شاهزاده سعودی، جنبش ضد بن سلمان تأسیس کرد

به گزارش مرد کوچک، یک شاهزاده سعودی مقیم آلمان با انتشار ویدئویی از تأسیس جنبش آزادی برای فرزندان شبه جزیره عربی اطلاع داد.

شاهزاده سعودی، جنبش ضد بن سلمان تأسیس کرد

به گزارش گروه بین الملل مرد کوچک، شاهزاده خالد بن فرحان آل سعود معارض دولت سعودی که در آلمان به سر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با انتشار ویدئویی ضمن اعلام تأسیس جنبش آزادی برای فرزندان شبه جزیره عربی خواهان تدوین قانون اساسی برای پادشاهی سعودی شد.

به گزارش الخلیج آنلاین، او در این ویدئو که در یوتیوب بارگذاری شده است، گفت که با گذشت سه سال از ولی عهدی محمد بن سلمان نقش و صندلی حاکم در عربستان به درجه خدایی رسیده است که امر می نماید و اطاعت می گردد؛ در حالی که بر حق نیست.

خالد بن فرحان در ادامه با انتقاد از ملک سلمان، گفت که او فردی را در صندلی ولایت عهدی گمارده که شایستگی آن را ندارد و حکومت سعودی در عهد ملک سلمان و پسرش موجب بدنامی عربستان و افول صندلی این کشور در سطوح عربی، اسلامی و بین المللی شده است.

این شاهزاده در تبعید سعودی، در ادامه اضافه کرد که در راستای تغییر اصول اساسی در عربستان عمل خواهد نمود، اصولی که به گفته وی در جهت منافع دیگران قرار گرفته و به بدترین شکل در آمده است.

وی در بخشی از سخنان خود گفت تعداد پناهجویان سیاسی در دوره بن سلمان در نتیجه سرکوب و بازداشت فعالان مدنی افزایش یافته است. او گفت: من به تمامی پناهجویان سیاسی یاری خواهم کرد تا بتوانند از کشورهای اروپایی پناهندگی سیاسی بگیرند و مورد حمایت واقع شوند.

به گفته او، جنبشی که تأسیس نموده تمام کوشش خود را می نماید تا خواسته های سیاسی اش مورد توجه مقامات سعودی قرار گیرد. هدف این جنبش نیل به آزادی سیاسی، تأسیس مجلس، تدوین قانون اساسی و مشارکت مردمی در تصمیمات سیاسی و در نهایت حاکمیت قانون عنوان شده است.

او با اشاره به بازداشت تاجران و شاهزادگان در عربستان گفت که این اقدامات موجب محکومیت دولت سعودی در مجامع بین المللی و از سوی دیگر کاهش سرمایه گذاری و ایجاد مسائل مالی در عربستان شده است.

ارتش سعودی اعتقادی به جنگ یمن ندارد

خالد بن فرحان آل سعود در ادامه به جنگ یمن و هزینه های نظامی دولت سعودی پرداخت و و در ابتدا تأکید کرد که علت شکست های ریاض در جنگ یمن به این دلیل است که نیروهای نظامی سعودی اعتقادی به این جنگ ندارند.

او تأکید کرد که وجدان انسانی نظامیان عربستان بر حق بودن این جنگ را نمی پذیرد و دولت سعودی با ائتلاف با کوچک ترها خود را در موضع دشمنی با تمامی ملت عربی و اسلامی قرار داده است.

به گفته وی کشور عربستان در دوره بن سلمان به بازویی برای مبارزه با اسلام و مسلمین و ملت عرب در همه مکان ها تبدیل شده و ولی عهد سعودی با حمله به یمن، عربستان را در معرض یک تهدید امنیتی واقعی و خطرناک قرار داده است.

خالد بن فرحان سپس به حجم خریدهای تسلیحاتی اشاره نمود و گفت که در سه سال گذشته هزینه های نظامی به میزان 112 درصد (یک سوم بودجه کل عربستان) افزایش یافته اما با توجه به حجم این خریدها، تهدیدات امنیتی کاهش نیافته است.

او در خاتمه گفت که جنبش آزادی برای فرزندان شبه جزیره عربی از درون خاندان سعودی سربرآورده تا در مقابل اقدامات خاندان سلمان بایستد و همه باید برای آزادی مردم عربستان کوشش نمایند.

این شاهزاده سعودی که در سال 2004 برای مدوا به آلمان رفته بود هرگز حاضر به بازگشت به عربستان نشد. حکومت سعودی تا کنون بارها برای استرداد وی به عربستان کوشش نموده است. خود وی نیز در مصاحبه ای در 15 مارس گذشته با شبکه المیادین از چندین بار کوشش نیروهای امنیتی سعودی برای ترور خود خبر داده بود.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 368

به "شاهزاده سعودی، جنبش ضد بن سلمان تأسیس کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهزاده سعودی، جنبش ضد بن سلمان تأسیس کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید