مجلس پیگیر افزایش سقف تسهیلات مسکن

به گزارش مرد کوچک، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از پیگیری ها برای افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داد و افزود: وامی که اکنون برای خرید مسکن در نظر گرفته شده است حداکثر برای خرید 10 متر واحد مسکونی کفایت می کند.

مجلس پیگیر افزایش سقف تسهیلات مسکن

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به افزایش نجومی قیمت مسکن در سال 97 و اوایل سال جاری اذعان داشت: بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در مدت اشاره شده حدود 100 درصد افزایش یافت، این مسئله باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن شد.

او هم چنین ادامه داد:رکود حاصل از این افزایش قیمت طی ماه های اخیر باعث شکسته شدن حدود 20درصدی قیمت ها در بازار مسکن شده است، اگرچه این میزان کاهش قیمت خوشایند نبوده و در مقابل افزایش سرسام آور قیمت ها، چندان بالا نیست.

رضایی کوچی با تأکید بر این که کاهش قیمت ها حداقل باید 50 درصد باشد تا نرخ مسکن به قیمت واقعی نزدیک شود، گفت: به نظرم یکی از مهم ترین عواملی که باعث افزایش قیمت مسکن شد عدم تولید مسکن مناسب است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: این بخش چند سالی است که در رکود به سر می برد و تولید مسکن با نیازهای کشور متناسب نبوده است.

وی راهکار تأمین زمین در بافت های فرسوده، روستاها، شهرهای جدید و… از سوی دولت را گامی مهم برای افزایش تولید مسکن در کشور اعلام و اضافه نمود: دولت باید این بستر را فراهم کند قیمت زمین و تمام شده مسکن کاهش یابد تا به این ترتیب شاهد کاهش بیش از پیش قیمت مسکن در بازار باشیم.

رضایی کوچی هم چنین با بیان این که تسهیلات ارائه شده از سوی بانک ها برای خرید مسکن به هیچ عنوان با قیمت ها متناسب نیست، اضافه نمود: در حال حاضر سهم وام مسکن از قیمت خرید یک واحد مسکونی حداکثر 10 متر است که همین مسئله باعث شده مردم تمایلی به استفاده از وام نداشته باشند.

وی با تأکید بر این که وام های خرید و ساخت مسکن تأثیر آن چنانی در قدرت خرید مردم و سازندگان ندارد، شرح داد: مجلس پیگیری های لازم را برای افزایش سقف وام مسکن انجام می دهد.

به گزارش تسنیم، مهرماه سال گذشته رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر این که تسهیلات مسکن برای یک زوج حداقل باید 300 میلیون تومان باشد، گفته بود: وام های ارائه شده متناسب با شرایط قیمت ها در بازار مسکن نیست و این سیاست با توجه به بالا بودن قیمت مسکن، منجر به تولید مسکن نمی شود.

دیروز نیز معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش سقف وام 160 میلیون تومانی خرید مسکن از طریق استمهال 2ساله خط اعتباری مسکن مهر خبر داد، بر این اساس 2500 میلیارد تومان به منابع مالی بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید وام صندوق یکم (160 میلیون تومانی) اضافه می شود.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 582

به "مجلس پیگیر افزایش سقف تسهیلات مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس پیگیر افزایش سقف تسهیلات مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید