نگرانی از کودتا در ترکیه، 10 افسر بازنشسته بازداشت شدند

به گزارش مرد کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از راشاتودی، پلیس ترکیه 10 افسر بازنشسته را که در همراهی با 100 نظامی سابق نیروی دریایی این کشور از بابت طرح حفر کانال جدیدی میان دریای سیاه و دریای مرمره ابراز نگرانی کرده اند؛ بازداشت کرد.

نگرانی از کودتا در ترکیه، 10 افسر بازنشسته بازداشت شدند

همچنین به 4 فرد دیگر نیز دستور داده شده ظرف مدت سه روز، خود را به دادستانی آنکارا معرفی کنند.

این بازداشت ها و بازپرسی ها به دنبال انتشار نامه سرگشاده ای از جانب نظامیان سابق نیروی دریایی ترکیه است که محتوای آن نگرانی از بابت سیاست احتمالی آنکارا مبنی بر کنار گذاشتن پیمان 1936 مونترو است که حفظ حاکمیت ترکیه بر دو تنگه ارتباطی میان دریای سیاه و مرمره را تضمین می کند.

دولت ترکیه از این نامه به خشم آمده و می گوید یادآور کودتاهای متعددی است که در تاریخ معاصر این کشور رخ داده و می تواند تهدیدی برای دولت غیرنظامی باشد.

در قلب این پروژه آبی، کانال 50 کیلومتری استانبول است که به موازات کانال بسفر قرار گرفته است و احداث آن از حمایت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برخوردار است.

منتقدان می گویند این کانال در پیمان مونترو لحاظ نشده و می تواند مقدمه تقابل نیروهای دریایی قدرت های بزرگ را فراهم کند.

طبق پیمان مونترو، شناورهای غیرنظامی حق عبور از دو تنگه موجود در حد فاصل دریای سیاه و مرمره را دارند حال آنکه رزم ناوهای کشورهایی که به حوزه دریای سیاه تعلق ندارند مشمول محدودیت هایی هستند.

اردوغان گفته بود که پیمان مونترو شامل کانال استانبول نمی شود که این به معنای تمایل احتمالی ترکیه برای خروج از پیمان تلقی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1538

به "نگرانی از کودتا در ترکیه، 10 افسر بازنشسته بازداشت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از کودتا در ترکیه، 10 افسر بازنشسته بازداشت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید