نگرانی دولت افغانستان از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و طالبان

در حالی که دولت افغانستان از روند گفت وگوهای آمریکا و طالبان به حاشیه رانده شده بود پس از انتشار خبر سفر همزمان نماینده آمریکا و هئتی از طالبان به اسلام آباد، واکنش نشان داد.

نگرانی دولت افغانستان از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در توئیتی توضیح داد که روند صلح افغانستان باید به رهبری و مالکیت افغان ها باشد.

این در حالی است که صبح امروز رسانه ها از سفر همزمان زلمی خلیلزاد نماینده ویژه افغانستان و همچنین هیئت طالبان به اسلام آباد خبر دادند.

داون نیوز گزارش داده بود که خلیلزاد برای دیدار با رهبران نظامی و غیرنظامی پاکستانی برای احیای مذاکرات با طالبان به پاکستان سفر نموده است.

صدیقی در واکنش به این سفر و دیدار احتمالی خلیلزاد و طالبان در توئیتش نوشت: صلح اولویت ما است. صلحی که به رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده شود، منجر به تامین صلح پایدار و با عزت در افغانستان می شود. روند صلحی که دولت افغانستان مالکیت و رهبری آن را نداشته باشد، هیچگونه پیشرفتی را نخواهد داشت.

همزمانی سفر نماینده آمریکا و هیئت طالبان به اسلام آباد و احتمال دیدار دو طرف و از سرگیری مذاکرات نگرانی دولت افغانستان را در پی داشته است.

مذاکرات آمریکا و طالبان در 9 دور گذشته، دولت افغانستان را به حاشیه رانده بود، طالبان حاضر به دیدار با مقامات دولتی افغانستان نبود و آمریکا نیز از ارائه جزئیات مذاکرات به کابل خودداری می کرد.

پیش از این نیز پنهانکاری واشنگتن درباره روند مذاکرات آمریکا و طالبان بارها سبب ابراز نگرانی ارگ ریاست جمهوری افغانستان شده بود.

اواخر بهمن ماه سال گذشته نیز عمران خان از هیئت طالبان برای سفر به پاکستان دعوت کرد که به دلیل مخالفت شدید کابل این سفر لغو شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 15 آبان 1398 شناسه مطلب: 426

به "نگرانی دولت افغانستان از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی دولت افغانستان از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید