اتهام آمریکا به چین؛ پکن در مذاکرات تجاری به تعهدات پایبند نیست

به گزارش مرد کوچک، نماینده تجاری آمریکا چین را به عدول از تعهداتش در جریان مذاکرات تجاری متهم نموده اما پافشاری نموده است که توافق میان دو طرف در زمینه تعرفه ها هنوز ممکن است.

اتهام آمریکا به چین؛ پکن در مذاکرات تجاری به تعهدات پایبند نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بی بی سی، رابرت لایتیزر،گفت که تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور، برای اعمال مالیات تازه بر صادرات چین بعد از آن بود که چین در قول های قبلی اش تجدید نظر کرد.

با این حال به گفته او همچنان انتظار می رود که هیات چینی روز پنجشنبه برای دور تازه مذاکرات در واشنگتن باشد.

شاخص سهام بازارهای بورس آمریکا که پیشتر سقوط نموده بود اکنون بار دیگر جهش نموده است.

ترامپ روز یکشنبه در توییتر نوشت که آمریکا روز آدینه تعرفه اعمال شده بر 200 میلیارد دلار کالای چینی را دو برابر خواهد نمود و ممکن است تعرفه های دیگری را اعلام کند.

لایتیزر دوشنبه به خبرنگاران گفت: در حدود یک هفته اخیر ما شاهد زایل شدن تدریجی تعهدات چین بودیم. این برای ما غیرقابل قبول است.

او گفت با نزدیک شدن به مراحل نهایی مذاکرات، چین سعی داشته متن توافق میان دو کشور را به طور ملموسی تغییر دهد.

او گفت: ما در این مقطع قصد قطع مذاکرات را نداریم. اما (طبق روند) فعلی... با فرارسیدن روز آدینه تعرفه های تازه اجرا خواهد شد.

پیشتر در پی توییت های روز یکشنبه ترامپ شاخص سهام بازارهای بورس دنیا افت قابل توجهی کرد، از جمله شاخص سهام شانگهای کامپوزیت 5.6 درصد سقوط کرد.

با این حال داو جونز آمریکا در روز دوشنبه نهایتا فقط 0.3 درصد افت کرد درحالی پیشتر 1.8 درصد کاهش یافته بود.

از سفر با تور چین حتما لذت خواهی برد.

ترامپ چه گفت؟

رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در توییتی نوشت که تعرفه های 10 درصدی برخی کالاها روز آدینه به 25 درصد افزایش خواهد یافت و 325 میلیارد دلار کالاهای معاف از تعرفه ممکن است به زودی با 25 درصد مالیات روبرو شوند.

او نوشت: (مذاکرات) توافق تجاری با چین ادامه می یابد، اما خیلی به کندی، چون کوشش دارند دوباره شرایط را به مذاکره بگذارند. جواب منفی است!

او روز دوشنبه بار دیگر نوشت که آمریکا در تجارت با چین سالانه 500 میلیارد دلار از دست می دهد و اضافه کرد: معذرت می خواهم اما ما دیگر قصد ادامه این روند را نداریم!

واشنگتن و پکن سال پیش بعد از اعمال میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر، برای حل اختلافات خود مشغول مذاکره بوده اند و به نظر می رسید درحال نزدیک شدن به توافق باشند.

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا، هفته پیش مذاکرات برگزار شده در پکن را سازنده توصیف کرد.

اما گزارش می گردد که مقام های آمریکایی در روزهای اخیر از اینکه چین حاضر نیست قوانین خود را برای رسیدن به توافق اصلاح کند سرخورده شده اند، چیزی که قبلا در خصوص آن توافق شده بود.

چگونی اعمال توافق، سرعت لغو تعرفه های اعمال شده و مسائل مربوط به حفاظت از مالکیت معنوی از جمله دیگر اختلافات باقی مانده است.

منوچین دوشنبه به خبرنگاران گفت که مذاکرت 90 درصد کامل شده اما مذاکره نمایندگان چینی قصد دارند شرایط که قبلا بر سر آنها توافق شده بود را بازنویسی نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 161

به "اتهام آمریکا به چین؛ پکن در مذاکرات تجاری به تعهدات پایبند نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام آمریکا به چین؛ پکن در مذاکرات تجاری به تعهدات پایبند نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید