چرا 8 مارس روز جهانی زن نامگذاری شده است؟

به گزارش مرد کوچک، تهران (پانا) - روز جهانی زن در واقع به منزله اتحاد زنان جهان در برابر حقوق خود و تساوی حقوق با مردان است. این تساوی حقوق شامل همه زمینه ها همچون موارد علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

چرا 8 مارس روز جهانی زن نامگذاری شده است؟

روز جهانی زن در سال 1977 توسط ایرینا بوکوا مدیر کل یونسکو اعلام شد و علت این نامگذاری تظاهرات گسترده زنان در اروپا برای رعایت تساوی حقوق زن و مرد، کار و برابری بود. البته در شروع قرن بیستم با حق رای زنان شرایط کاری و برابری حقوق بهبود یافت و تظاهرات نیز کاهش یافت.

سازمان ملل 19 مارس، آخرین یکشنبه ماه فوریه، 15 اوریل و 23 فوریه را برای این مناسبت انتخاب کرد و علت نامگذاری این روزها به توضیح ذیل است:

در سال 1910 در کپنهاگ دانمارک شرکت نمایندگان در دومین کنفرانس بین المللی سوسیالیست ها تصمیم گرفتند یک روز سال را روز جهانی زنان نامگذاری نمایند که این طرح با رای 100 زن از 17 کشور تصویب شد. البته در این کنفرانس تاریخ دقیقی برای روز زن معین نشد.

در سال 1911 در بعضی کشورهای اروپایی همچون اتریش، دانمارک، آلمان وسوئیس در 19 مارس با شرکت زنان و مردان به قانون حق رای زنان، حقوق کاری، آموزش های شغلی و تبعیض کاری اعتراض شد و این روز را روز زن نامیدند .

در سال 1915 زنان از 12 کشور در 15 اوریل در هلند به منزله اعتراض علیه جنگ جهانی اول جمع شدند. البته در هشتم مارس همان سال نیز راهپیمایی دیگری علیه جنگ توسط زنان برگزار گردید.

در سال 1917 زنان کارگر در 23 فوریه (البته این تاریخ در تقویم ارمنستان هشتم مارس است) به خیابان ها آمدند و اعتصاب عمومی با نام نان و صلح صورت گرفت.

در سال 1975 در ایالات متحده هشتم مارس روز جهانی زن نامیده شد.

در سال 1977 سازمان ملل در مجمعی، هشتم مارس را که با تاریخ رویدادهای ملی و تاریخی زنان مرتبط بود روز جهانی زن نامید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1498

به "چرا 8 مارس روز جهانی زن نامگذاری شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا 8 مارس روز جهانی زن نامگذاری شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید