کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد

به گزارش مرد کوچک، وزیر خارجه کانادا روز دوشنبه از لغو مجوز صادرات نظامی این کشور به ترکیه اطلاع داد.

کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، مارک گارنئو وزیر خارجه کانادا روز دوشنبه بیان کرد که در پی انجام تحقیقات و روشن شدن این مسئله که تسلیحات صادراتی کانادا به ترکیه در مناقشه قره باغ به کار رفته است، مقامات اُتاوا مجوز صادرات نظامی به ترکیه را لغو می نمایند.

وزیر خارجه کانادا در بیانیه ای بیان کرد: در پی این آنالیز، که شواهد معتبری مبنی بر بکارگیری تکنولوژی [نظامی] صادراتی کانادا به ترکیه را در [مناقشه] قره باغ به خوبی نشان می داد، امروز لغو مجوزهایی را که در پاییز 2020 به حالت تعلیق درآمده بودند، اعلام می کنم. بکارگیری این تسلیحات نه با سیاست خارجی کانادا و نه با تضمین های ارائه شده از سوی ترکیه مبنی بر توقف استفاده از آنها همخوانی ندارد.

لازم به ذکر است که در جریان مناقشه قره باغ، دولت ترکیه حمایت قاطع خود از جمهوری آذربایجان را بیان کرد. البته مقامات باکو تأکید می نمایند به تنهایی آماده حراست از منافع خود بوده و هیچ گونه یاری نظامی از آنکارا یا سایر کشورهای خارجی دریافت ننموده اند.

شایان ذکر است پاییز گذشته، ارمنستان و جمهوری آذربایجان شاهد تشدید مناقشه چندین دهه ای خود بر سر منطقه قره باغ بودند که به درگیری نظامی و در نهایت تلفات غیرنظامی برای هر دو طرف انجامید. در ماه نوامبر، دو کشور یک توافق آتش بس با میانجی گری روسیه امضا نموده و متعهد شدند که به مناطقی که در زمان آتش بس تحت کنترل خود دارند، بسنده نمایند.

این در حالی بود که جمهوری آذربایجان طی این درگیریهای نظامی کنترل بخش هایی از منطقه قره باغ را در دست گرفته بود.

از آن موقع تا به امروز هزاران نیروی حافظ صلح روسیه برای نظارت بر آتش بس به خط تماسی اعزام شده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1577

به "کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید