موشک وگا آریان اسپیس پس از پرتاب با شکست روبرو شد

به گزارش مرد کوچک، درحالی که به نظر می رسید مرحله نخست پرتاب موشک وگا آریان اسپیس به خوبی پیش رفته است، اما در ادامه تعیین شد که این موشک با شکست روبرو و از جهت برنامه ریزی شده خود دور شده است.

موشک وگا آریان اسپیس پس از پرتاب با شکست روبرو شد

موشک وگا (Vega) متعلق به آریان اسپیس (Arianespace) در ساعت 20:53 منطقه زمانی شرقی (05:23 امروز به وقت تهران) از پایگاه فضایی کورو (Kourou) در گویان فرانسه به فضا پرتاب شد و مرحله نخست پرتاب به خوبی پیش رفت، اما ناظران پرتاب عنوان کردند که موشک از راستا برنامه ریزی شده خود دور شده است.

دو ساعت پس از پرتاب، آریان اسپیس هم تأکید کرد که پرتاب با شکست روبه رو شده است. این شرکت در بیانه خود گفت: هشت دقیقه پس از پرتاب موشک وگا VV17 و در پی نخستین آتش موتور مرحله بالایی با نام آوام (Avum)، انحراف راستا تعیین شد که باعث شد این مأموریت از دست برود. تجزیه وتحلیل داده های دورسنجی در حالی انجام است تا علت این مشکل تعیین گردد.

این شرکت جزئیات بیشتری درباره شکست مأموریت اعلام نکرد اما گفت که برای ارائه اطلاعات بیشتر نشستی برگزار خواهد نمود. آوام یک مرحله بالایی پیشرفته موشک با سوخت مایع است که برای تزریق محموله ها به مدار و سپس اجرای مانورها مورد استفاده قرار می گیرد. در این پرتاب آوام قرار بود با استفاده از 5 مرحله آتش، دو ماهواره را 1 ساعت و 45 دقیقه پس از پرتاب در مدار قرار دهد.

این مرحله بالایی توسط اویو (Avio) به عنوان پیمانکار اصلی موشک وگا در آن تعبیه شده است و سازه آن هم توسط سامانه های دفاعی، فضایی و پیشرانش ایرباس و توسط شرکت اوکراینی یوژونوی (Yuzhnoye) فراهم شده است.

پس از 14 پرتاب نخست که کاملا پیروز بودند، این شکست دومین مورد از سه پرتاب برنامه ریزی شده وگا است که با شکست روبرو می گردد. یک پرتاب در جولای 2019 (تیر 1398 خورشیدی) در حالی که ماهواره تصویربرداری از زمین متعلق به امارات با نام چشم شاهین (Falcon Eye) را با خود حمل می کرد، به دلیل خرابی سازه ای در مرحله دوم موشک سوخت جامد از بین رفت.

پس این شکست وگا تا 2 سپتامبر (12 شهریور) سال جاری هنگامی که مأموریت VV16 تعداد 53 ماهواره کوچک را طی یک مأموریت حمل مشترک در مدار قرار داد، به پرتاب بازنگشت. بازگشتی که با بسته شدن فرودگاه فضایی کورو (Kourou) به دنبال همه گیری کرونا و سپس به دلیل نامساعد بودن هوا ماه ها به تعویق افتاده بود.

در پی شکست امروز موشک وگا، دو ماهواره تحقیقاتی اروپا نیز گم شدند. نخست ماهواره 750 کیلوگرمی سئوست-اینجینو (SEOSAT-Ingenio) بود که به عنوان نخستین ماهواره تصویربرداری از زمین اسپانیا شناخته می گردد و توسط سامانه های دفاعی، فضایی و پیشرانش ایرباس ساخته شده تا تصاویر میدانی گسترده ای را برای کاربردهای شهری ارائه دهد.

ماهواره 175 کیلوگرمی تارانیس (TARANIS) هم ابزاری برای تجزیه وتحلیل تابش از نور حاصل از پدیده های آذرخش (Lightning) و اسپریت (Sprite) بود که توسط مرکز مطالعات ملی فضایی فرانسه (CNES) ساخته شده تا پدیده های الکترومغناطیسی بخش های بالایی جو را که توسط توفندها ایجاد می شوند، آنالیز نمایند.

پیش از این شکست، پرتاب بعدی وگا با عنوان VV18 برای اوایل سال 2021 برنامه ریزی شده بود که حامل ماهواره های تصویربرداری Pléiades-Neo 1 و مجموعه ای از ماهواره های کوچک دیگر خواهد بود.

عکس کاور: پرتاب موشک وگا VV16 آریان اسپیس که در ادامه راستا با شکست روبرو شد.

Credit: Arianespace

منبع: Space News

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1295

به "موشک وگا آریان اسپیس پس از پرتاب با شکست روبرو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک وگا آریان اسپیس پس از پرتاب با شکست روبرو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید