جواب مهربانی را مهربانانه بدهید

به گزارش مرد کوچک، شاید بسیاری از ما احساس مهربانی بی جواب را درک کرده باشیم. وقتی مهربانی از سوی طرف مقابل بدون پاسخ می ماند یا وی از رفتار مهربان ما سوء استفاده کند، شاید بتوان گفت کمترین آسیب اش مشغول شدن فکر حتی برای لحظه ای کوتاه به این موضوع باشد.

جواب مهربانی را مهربانانه بدهید

جواب مهربانی را مهربانانه بدهید

شاید بسیاری از ما احساس مهربانی بی جواب را درک کرده باشیم. وقتی مهربانی از سوی طرف مقابل بدون پاسخ می ماند یا وی از رفتار مهربان ما سوء استفاده کند، شاید بتوان گفت کمترین آسیب اش مشغول شدن فکر حتی برای لحظه ای کوتاه به این موضوع باشد.

در واقع درگیری فکری کوتاه مدت کوچک ترین عارضه ای است که برای مهربانی بدون پاسخ قابل تصور است. حالا از دید روان شناسی لیستی از عواقب با توجه شدت مهربانی و شخصیت افراد می تواند رخ دهد. افراط در مهربانی فرد را از دنیای واقعی خارج می کند. نارضایتی درونی ایجاد می کند و ممکن است فرد از تمام ظرفیت روان شناختی اش استفاده کند و تمام تحمل و قدرت پذیرش خود را از دست بدهد و در نهایت به نوعی با دنیای درونی خود بیگانه شود و از طرف دیگر این افراط می تواند اندازه ناکامی های فرد را افزایش بدهد. به این ترتیب که شخص سعی می کند تمام رفتار های خود را توأم با مهربانی انجام بدهد، در حالی که نمی داند این امر اندازه خطا یا عدم بازخورد را بیشتر می کند.

اگر فرد رضایت مندی درونی در قبال این رفتار های مهربانانه خود نداشته باشد، ممکن است در مراحل بعدی زندگی مهربانی در او کم رنگ تر بشود و نگرش وی تغییر کند و مجددا با ناکامی روبرو شود و این ناکامی درنهایت شخص را به سمت رفتار های متضاد مهربانی یا رفتار پرخاشگرایانه سوق دهد که البته همین جا دکتر رزاقی این نکته مهم را متذکر می شود که برخی افراد به سمت رفتار پرخاشگرایانانه نمی فرایند اما نه تنها از مهربانی فاصله می گیرند بلکه تنبیهاتی مثل سوءاستفاده، عدم درک موقعیت دیگران و... از آنها بروز خواهد کرد و یک رفتار منفعلانه را در پیش می گیرند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1780

به "جواب مهربانی را مهربانانه بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواب مهربانی را مهربانانه بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید