شکایت دولت از نمایندگان مجلس به روایت معاون پارلمانی روحانی

به گزارش مرد کوچک، معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: در جایی که چنین لایحه ای وجود دارد، تهیه طرح توسط نمایندگان مجلس به نظر نوعی نادیده دریافت کار های کارشناسی قبلی است؛ وقتی این موضوع در دولت مطرح و آنالیز شد به این نتیجه رسیدیم که دولت با چنین طرحی موافقت ندارد.

شکایت دولت از نمایندگان مجلس به روایت معاون پارلمانی روحانی

به گزارش تسنیم، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: تعداد قابل توجهی لایحه از طرف دولت به مجلس دهم تقدیم شده و پس از شروع به کار مجلس فعلی درخواست کردیم که لوایح دولت در دستورکار مجلس یازدهم قرار بگیرد و یکی از آنان لایحه جامع انتخابات است.

این لایحه واقعا تمامی ویژگی های یک لایحه جامع را درباره انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شورا های شهر و مجلس خبرگان رهبری را در بر می گیرد و کار کارشناسی دقیق و کاملی در آن اجرا شده و نتیجه تجربه اندوخته دولت های مختلف، اظهارات کنش گران سیاسی و احزاب در آن دیده شده و سیاست های کلی نظام در باب انتخابات نیز در آن مورد توجه بوده است.

وی اضافه نمود: در جایی که چنین لایحه ای وجود دارد، تهیه طرح توسط نمایندگان مجلس به نظر نوعی نادیده دریافت کار های کارشناسی قبلی است؛ وقتی این موضوع در دولت مطرح و آنالیز شد به این نتیجه رسیدیم که دولت با چنین طرحی موافقت ندارد، چرا که باوجود لایحه جامع انتخابات که در آن هم منابع مالی کاندید ها به صورت شفاف دیده شده و رویه ها را واحد نموده و مراحل غیرضروری را حذف نموده، در شرایط فعلی اصلاح طرح تازه ای در این زمینه به صلاح کشور نیست.

معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان نمود: هم چنین مجلس طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات شورا های شهر تدوین نموده که آن هم با موافقت دولت همراه نیست و قرار شد که وزیر کشور به عنوان مخالف از سوی دولت به مجلس برود و در این زمینه صحبت کند.

آقای رئیس جمهور بر تعامل مجلس با دولت تأکید دارد و ما با کلیت مجلس هیچ مسئله ای نداریم. در مجلس تعداد انگشت شماری از نمایندگان هستند که گاهی از الفاظ و عباراتی استفاده می نمایند که زیبنده نماینده مجلس نیست و در این موارد هم ما گله مندی خود را به رئیس مجلس اعلام کردیم. در چنین شرایطی که ما از سوی ترامپ و هم پیمانانش در یک جنگ مالی قرار داریم و آنان دولت و شخص رئیس جمهور را هدف حملات خود قرار داده اند، طرح موضوع استیضاح رئیس جمهور جز خوشحالی دشمنان و آمریکا آثار مثبتی به دنبال ندارد؛ از کسانی که در مجلس موضوع را به بحث گذاشتند و امضا های این طرح جمع شد، تشکر می کنم.

امیری در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح شکایت از نمایندگان توسط معاونت پارلمانی دولت در چه مرحله ای واقع شده است؟، مطرح نمود: معاونت پارلمانی مسئول پیگیری شکایت نیست بلکه معاونت حقوقی این کار را برعهده دارد، اما مسائلی که در راستای آیین نامه داخلی مجلس برای جبران مواردی که گاهی براساس اطلاعات نادرست و غلط به نمایندگان داده می گردد و در نطق های مجلس اظهار می نمایند را به رئیس مجلس اعلام می کنیم تا براساس آیین نامه داخلی مجلس برای دولت فرصت جبران این موارد و دفاع را فراهم نمایند.

حدود 66 لایحه در مجلس داریم که بخش عمده این لوایح در مجلس قبلی ارائه شده و در مجلس جدید هم درخواست کردیم که تمام این لوایح مجدداً در دستور کار مجلس قرار گیرد و چندبار با رئیس مجلس در این زمینه مکاتبه کردیم.

وی خاطر نشان کرد: از این لوایح تعداد قابل توجهی در راستای همان توقعات و مطالباتی است که نمایندگان از دولت دارند و سه لایحه داریم که با دو فوریت تقدیم مجلس کردیم و زمان زیادی هم از آنان گذشته است، یکی مدیریت تعارض منافع، دیگری لایحه شفافیت و آخری لایحه ارتقای سلامت نظام اداری و مالی است که هرکدام از آن ها برای بهبود شرایط اهمیت بالایی دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1242

به "شکایت دولت از نمایندگان مجلس به روایت معاون پارلمانی روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت دولت از نمایندگان مجلس به روایت معاون پارلمانی روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید