تحریریه خبرنگاران نوجوانی را تجربه کرد

به مناسبت روز کودک و رسانه چند نفر از اعضای فعال کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به خبرنگاران آمدند و سوالات و پیشنهادهایی را درباره نحوه تهیه خبر در رسانه ها مطرح کردند.

تحریریه خبرنگاران نوجوانی را تجربه کرد

به گزارش خبرنگاران، امسال هفته ملی کودک از 13 مهر ماه آغاز شد و تا 19 مهر ادامه خواهد داشت. شعار امسال هفته ملی کودک آینده را باید ساخت است. اسامی روزهای این هفته عبارت است از کودک، محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگریِ کودک، صلح، بازی و نشاطِ کودک، رسانه و ارتباطاتِ کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه کودک، خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی.

اما پنجمین روز از هفته کودک، رسانه و ارتباط کودک نام دارد. به همین مناسب برخی از بچه ها و نوجوانان عضو کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به همراه مربیان خود به خبرنگاران آمدند تا گپ و گفتی با خبرنگاران داشته باشند و از نزدیک با فضای یک تحریریه واقعی آشنا شوند.

ورود به خبرنگاران با حضور بچه ها در اداره چندرسانه ای آغاز شد و با بازدید از اداره اخبار فرهنگی و هنری ادامه یافت. در این بازدید اعضای اصلی تحریریه فرهنگی و هنری بلند شدند و جای خود را به نوجوانانی دادند که برای دقایقی نشستن پشت میز تحریریه را تجربه می کردند.

طرح پرسش و پیشنهاد از سوی این نوجوانان، بخش دیگر بازدید از محل خبرگزاری دانشجویان را شامل می شد.

برخی از این پیشنهادها اضافه کردن صفحه ای برای کودک و نوجوان، استفاده از خود بچه ها به عنوان خبرنگار و معرفی بیشتر فعالیت های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان توسط رسانه ها بود.

همچنین توسط نوجوانان این پرسش ها مطرح شد که چرا اخبار حوزه کودک و نوجوان آن طور که باید و شاید اطلاع رسانی نمی شود؟ چرا به موفقیت های ادبیات و تئاتر کودک پرداخته نمی شود و با پیشرفت گستره تکنولوژی و دسترسی همگانی به اینترنت، وضعیت مخاطبان رسانه ها چگونه است؟

نوجوانان حاضر در خبرنگاران در این بازدید همچنین لحظاتی را در اداره اجتماعی این خبرگزاری گذراندند و این پرسش را مطرح کردند که تا چه حد قبل از انتشار اخبار حوادث، به میزان آشفته شدن اذهان مخاطبانتان توجه می کنید؟

در ادامه علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) در پاسخ به این سوالات و خطاب به نوجوانان حاضر گفت: یکی از نعمت های ما شما هستید و آینده کشور به دست شما شکل می گیرد. هدف کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، شناسایی استعدادهای جوان و تقویت و شکوفایی آن است. شاید بازدید شما از این خبرگزاری، جرقه ای باشد برای آغاز کار شما در حوزه خبر.

مدیرعامل خبرنگاران درباره پیشنهاد ایجاد صفحه ای برای کودک و نوجوان در این خبرگزاری، گفت: راه اندازی صفحه کودک پیشنهاد خوبی است؛ البته خبرنگاران در زمینه انتشار اخبار کودک فعال است ولی به هر حال اینجا خبرگزاری دانشجویان است و شما هم دانشجویان آینده.

علی متقیان درباره انتشار اخبار فعالیت های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، یادآور شد: برای انتشار یک خبر یا باید اطلاع رسانی شود یا اینکه خود رسانه به سراغ خبر برود؛ البته اگر خبر خوب و مهم باشد حتما رسانه ها به آن خواهند پرداخت. خود شما هم برای دریافت خبر درست، باید به دنبال سرچشمه معتبر بروید و در ادامه با آموزش دیدن، از یک رسانه سالم بخواهید که با شما همکاری کند.

مدیرعامل خبرنگاران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر انتشار اخبار حوادث بر مخاطب که در جریان بازدید نوجوانان از اداره اجتماعی مطرح شد، گفت: حادثه اتفاق می افتد. مطمئنا ما در نقل حادثه به تأثیرگذاری آن توجه داریم و مراقب هستیم که این خبر به مخاطب آسیب می رساند یا آگاه می کند؛ هدف ما آگاه سازی مردم است و نه ترساندن آنها.

مدیرعامل خبرنگاران در پایان صحبت هایش به نوجوانان حاضر در محل خبرگزاری دانشجویان ایران توصیه کرد که از همین سنین دست به قلم شوند تا در آینده، کار نوشتن برایشان راحت تر و یکی از نویسندگان مطرح کشور شوند.

در پایان این بازدید، منشور آینده که پیش از این از سوی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به افراد تأثیرگذار در حوزه کودک و نوجوان اهدا شده بود، به علی متقیان ـ مدیرعامل خبرنگاران ـ اهدا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 آبان 1398 شناسه مطلب: 478

به "تحریریه خبرنگاران نوجوانی را تجربه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریریه خبرنگاران نوجوانی را تجربه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید