دستگاه های موبایل تست پزشکی تقریباً همه کاره

به گزارش مرد کوچک، در این مقاله آنالیز می کنیم که چقدر به یک tricorder پزشکی واقعی به سبک پیشتازان فضا داریم نزدیک می شویم؟

دستگاه های موبایل تست پزشکی تقریباً همه کاره
آیا علم الهام بخش افسانه است یا بر عکس؟ در خصوص فناوری پزشکی، سریال تلویزیونی و سری فیلم های طولانی مدت پیشتازان فضا به طور فزاینده ای الهام بخش محققان در سراسر دنیا بوده است. دو تیم به تازگی جایزه Qualcomm Tricorder X Prize را برای ایجاد دستگاه های دستی - با الهام از دستگاه tricorder پزشکی سریال پیشتازان فضا - که می توانند طیف وسیعی از بیماری ها را تشخیص دهند و علائم حیاتی بیمار را بدون آزمایشات تهاجمی آنالیز نمایند دریافت کردند.

در نمایش، پزشک برای یاری به جمع آوری سریع اطلاعات در خصوص بیمار، از tricorder و اسکنر جدا شونده آن استفاده می نماید و فوراً متوجه می گردد که چه اشتباهی در آنها وجود داشته است. این دستگاه می تواند عملکرد اندامها را آنالیز نموده و بیماری ها و علل آنها را تشخیص دهد، و بعلاوه حاوی داده هایی برای طیف وسیعی از فرم های زندگی بیگانه است. اما ما واقعاً چقدر به استفاده از چنین وسایلی نزدیک هستیم (با فرض این که برای تشخیص بیگانگان به آنها احتیاج نداریم)؟

هدف اصلی این دو دستگاه برنده ادغام چندین فناوری در یک دستگاه است. آنها دستگاه دستی همه کاره ای را ایجاد ننموده اند، اما هر دو قدم های مهمی رو به جلو را نشان دادند.

دستگاه برنده اصلی، معروف به DxtER و ایجاد شده به وسیله شرکت آمریکایی Basil Leaf Technologies ، در واقع یک اپل با هوش مصنوعی است. از تعدادی سنسور غیر تهاجمی استفاده می نماید که می توانند به بدن متصل شوند تا اطلاعات مربوط به علائم حیاتی، شیمی بدن و عملنمودهای بیولوژیکی را جمع آوری نمایند. فن آوری در حال انجام از گروه Domamical Biomarkers تایوان به طور مشابه یک تلفن هوشمند را به چندین ماژول تست دستی بی سیم متصل می نماید که می تواند علائم حیاتی، خون و ادرار و شکل ظاهری پوست را تحلیل کند

داوران گفتند که هر دو دستگاه برای تشخیص دقیق 13 بیماری از جمله کم خونی، بیماری ریه، دیابت، ذات الریه و عفونت ادراری تقریباً معیارهای لازم را دارند. اینها پیروز ترین تلاشهایی است که ما مشاهده نموده ایم تا بتوانیم بسیاری از کارنمودها را در یک سیستم تشخیصی قابل حمل و کاربرپسند قرار دهیم.

بخشی از پیروزیت به علت توسعه فناوری های متنوعی است که چنین سیستم های همه در یکی را شکل می دهند، گرچه هنوز راه در پیش دارند. احتمالاً پیشرفته ترین آنها، دستگاه های سیار دیده بانی علائم حیاتی هستند. به عنوان مثال، سیستم موبایل ViSi می تواند از راه دور تمام علائم حیاتی اصلی از جمله فشار خون، اکسیژن خون، ضربان قلب و فعالیت الکتریکی و دمای پوست را دیده بانی کند. این سیستم از سنسورهای الکترو کاردیوگرام (ECG) متصل به قفسه سینه و سنسور فشار در دکمه های روی انگشت شست و بازو استفاده می نماید که هر دو به یک واحد مچی پوشیدنی متصل شده اند که تمام سیگنال ها را به صورت بی سیم به دسک تاپ یا دستگاه تلفن همراه می خوراند، همه با همان دقت تجهیزات متمرکز مراقبتی مرسوم.

سپس تمام داده های حسگری مختلف از سیستمی مانند این باید به خوانش های معنی دار تبدیل شوند - و برای این کار به نرم افزار ویژه ای احتیاج دارند. به عنوان مثال، نرم افزار Airstrip Technologies می تواند اطلاعاتی از صدها نوع مختلف و مارک های متفاوت مانیتور بیمار و سایر تجهیزات و بعلاوه از سوابق پزشکی، اسکن نتایج و حتی برنامه های پیغام رسانی را به دست آورد تا تصویر کاملی از شرایط در حال تغییر بیمار را به صورت بلادرنگ به نمایش بگذارد.

فن آوری های تصویربرداری قابل حمل عنصر دیگری است که برای ارزیابی بیمار و ارائه اطلاعات مربوطه مورد احتیاج است. به عنوان مثال، در حال حاضر پروب های سونوگرافی مبتنی بر USB مینیاتوری وجود دارد که می توانند مستقیماً به تلفن هوشمند متصل شوند تا تصاویر سونوگرافی فوری را ارائه دهند. با توجه به افزایش کیفیت دوربین های موبایل و افزایش قابلیت پردازش تصویر به طور مداوم، این فناوری احتمالاً در آینده نزدیک بهتر خواهد شد. این می تواند به معنای اسکن سریع اشعه ایکس یا تشخیص ناهنجاری پوست با استفاده از نرم افزار تشخیص الگو باشد.

داده ها و تشخیص

اما اطلاعات و تصاویر علائم حیاتی برای یک دستگاه کاملاً اتوماتیک کافی نیستند که بتوانند به شما بگویند چه اشکالی در یک بیمار وجود دارد. بالغ ترین فن آوری ما در این زمینه برای نظارت بر دیابت است. کنتورهای قابل حمل قند خون در منزل که می توانند قطره خون را روی کاغذ آزمایش نمایند، تا به امروز می توانند به برنامه های تلفن همراه متصل شوند تا افراد مبتلا به دیابت بتوانند شدت شرایط خود را ارزیابی نمایند.

در همین حال، روش های کاملاً غیر تهاجمی برای میزان گیری گلوکز که احتیاجی به سوزن زدن انگشت برای دریافت قطره خون ندارند، در دست تهیه هستند. اینها شامل تجزیه و تحلیل عرق یا مایع بینابینی است که چند میکرومتر در زیر سطح پوست (بالای اعصاب دردناک) وجود دارد.

تصویر: آزمایشگاه روی تراشه Shutterstock

تعدادی از شرکت های نو آور در سراسر دنیا در تلاشند تا از سیستم های دستی مشابه برای تشخیص بیماری های دیگر از جملهHIV ، سل، عفونت های باکتریایی و بیماری های قلبی عروقی استفاده نمایند. اینها به فن آوری کلیدی توانا ساز میکرو سیال ها متکی هستند، که از میکروچیپ هایی که به گونه ویژه ای طراحی شده اند برای دستکاری مقادیر ریز مایع استفاده می نمایند.

این که معمولاً به عنوان فناوری آزمایشگاه روی تراشه شناخته می گردد، این امکان را برای شما فراهم می نماید که یک سیستم تست آزمایشگاهی بالینی کامل را به ابعاد یک دستگاه چند سانتیمتری تقلیل دهید. شما می توانید یک نمونه بگیرید، آن را برای آزمایش آماده کنید (به عنوان مثال با مجزا کردن باکتری ها در خون) و میکروب موجود را شناسایی و میزان گیری کنید.

اما در حالی که پیشرفت های چشمگیری در تکه ها و قطعات در حال توسعه یک tricorder وجود داشته است، هنوز کارهایی وجود دارد که می توان آنها را در یک بسته دستی واقعی قرار داد. فن آوری های تصویربرداری قابل حمل عنصر دیگری است که برای ارزیابی بیمار و ارائه اطلاعات مربوطه مورد احتیاج است. به عنوان مثال، در حال حاضر پروب های سونوگرافی مبتنی بر USB مینیاتوری وجود دارد که می توانند مستقیماً به تلفن هوشمند متصل شوند تا تصاویر سونوگرافی فوری را ارائه دهند. تجهیزات مختلف احتیاج به کوچک سازی دارند و ما احتیاج به پیشرفت بیشتری در رایانه های قابل حمل داریم تا بتوانند تمام اطلاعات و داده های مورد احتیاج برای تصویرگری کامل از شرایط سلامتی یک بیمار را دیده بانی نموده یا به دست آورند. ما بعلاوه احتیاج به توسعه بیشتر ویژگی های تشخیصی دقیق تر مانند سیستم های تصویر برداری بر روی تراشه و تصویر برداری قابل حمل و روش های تست کمتر تهاجمی داریم. ممکن است ما هنوز یک tricorder در دست نداشته باشیم اما مطمئناً داریم به آن نزدیکتر می شویم.

منبع: دسپینا موسچو - University of Bath

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1835

به "دستگاه های موبایل تست پزشکی تقریباً همه کاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه های موبایل تست پزشکی تقریباً همه کاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید