سرپرست آژانس: پایش برنامه هسته ای ایران ادامه دارد

مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه راستی آزمایی اجرای تعهدات ایران ذیل برجام ادامه دارد، گفت ایران باید با این نهاد همکاری کامل و به هنگام داشته باشد.

سرپرست آژانس: پایش برنامه هسته ای ایران ادامه دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کورنل فروتا مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه بار دیگر گفت روند راستی آزمایی اجرای تعهدات ایران ذیل توافق هسته ای ادامه دارد.

وی که در افتتاحیه نشست سالانه آژانس در وین سخنرانی می کرد، در خصوص ایران گفت: در یک سال گذشته، ما به راستی آزمایی و پایش اجرای تعهدات مرتبط با هسته ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه داده ایم و به این کار ادامه می دهیم.

فروتا اضافه نمود: هفته پیش من برای گفت وگو با مقام های ارشد ایرانی به تهران سفر کردم. ما فعالیت هایمان ذیل برجام و اجرای توافقات پادمانی را مورد بحث قرار دادیم. همچنان بر همکاری کامل و به هنگام ایران در اجرای توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی تأکید دارم.

وی ادامه داد: آژانس همچنان به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران ذیل توافقات پادمانی این کشور، ادامه می دهد. ارزیابی در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده، ادامه دارد.

بر اساس توافق هسته ای سال 1394، آژانس به عنوان مسئول راستی آزمایی اجرای تعهدات هسته ای ایران معرفی شده است. بر این اساس، مدیر کل این نهاد باید به صورت دوره ای در این رابطه گزارش دهد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، بیان کرد که تا زمان اجرایی شدن وعده اروپا برای جبران آثار منفی ناشی از اقدام واشنگتن، به مرور تعهد خود به این توافق را کاهش می دهد. تهران تاکنون ظرف سه گام، تعهد به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین، محدودیت خلوص اورانیوم و محدودیت های مربوط به فعالیت های تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 366

به "سرپرست آژانس: پایش برنامه هسته ای ایران ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرپرست آژانس: پایش برنامه هسته ای ایران ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید