اجرای پروژه های جنگل کاری برای کنترل سیل در گیلان

به گزارش مرد کوچک، خبرنگاران/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از اجرای 350 هکتار جنگل کاری جدید تا سرانجام سال در گیلان اطلاع داد و گفت: اجرای عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در قالب جنگل کاری به کنترل سرعت آب و افزایش نفوذ باران در خاک یاری می نماید.

اجرای پروژه های جنگل کاری برای کنترل سیل در گیلان

میرحامد اختری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به نقش و اهمیت آبخیزداری در کنترل سیل، اظهار کرد: مردم ما شاهد سیلاب های خانمان برانداز در استان و کشور بودند، در حالی که اگر پروژه های آبخیزداری به صورت کامل اجرایی گردد، هرگز سیل نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه پروژه های مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی آبخیزداری در بالادست و در جهت آبراهه ها از مقدار و سرعت حرکت روان آب ها بعد از بارندگی و در نتیجه ایجاد سیل جلوگیری می نمایند، گفت: با عنایت رهبر انقلاب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 30 میلیارد تومان در سال 98 برای پروژه های آبخیزداری تخصیص یافت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به جذب صد درصدی اعتبارات آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی طی سال گذشته، توضیح داد: این پروژه ها در سطح 52 حوضه آبخیز استان در دست اجراست و نقاط آسیب پذیر در حوزه سیل را شناسایی کردیم لذا خواهان همکاری ویژه مدیریت استان برای تکمیل پروژه ها هستیم.

اختری، با بیان اینکه آبخیزداری می تواند از خطر سیل و رانش و فرسایش در استان جلوگیری کند، متذکر شد: البته رعایت حریم رودخانه ها نیز یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر کنترل سیلاب هاست.

وی از اجرای پروژه های جنگل کاری در بالادست اطلاع داد و گفت: اجرای عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در قالب جنگل کاری به کنترل سرعت آب و افزایش نفوذ باران در خاک یاری می نماید. همچنین سازه های مکانیکی آبخیزداری در پایین دست، اقدام به جمع آوری این روان آب ها می نماید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به افزایش عملیات های بیولوژیکی آبخیزداری در سال 99، مطرح نمود: سال جاری 3500 هکتار از فضاهای خالی اراضی جنگلی را جنگل کاری خواهیم کرد.

وی از اجرای 350 هکتار جنگل کاری جدید تا انتها سال در گیلان اطلاع داد و توضیح داد: یکی از دغدغه های حوزه جنگل کاری، عدم تخصیص اعتبارات مکفی جهت نگهداری و حفظ جنگل کاری های سنواتی است لذا از محل اعتبارات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برای حفاظت از جنگل های کاشته شده استفاده می کنیم. در این راستا نیازمند توجه بیش از پیش مسئولان هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1383

به "اجرای پروژه های جنگل کاری برای کنترل سیل در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای پروژه های جنگل کاری برای کنترل سیل در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید