تصورات اشتباه از فرد کم شنوا

شنوایی، یکی از نیازهای اساسی هر انسان برای برقراری ارتباط با دیگران است، از همین رو، برای پیشگیری از تولد نوزاد ناشنوا و کم شنوا، غربالگری نوزادان می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

تصورات اشتباه از فرد کم شنوا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، هفته جهانی ناشنوایان توسط فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) ، نخستین بار درسال 1958 در شهر رم ایتالیا راه اندازی شد. جامعه ناشنوایان در کل جهان در آخرین هفته سپتامبر، در یادبود برگزاری نخستین کنگره جهانی ناشنوایان، این هفته را گرامی می دارند .

در هفته جهانی ناشنوایان فعالیت های متنوعی توسط جامعه ناشنوایان در سراسر جهان انجام می گردد. در این فعالیت ها به همه افراد از جمله خانواده ها، خود افراد شنوا، افراد و سازمان های دولتی، مترجمان زبان اشاره و انجمن ها فراخوان داده می گردد که مشارکت و همکاری نمایند .

کم شنوایی یکی از شایع ترین نقایص نوزادان است

گیتا موللی عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و دبیر کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به موضوع کم شنوایی در بچه ها اشاره نمود و گفت: کم شنوایی یکی از شایع ترین نقایص تولد در میان نوزادان است که در هنگام تولد ممکن است علت ژنتیک و یا غیرژنتیکی داشته باشد، مانند عفونت های بارداری، وزن پایین هنگام تولد، داروهای اتوتوکسیک در طول بارداری و... .

وی با عنوان این مطلب که امروزه در کشور برای بیش از 80 درصد نوزادان غربالگری شنوایی انجام می گردد، اضافه نمود: این بخش هنوز احتیاجمند توجه جدی است، اگرچه در حال حاضر تست غربالگری شنوایی تقریباً همگانی است اما آمار قابل توجهی از نوزادانی که در تست اولیه رد شده اند برای پیگیری مجدد و مداخله زودهنگام مراجعه نمی نمایند .

عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، گفت: بعضی از این بچه ها دارای کم شنوایی هستند و عدم مراجعه مجدد آنها سبب می گردد از مزایای مداخله زودهنگام بهره مند نشوند .

موللی با بیان این مطلب که تشخیص کم شنوایی به تنهایی اهمیتی ندارد، تأکید کرد: باید مداخله زودهنگام جدی گرفته گردد .

تمامی بچه ها کم شنوا یک شکل نیستند

دبیر کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با عنوان این مطلب که بعضی از بچه ها ممکن است دقیقاً شبیه به بچه ها عادی به نظر برسند و مانند آنها رفتار نمایند، گفت: یکی از رایج ترین تصورات اشتباه در خصوص کم شنوایی این است که فکر می نمایند فرد کم شنوا یا ناشنوا به راحتی قابل شناسایی است، چرا که معمولاً یا از زبان اشاره استفاده می نمایند، یا سمعک و یا دستگاه کاشت آنها قابل مشاهده است و یا در شنیدن صدا و گفتار مشکل دارند .

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم تمامی افرادی که کم شنوا و ناشنوا هستند، شبیه به هم نیستند، به خصوص کسانی که مداخلات بموقع و درست را دریافت نموده اند. این افراد معمولاً شبیه به کسانی هستند که اصلاً آسیب شنوایی ندارند، لذا، با مداخله زودهنگام و استفاده از روش های شنیداری، همه بچه ها کم شنوا قادر خواهند بود حرف بزنند .

موللی با اشاره به برگزاری کمپین ارتقای آگاهی جامعه به اهمیت مداخله زودهنگام شیرخواران ناشنوا و کم شنوا، اضافه نمود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان، کمپین ارتقای آگاهی جامعه نسبت به مداخله زودهنگام شیرخواران ناشنوا و کم شنوا را برگزار می نماید تا از این طریق بتوان نسبت به پیشگیری از آسیب های شنوایی در کشور، جلوگیری کرد .

وی گفت: ما معتقدیم که هیچ کودکی برای ارزیابی شنوایی و دریافت سمعک، کوچک نیست. همچنین، هیچ شیرخواری برای دریافت توانبخشی و مداخله، کوچک نیست. کلید پیروزیت بچه ها ناشنوا و کم شنوا، مداخله زودهنگام است .

نتایج غربالگری شنوایی نوزادتان

عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، با بیان این مطلب که کم شنوایی در بدو تولد امری شایع است، اضافه نمود: شنوایی بسیاری از نوزادان پیش از خروج از بیمارستان آنالیز می گردد، زیرا، کم شنوایی در بدو تولد امری شایع است .

موللی ادامه داد: اگر کم شنوایی نوزاد نادیده گرفته گردد، ممکن است اثرات منفی بر رشد کودک بگذارد، در عین حال، اگر کم شنوایی نوزاد خیلی زود تعیین گردد، می توانیم به کودک برای یادگیری و ارتباط برقرار کردن با دیگران، یاری کنیم .

وی گفت: خیلی مواقع ممکن است خانواده متوجه کم شنوایی یا ناشنوایی نوزاد خود نگردد، چرا که نوزادان و خردسالان کم شنوا، اغلب به بعضی صداها پاسخ می دهند .

دبیر کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اضافه نمود: غربالگری شنوایی بسیار ساده و بدون درد است و در مدت زمان کوتاهی وقتی نوزاد آرام است، انجام می گردد .

در خصوص غربالگری شنوایی نوزادان بیشتر بدانیم

موللی با طرح این سؤال که آیا می دانید به عنوان پدر و مادر چه کارهایی ضروری است برای نوزادتان انجام دهید؟، گفت: اگر در انتظار نوزادی هستید، مطمئن شوید که پیش از خروج از بیمارستان، تست های غربالگری شنوایی از نوزاد شما گرفته گردد و در بیمارستان از نتایج آن اطلاع پیدا کنید. اگر نوزاد شما به جهان آمده است مطمئن شوید که تست های غربالگری شنوایی از کودک شما گرفته شده است و نتایج به شما گزارش گردد. سپس اگر نوزاد شما در هر دو گوش رد شده است، در حال حاضر احتیاجی به تست دیگری نیست. باید بلافاصله برای سمعک و توانبخشی به مراکز توانبخشی و مداخله زودهنگام مراجعه کنید .

وی ادامه داد: اگر نوزاد شما در هر دو گوش رد نشده است و یا تست غربالگری انجام نداده است از بیمارستان و یا پزشک نوزاد خود بپرسید چگونه و کجا می توانید به تست بعدی دسترسی پیدا کنید. اگر به یاری بیشتری احتیاج دارید می توانید به یکی از مراکز سنجش شنوایی و مداخله زودهنگام (توانبخشی) مراجعه کنید. کم شنوایی ممکن است در هر زمانی رخ دهد و ممکن است چندان به چشم نیاید. اگر درباره شنوایی و یا صحبت کردن فرزندتان نگران هستید، از یک شنوایی شناس یاری بگیرید .

نقش شنوایی شناسان

عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران ، گفت: در دهه های اخیر، موضوع ناشنوایی و کم شنوایی به دلیل پیشرفت های علمی که در حوزه شنوایی و زبان و گفتار ایجاد شده است، باعث شده نوع نگاه ما به ناشنوایی تغییر کند و ما بتوانیم با تشخیص و مداخله زودهنگام، کودکی نداشته باشیم که با معلولیت ناشنوایی به دوران بزرگسالی برسد، از همین رو، تمام تأکید بر استفاده از تجهیزات یاریی است که فرد ناشنوا می تواند برای خوب شنیدن استفاده کند .

وی ادامه داد: سمعک و کاشت حلزون، در رأس این تجهیزات یاریی است و توانبخشی شنوایی و مداخله زودهنگام از نوزادی آغاز می گردد، بنابراین، ما الآن بچه های کوچک ناشنوایی داریم که به خوبی می توانند صحبت نمایند، اما صحبت کردن به تنهایی اهمیت ندارد، بلکه یادگیری ها و آموزش های این افراد است که اهمیت دارد .

موللی اضافه نمود: در این حوزه کار شنوایی شناسان خیلی مهم است، چون از تشخیص بدو تولد تا تجویز سمعک برای نوزاد و توانبخشی، عمدتاً بر عهده این افراد است و با توجه به پیشرفت هایی که در این رشته حاصل شده است، و نظر به اینکه تعداد شنوایی شناسان در ایران بسیار زیاد است، می توان امیدوار بود که کشور ما بتواند یکی از کشورهای پیروز در این زمینه باشد .

منبع: مهر

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 13 آبان 1398 شناسه مطلب: 423

به "تصورات اشتباه از فرد کم شنوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصورات اشتباه از فرد کم شنوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید