حق مسکن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد

به گزارش مرد کوچک، یک فعال حوزه کار معتقد است حق مسکن دستکم باید 50 درصد متوسط هزینه اجاره بهای مسکن را پوشش دهد و حقوق و دریافتی یک کارگر به گونه ای باشد که از عهده پرداخت هزینه مسکن و اجاره بها برآید.

حق مسکن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ترک اصل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

علی اکبر سیارمه در گفت وگو با مرد کوچک، با اشاره به مبلغ حق مسکن کارگران اظهار کرد: در سالهای گذشته رقم های کمی برای حق مسکن پیش بینی می شد و آن موقع استدلال این بود که برای مشخص این مبلغ شهرک های حاشیه ای در کلان شهرها را در نظر بگیرند و حداقل 50 درصد میانگین هزینه اجاره بهای مسکن را به عنوان حق مسکن بپردازند.

وی ادامه داد: بعضی از کارخانه ها در سالهای گذشته به فکر مسکن کارگران افتادند و برای کارگران خود در محل فراوری واحدهای مسکونی احداث کردند تا از این طریق هم کارگران بدون دغدغه به محل کار برسند و هم هزینه های رفت و آمد آنها کاهش یابد. حتی مرخصی های سالیانه و یک وعده غذای گرم هم برای کارگران درنظر گرفته می شد و کارفرمایان کوشش می کردند تا هم بهره وری کارگاه را بالا ببرند و هم از دغدغه نیروهای کار خود بکاهند.

این فعال حوزه کار با بیان اینکه حق مسکن باید حداقل 50 درصد متوسط اجاره بهای مسکن را پوشش دهد، تاکید نمود: حقوق و دریافتی یک کارگر باید به قدری باشد که بتواند علاوه بر هزینه های معیشت ازعهده هزینه های مسکن و اجاره بها برآید.

سیارمه در ادامه با اشاره به ارسال مصوبه افزایش حق مسکن کارگران به هیات وزیران درباره زمان پرداخت آن اظهار کرد: آنچه که در سالهای گذشته در خصوص پرداخت حق مسکن لحاظ می شده از ابتدای سال بوده و تقریبا تمام مبالغی که به عنوان حق الزحمه یا دستمزد برای کارگران مشخص می شد همواره از اول سال منظور می شد و اگر جلسات آنالیز برای تصمیم گیری طول می کشید یا افزایش با تاخیر همراه بود باز هم از ابتدای سال در نظر می گرفتند و هیچگاه سابقه نداشته اگر مصوبه ای در بحث دستمزد یا حق مسکن در نیمه سال هم تصویب گردد، پرداختش از اول همان سال نباشد.

وی با بیان اینکه حق مسکن به عنوان مزایا جزیی از حقوق کارگران به شمار می رود، ادامه داد: استدلال ما این است که همانطور که حقوق و دستمزد از ابتدای سال اعمال می گردد مزایا هم بخشی از دستمزد به شمار می رود و باید همزمان با حقوق پرداخت گردد؛ بنابر این حق مسکن یا آنچه که به اسم یاری هزینه مسکن یاد می گردد اگر از تیرماه عملیاتی گردد باید معوقات آن از ابتدای سال پرداخت گردد.

به گفته این فعال حوزه کار سال گذشته بعضی بنگاهها حق مسکن 100 هزار تومانی را به کارگران پرداخت نکردند و زمانی که به نقدینگی رسیدند معوقات آن را به طور کامل به کارگران خود پرداخت کردند بنابر این اگر کارفرمایان با مشکل نقدینگی روبرو هستند یا معذوراتی دارند می توانند معوقات حق مسکن را در ماههای آینده به کارگران خود بپردازند هر چند که این قضیه بیشتر در خصوص کارگران وابسته به دولت دیده می گردد ولی بودجه دولت یکساله دیده شده و طبعا علاوه بر حقوق، مزایا هم در آن پیش بینی شده است.

به گزارش مرد کوچک، مصوبه افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران که اخیرا از سوی وزیر کار به هیات وزیران پیشنهاد شده در هیات وزیران در دست آنالیز است و در صورت تصویب از تیرماه در فیش حقوقی کارگران لحاظ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1005

به "حق مسکن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق مسکن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید