پیک پنجم کرونا با ویروس هندی در راه است

به گزارش مرد کوچک، خبرنگاران : دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 ضمن اشاره به پروتکلهای درمانی بیماران کم علامت کرونا و چند توصیه به این بیماران، در عین حال درباره پیش بینی ها از پیک بعدی این بیماری در کشور گفت: پیش بینی ما این است که در صورت وقوع پیک پنجم کرونا این پیک با نوع هندی خواهد بود؛ بنابراین اینکه بگوییم چون واکسن زدم پس ماسک را کنار بگذارم امکان پذیز نیست.

پیک پنجم کرونا با ویروس هندی در راه است

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر عاطفه عابدینی در نشست خبری خود درباره مبتلایان غیر شدید به بیماری کرونا، گفت: بیماران غیر شدید علائم معمول کووید 19 مانند درد بدن، حدود 2 روز تب، سرفه غیر شدید دارند. درمانی که در ویرایش دهم پروتکل درمان در نظر گرفتیم براساس تجربیات خودمان و تحقیقات جهانی بود. ما برای درمان موارد غیر شدید و سرپایی فعلا درمان خاصی به جز درمان علامتی توصیه نکردیم. البته یک سری از بیماران در خطر بیشتر پیشرفت بیماری هستند و در عرض چند روز پیشرفت شدید بیماری دارند. این افراد شامل کسانی هستند که فشارخون بالا دارند، مسن هستند، دیابتی ها، افرادی که پیوند دریافت کردند و... شاید بنابر تجویز پزشک لازم باشد در فردی که با علائم خفیف مراجعه نموده اما در معرض خطر بوده است از داروهای سرپایی خوراکی و با توجه به بیماری زمینه ای فرد استفاده گردد.

چند توصیه به بیماران کم علامت کرونا

وی در این باره اضافه کرد: ما درمان خاصی برای موارد سرپایی توصیه نکردیم، اما به بیماران می گوییم اگر تب شما بیش از 3 روز طول کشید، مراجعه کنید و رادیولوژی ریه بگیرید. اگر تب قطع شد و دوباره برگشت یعنی درگیری ریه اتفاق افتاده است، اگر علائم سرفه بدتر می گردد یا بی اشتهایی رخ می دهد بسیار مهم است و باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

عابدینی با اشاره به تمهید اجرا شده برای بستری موقت بیماران در خیز چهارم کرونا در کشور ادامه داد: موضوع بستری موقت بسیار زیاد به بیمارانی که ممکن است از نظر روحی سختشان باشد در بیمارستان بستری شوند، یاری می نماید؛ البته به شرطی که از نظر بالینی امکان این موضوع وجود داشته باشد و ویزیت روزانه به وسیله پزشک هم انجام گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان ایمنی زایی پس از تزریق واکسن کرونا، تاکید نمود: ما وقتی می توانیم بگوییم جامعه از واکسن سود برده است که ایمنی زایی ایجاد شده باشد و 70 تا 75 درصد مردم واکسینه شده باشند. برای تاثیر واکسن باید به این عدد برسیم و تامین واکسن از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت است. واکسن ها در پلتفرم های مختلف تهیه می گردد و تاثیر واکسن ها در برابر واریانت های نو خیلی تعیین نیست.

پیک پنجم در صورت وقوع، با کرونای هندی خواهد بود

عابدینی گفت: پیش بینی ما این است که در صورت وقوع پیک پنجم کرونا این پیک با نوع هندی خواهد بود. اینکه بگوییم چون واکسن زدم پس ماسک را کنار بگذارم امکان پذیز نیست؛ چون هم ایمنی زایی جمعی با واکسن به درصد مورد نظر نرسیده است و هم از تاثیر واکسن در برابر ویروس های جهش یافته اطلاع دقیق نداریم. توصیه فعلی ما همچنان استفاده از ماسک است.

وی درباره نتایج کلینیکال ترایال واکسن کووایران برکت، اظهار کرد: کمیته علمی در تمام این جلسات به اسم نماینده مردم و متخصصین حضور دارد. ما هم در جلسه اعلام نتایج بودیم که به زودی اعلام خواهد شد. نظر همه این است که باید با مردم صادق بود ولی از جانب من متخصص این واکسن نتایج خیلی خوبی دارد و تصمیمات درباره زمان تزریق آن به اطلاع خواهد رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1679

به "پیک پنجم کرونا با ویروس هندی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیک پنجم کرونا با ویروس هندی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید