خبرنگاران رئیس جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا کیست؟

به گزارش مرد کوچک، تهران- خبرنگاران- هلگا اشمید دیپلمات ارشد آلمانی در مذاکرات هسته ای ایران به عنوان دبیرکل جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) انتخاب شد.

خبرنگاران رئیس جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا کیست؟

با ما سفر کنید و با نرخ تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش روز شنبه خبرنگاران، سازمان امنیت و همکاری اروپا که به عنوان یکی از نهادهای مهم برای گفت وگو بین شرق و غرب به شمار می رود، قرار است توسط هلگا اشمید دیپلمات نام آشنای آلمانی راهنمایی گردد. این سازمان در بحران های دهه اخیر از جمله درگیری های اوکراین، تنش های سیاسی در کشورهای شرق اروپا و بحران قره باغ نقش آفرینی نموده است.

خبرگزاری د. پ. آ. آلمان گزارش داد: شورای وزیران اتحادیه اروپا شب گذشته به اتفاق آرا اشمید 60 ساله را به عنوان دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا معرفی کردند.

در همین رابطه هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان که کشورش ریاست دوره ای شورای اروپا را به عهده دارد گفت: من نمی توانم فردی بهتر از هلگا اشمید را در توانمندسازی سازمان امنیت و همکاری اروپا را تصور کنم. هلگا اشمید یک دیپلمات برجسته است و افراد زیادی در سطح او در اروپا وجود ندارند.

به گفته دیپلمات ها دیگر گزینه های مناصب مهم این سازمان نیز که از ماه جولای (خرداد ماه) به دلیل اختلاف نظر بین کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا خالی مانده بودند، معین شده اند.

ماتئو مکاچی ایتالیایی اکنون مدیر بازوی سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه حقوق بشر (ODHIR) شده است. همچنین غیرت عبدالرحمانوف وزیر خارجه پیشین قزاقستان به عنوان کمیساریای عالی برای اقلیت های ملی منصوب شد و ماریا ترزا ریبیرو از پرتغال نمایندگی سازمان امنیت و همکاری در امور آزادی رسانه ها را بر عهده خواهد گرفت.

سازمان امنیت و همکاری اروپا به عنوان بزرگترین سازمان امنیتی منطقه ای دنیا ماموریت خود را حفظ ثبات، صلح و دموکراسی تعریف نموده و اعضای 57 کشور از اروپا، آمریکای شمالی و آسیای میانه عضو آن هستند. این سازمان که مرکز آن در وین است، ماموریت هایی از جمله نظارت غیرنظامی بر درگیری های شرق اوکراین دارد.

هلگا اشمید کیست؟

هلگا اشمید متولد 1960میلادی بوده و از سال 1988 در دولت های مختلف آلمان از جمله در آموزشگاه دیپلماتیک بین المللی و قانون اروپا و روابط بین المللی فعالیت نموده است. اشمید از سال 2003 تا سال 2005 میلادی، مسئول کارکنان سیاسی وزارت امور خارجه در برلین و از 2006 تا 2010 میلادی، مدیر برنامه ریزی سیاست و واحد هشداردهنده زودهنگام در دبیرخانه کل شورای اتحادیه اروپا در بروکسل بوده است.

اشمید در مسائل سیاست خارجی تبحر زیادی دارد، از جمله مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در توافق نامه هسته ای ایران(2015) بوده و در سال های اخیر نیز ریاست دبیرخانه عمومی خدمات اقدام خارجی اروپا (EEAS) را بر عهده داشت و بنابراین نقشی اساسی در دیپلماسی اتحادیه اروپا ایفا نموده است.

اشمید از 1991 تا 1994 مسئول مطبوعات و امور عمومی سفارت آلمان در واشنگتن دی سی بود. اشمید از سال 1994 تا 1998 به عنوان مشاور سیاسی کلاوس کینکل وزیر امور خارجه وقت آلمان کار می کرد. وی از سال 1998 تا 2000 با وزیر خارجه یوشکا فیشر همان سمت را داشت. این دیپلمات آلمانی بین سالهای 2000 و 2005، سمت های مختلف اجرایی را در مقر وزارت امور خارجه در برلین عهده دار بود و از سال 2003 تا 2005 نیز رئیس ستاد سیاسی و رئیس دفتر وزرا بود.

اشمید در سال 2006 مدیر بخش برنامه ریزی سیاست و هشدار زودهنگام نماینده عالی سیاست خارجی مشترک امنیتی و خاویر سولانا در دبیرخانه عمومی شورای اتحادیه اروپا در بروکسل شد.

وی پس از تأسیس سرویس اقدام خارجی اروپا در سال 2010 به عنوان معاون دبیرکل امور سیاسی این سرویس منصوب شد. با این مسئولیت، وی در مذاکرات برنامه هسته ای ایران شرکت داشت. او مسئول مذاکره با عباس عراقچی و ادامه بحث های سطوح بالا بود، در حالی که گفت وگوهای فنی ادامه داشت.

این دیپلمات آلمانی در سپتامبر سال 2020(شهریور1399) به پیشنهاد هایکو ماس وزیر امورخارجه و آنگلا مرکل صدراعظم این کشور به عنوان نامزد دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) معرفی گردید و پس از تصویب این پیشنهاد در شورای وزیران اروپا رسما دبیرکل این سازمان شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1327

به "خبرنگاران رئیس جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رئیس جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید