مشاهده سلول های میکروسکوپی با یک روش 100 ساله!

به گزارش مرد کوچک، دانشمندان استرالیایی روشی جدید برای بررسی سلول های میکروسکوپی، بافت ها و سایر نمونه های شفاف کشف کردند. این روش با تقویت یک روش تصویربرداری قدیمی تقریبا 100 ساله به دست آمده است.

مشاهده سلول های میکروسکوپی با یک روش 100 ساله!

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایمکس، محققان دانشگاه لا تروب(La Trobe) طی یک همکاری چهار ساله برای نمایان کردن ناپیداها از نانوموادی که به طور خاص طراحی شده بودند، استفاده کردند تا میزان حساسیت طیف نمایی میکروسکوپی را افزایش دهند؛ روشی معمول در تصویربرداری که دانشمندان برای مطالعه گونه های زیستی از آن استفاده می کنند.

این کشف که در مجله نیچر فتونیک منتشر شده برای گروه وسیعی از دانشمندان مفید خواهد بود و می تواند به پیشبرد تحقیقات در زمینه درک و تشخیص بیماری ها کمک کند.

پروفسور برایان ابی(Brian Abbey) که رئیس این پروژه در دانشگاه لا تروب است، می گوید: این کشف به دانشمندان کمک می کند تا تغییرات جزئی در ساختار و ترکیب اجسام نازک نانو و یا شفاف را تشخیص دهند تا به این ترتیب ویژگی ها و ساختار اصلی آن ها پس از قرارگیری زیر میکروسکوپ قابل مشاهده باشد. ویژگی هایی که با روش های قبلی قابل تشخیص نبودند، اکنون به لطف روش میکروسکوپی که دکتر اوگنیو بالاور(Eugeniu Balaur)، نویسنده اصلی و محقق ارشد لا تروب ساخته است، قابل مشاهده هستند.

این تحقیقات به ما این امکان را داده است که مراحل اولیه فرآیندهای تخریبی بیماری های تخریب عصبی مثل مالتیپل اسکلروزیس(MS) را عمیق تر شناسایی کنیم.

طیف نمایی میکروسکوپی یک روش نوری است که می تواند برای تولید تصاویری با کنتراست بالا از نمونه های شفاف مورد استفاده قرار گیرد. این روش اولین بار در سال 1934 توسط فریتس زرنیک(Frits Zernike)، فیزیکدان برنده جایزه نوبل اختراع شد.

پروفسور ابی می گوید: این روش به دانشمندان اجازه می دهد تا سلول ها را در حالت طبیعی و بدون نیاز به علامتگذاری و رنگ زدن بررسی کنند. در نتیجه، ساختار و عملکرد آنها و حتی پویایی آن ها را می توان بهتر درک کرد. ما اکنون تجهیزاتی برای دستکاری مواد در مقیاس نانو داریم. نانوموادی که اختصاصی طراحی شده اند باعث ایجاد جهشی بزرگ به سمت جلو در زمینه تصویربرداری با کیفیت و با کنتراست بالا شدند. اساس این تحقیقات فعالیت های زرنیک بوده است.

دکتر ژاکلین اوریان(Jacqueline Orian)، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه لا تروب و از محققان این تحقیقات می گوید: گروه در تلاش است تا این تحقیقات را ترجمه کرده و برای استفاده به دست تمام دانشمندان سراسر جهان برساند. او همچنین گفت: یکی از کاربردهای این روش ارزیابی داروهای مناسب برای ترمیم سیستم عصبی و غشای اطراف آنها به نام میلین است.

این پروژه با همکاری محققان مرکز سرطان پیتر مک کالوم(Peter McCallum)، دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و آزمایشگاه های تحقیقات مرکزی جنوا(Genova) انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1453

به "مشاهده سلول های میکروسکوپی با یک روش 100 ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده سلول های میکروسکوپی با یک روش 100 ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید