مرگ ابوبکر البغدادی سبب احیای القاعده خواهد شد

به گزارش مرد کوچک، داعش باعث ایجاد دودستگی بین شاخه های وابسته به سازمان [القاعده] شد و ماندگاری اعضای جدید را شکننده و جدایی آنان را تسریع کرد. مرگ البغدادی نه تنها پایانی بر حیات سازمان های تروریستی نیست بلکه سبب احیای القاعده خواهد شد.

مرگ ابوبکر البغدادی سبب احیای القاعده خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل مرد کوچک، وبسایت ایندیپندت عربی -وابسته به عربستان سعودی- در تحلیلی از کشته شدن سرنموده داعش، نوشت که این اتفاق سبب احیای سازمان تروریستی القاعده خواهد شد.

ایندیپندت عربی در این گزارش تحلیلی با شخصی مصاحبه نموده که او را از سران القاعده معرفی نموده و به نقل از او نوشت، سران القاعده به داعش به عنوان خطری بزرگ می نگرند.

این شخص شرح داد، داعش تاثیرات منفی داشت و سبب فاجعه های خطرناکی در ساختار [القاعده]شد و باعث ایجاد دودستگی بین شاخه های وابسته به سازمان [القاعده]شد. همچنین ماندگاری اعضای جدید را شنماینده و جدایی آنان را تسریع کرد و سبب واکنش خشن برخی گروه هایی شد که با القاعده بودند سپس از آن جدا شدند؛ هر چند این موضوع علل دیگری نیز داشت، اما وجود سازمان دولت [اسلامی]علت اصلی بود... و بهانه ای شد تا بیشتر مردم اشتباهات را گردن آن بیندازند.

ایندیپندنت عربی با بیان اینکه از هویت این فرد مستقلا کسب اطمینان ننموده، به نقل از او ادامه داد که خطر داعش فقط متوجه ساختار گروه های مرتبط با القاعده نبود بلکه در سطح سران نیز برخی را تحت الشعاع خود قرار داد؛ برای مثال برخی از این افراد در جدا شدن برخی از گروه های مرتبط با سازمان مادر [القاعده]و آن هم به بهانه هایی واهی سهم بسزایی داشتند حتی نخبه های علمی که در خدمت القاعده بودند از این فراز ونشیب ها در امان نماندند. به همین دلیل ما این فرصت را غنیمت می شماریم تا القاعده را دوباره و به شکل صحیح بازسازی و ساختار سازمانی صف اول [اعضا]، [نحوه]مدیریت پرونده ها و چگونگی برخورد با آن ها را ارزیابی کنیم.

این روزنامه سعودی نوشت، بر اساس این تحلیل، این عضو القاعده افسوس خود را در قبال آنچه آن را تباه کردن کوشش در مناطقی، چون عراق و سوریه خواند، انکار نمی نماید. از نظر القاعده این تباهی به علت اشتباه در واگذاری مسئولیت به کسانی است که او آنان را بی عرضه خواند و گفت: ما ابایی نداریم به وجود اشکالاتی در تعامل با اتفاقات بخصوص در عراق و سوریه اذعان کنیم؛ اشکالاتی که سبب تباه شدن کوشش ها و فداکاری ها شد و علت آن هم وجود سران ناتوان در حل مسائل مشخص نماینده و افزایش اختیارات [آنان]یا ادعای [آنان مبنی بر]داشتن اختیارات بود. این نکته مهمی است که شاید شیخ ایمن الظواهری دوای این آشوب و سردرگمی را بداند.

این گزارش با اشاره به سازمان های مسلح با گرایش سلفی در شمال آفریقا که آنان را اسلامگرا خواند، و درگیری میان القاعده و داعش در آن مناطق، اضافه نمود، این دو سازمان در این مناطق به دنبال جذب نیرو بودند. به عنوان مثال القاعده کوشش می نماید در مثلث میان اقتصادی، نیجر و الجزایر نیرو جذب کند و سیطره خود را بر آن مناطق گسترش دهد. از طرف دیگر داعش نیز در قسمت جنوبی این مثلث، مثلثی میان نیجر، اقتصادی و بورکینافاسو برای خود دارد.

در همین ارتباط، ایندیپندنت با یکی از کارشناسان امور گروهک های مسلح در شمال و شمال غرب آفریقا به نام الحسین اغ عیسی نیز تبادل نظر کرد. عیسی در این ارتباط گفت: هر دو سازمان در این مناطق با یکدیگر درگیر هستند؛ به طوریکه اگر یکی از آن ها عملیاتی انجام دهد و آن را جهادی بنامد دیگری نیز کوشش می نماید پاسخی سنگین تر به آن بدهد. این درحالی است که دو طرف درگیری های میان خود را انکار می نمایند.

این گزارش در انتها با بیان اینکه داعش کوشش می نماید که بر زخم های خود مرهم بگذارد نوشت، آسیب وارد آمده به این سازمان عمیق تر از آن است که آن را درمان کند. با این حال، ناظران هشدار داده اند که نباید از حمله های انتقام جویانه داعش غافل شد.

این رسانه سعودی در انتها اینگونه نتیجه گیری می نماید که کارشناسان بر این باورند که نبود داعش، القاعده را در بلندمدت بیش از پیش خطرناک تر می نماید. ایندیپندنت با اشاره به انتخاب ابو ابراهیم الهاشمی القرشی به جای ابوبکر البغدادی نوشت، هدف از مشخص القرشی به عنوان رهبر داعش آن است که این سازمان نشان دهد که کماکان صحنه تحت کنترلش است، اما با این حال تمام این مسائل حاکی از آن است که القاعده فرصتی طلایی یافته است تا خود را احیا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 564

به "مرگ ابوبکر البغدادی سبب احیای القاعده خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ ابوبکر البغدادی سبب احیای القاعده خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید