرار دهید. تا حد امکان در حالت ایستاده کار کنید و از خم یا کشیده شدن پرهیز کنید.

شستن لباس ها

در صورت امکان لباس ها را به چند دسته تقسیم کنید که وزن زیادی نداشته باشند. این کار فشار روی ستون فقرات را کم می نماید. بعلاوه ستون فقرات تان را خم یا صاف نگه ندارید. وسایل را با تکیه بر پاهایتان بلند کنید نه با تکیه بر کمرتان.

شستن ظرف ها

یکی از روش های جلوگیری از آسیب یا کاهش درد هنگام ظرف شستن استفاده از چهارپایه یا جعبه ای کوچک است. این جعبه را زیر کابینت سینک قرار دهید و یکی از پاهایتان را برای استراحت روی آن بگذارید. این روش برای افرادی با مشکل مفصل ساکروایلیاک مناسب است، به خصوص اگر آن پایی را روی جعبه بگذارند که درد ندارد. البته مطمئن شوید که قراردادن پایتان در این حالت درد و ناراحتی شما را کم می نماید و خودش موجب درد نمی گردد.

خانه تکانی و مرتب کردن تخت

مرتب کردن تخت هم به خم شدن، کشش و فشار احتیاج دارد. در این مورد هم نباید با ستون فقرات بیش از حد صاف یا خم کار کنید. حواستان به مقدار کشیدگی و شرایط بدنتان باشد و در صورت احتیاج آن را تغییر دهید.

جارو زدن و جمع کردن وسایل

برخی افراد با یاری کمرشان جارو می زنند. این کار می تواند به سلامتی شما آسیب بزند. به جای کمر، سعی کنید دست ها و پاهایتان را درگیر کنید. جارو را با بازوهای خود تکان دهید و به جای چرخیدن به اطراف، از پاهایتان برای دسترسی به تمام جهات بهره ببرید. اگر می خواهید جهت تان را تغییر دهید، پای عقبتان را جابه جا کنید و تنه را بی حرکت نگه دارید. این روش شبیه تکنیک تای چی است. بعلاوه می توانید با چند قدم کوچک کل بدنتان را بچرخانید. جفت این روش ها کارآمدند و جلوی فتق دیسک ناشی از پیچش یا خم شدن را می گیرند.

بلندکردن اجسام

بلندکردن اشتباه اجسام یکی از دلیل های اصلی درد و آسیب کمر است. سعی کنید زانوهایتان را خم کنید و پشت تان را صاف نگه دارید. اجسام سنگین را نزدیک بدنتان نگه دارید و برای بلندکردنشان نچرخید. اگر ضروری است چیزی را گوشه ای قرار دهید، تمام بدنتان را به همان سمت ببرید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب عجیب ترین روش های درمانی پزشکان در گذشته را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 12 آبان 1401 بروزرسانی: 12 آبان 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2138

به "7 ترفند برای خانه تکانی سالم و راحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 ترفند برای خانه تکانی سالم و راحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید